Do priestorov závodu ŽIAROMAT a.s. v Kalinove zavítali aj tento rok keramici a sochári. V prostredí priemyselného areálu vytvárali celý mesiac originálne diela. Na ich tvorbu používali šamot. Ten považujú za výnimočný materiál. Okrem neho obdivujú historickú pec, kde svoje výtvory vypaľujú. Diela pätice umelcov môžu v týchto dňoch obdivovať milovníci umenia v priestoroch Novohradského múzea a galérie v Lučenci.
Medzinárodné keramické sympózium oslávilo v tomto roku 35. výročie svojej existencie. Okrem výtvarníčky Anny Horváthovej, ktorá patrí medzi prvých účastníkov tradičného podujatia, prišla do Kalinova aj Ivica Markovičová a Adam Turzo, mladý umelec tvoriaci v Čechách. Trojicu slovenských autorov doplnila dvojica Petra Šťastná z Českej republiky a Viktória Maróti z Maďarska.
„Dôležité je nielen tvoriť, ale aj to, ako spolu na tomto mieste nažívame a aká vládne atmosféra. Nevenujeme sa totiž ničomu inému, len sami sebe. Pre človeka a zvlášť výtvarníka ide o úžasný čas. Keď ste doma, máte okolo seba veľa vzruchov. V Kalinove je krásne prostredie a my výtvarníci sa môžeme naplno sústrediť na prácu. Máme to tu radi,“ povedala A. Horváthová. Podľa známej umelkyne má šamot výhodu v tom, že sa z neho dajú vypáliť veľké veci. Navyše, v areáli je možné diela kdekoľvek rozložiť, takže účastníci vyzdvihujú i rozsiahle priestranstvo.
„Šamot znesie väčší výpal a ide o trvanlivejší materiál. Niektoré diela mám v záhrade už tridsať rokov, ešte z čias môjho prvého sympózia. Nie sú ničím ošetrované a stále držia. Rastie na nich mach, čím sú ešte krajšie,“ pokračovala.
Výtvarníkov každoročne očarí aj samotná pec, ktorá má podľa nich vynikajúce vlastnosti na výpal. „Architektonicky je úžasná a má jedinečnú históriu,“ doplnila A. Horváthová, ktorá nám bližšie priblížila aj svoju tvorbu. „Vytváram objekty. Hoci som mala určitú predstavu, tá sa vždy zmení. Každého však zaujíma niečo iné. Niečo je akoby vo vzduchu, o niečom zasa premýšľate. Zároveň sme so všetkým prepojení,“ uzavrela. Vytvorené objekty z rúk autorky sú pritom chápané ako pocty rôznym osobnostiam v jej živote.
Výnimočné diela
S netradičnou technikou tvorby pricestovala do Kalinova Viktória Maróti, mladá maďarská výtvarníčka. Do šamotu máča vlnu a zapletaním vytvára rôzne abstraktné diela. „Ako študentka som začala experimentovať s betónom, neskôr som začala pracovať aj s lanom. Neustále som niečo skúšala, vymieňala materiály a vznikla takáto metóda mojej tvorby. Hlavným cieľom bolo získať pevný materiál,“ povedala.
Akýsi pomyselný zlom v jej tvorbe nastal počas diplomovej práce, keď všetky experimenty dozreli a Viktória tvorila čoraz komplikovanejšie diela. „Vykročila som z cesty skúšania na tvorivú činnosť. Každý rok získavam nové skúsenosti a finálne diela vyjadrujú moje vnútorné príbehy a pocity,“ vysvetlila.
Aj výtvarníčka z Maďarska považuje areál ŽIAROMATU za výnimočné miesto. „Priemyselné prostredie je iné ako ateliér. Je veľmi zaujímavé, že z materiálu, ktorý ja používam na tvorbu krehkých objektov, tu vo fabrike vyrábajú hutné, pevné výrobky,“ uzavrela.
Návrat po rokoch
Po pätnástich rokoch zavítala do Kalinova Petra Šťastná. Priznala, že podobných sympózií sa nezúčastňuje pravidelne, ale prostredie ŽIAROMATU ju v minulosti nadchlo, preto prišla opäť.
„Objavila som sa tu trochu neplánovane, čo mi neskutočne uvoľnilo ruky a myslenie. Preto sa len tak hrám, čo je svojím spôsobom luxus. Pôvodne som ani nemala byť súčasťou sympózia, ale bola som si pozrieť jednu výstavu v Bratislave, ktorú organizovali Anička Horváthová a Ivica Markovičová. Slovo dalo slovo a namiesto dvoch dní som v Kalinove mesiac. Cítim sa neskutočne uvoľnená,“ priznala P. Šťastná a pokračovala: „Podmienky sú jednoduché, ale výnimočné. Skutočne sa tu cítim fajn a nedá sa to porovnať s domácim ateliérom. Vždy tu tvoríte s úplne inou skupinou ľudí. Tohtoročné obsadenie je viac komorné, ale sme výborná zostava. Všetci sa cítime super a aj vzájomne spolupracujeme. Radi si poradíme, pomôžeme a nič pred sebou netajíme.“
Česká umelkyňa priznala, že jej tvorba vychádza z pocitu, respektíve myšlienky. „Už dlhšiu dobu sa zaujímam o fragment a pracujem s ním od začiatku. Keramika má neskutočnú silu v tom, že aj po mnohých rokoch ju vytiahnete zo zeme a je stále pevná. Tento priestor je skutočne výnimočný,“ dodala.
Umelci počas mesiaca vytvorili viacero diel. Niektoré si nechávajú pre vlastnú potrebu, ďalšie putujú do Novohradského múzea a galérie v Lučenci a časť z nich zostáva v ŽIAROMATE. Vystavené diela môže verejnosť obdivovať v spomínanom múzeu až do 24. septembra.