Malí golfisti na Táľoch tento rok aj s možnosťou pobytového tábora

Malí golfisti v akcii. Foto: T. Kubej

Obľúbený golfový tábor na Táľoch je v ponuke pre deti zamestnancov akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová aj v aktuálnom roku. V letných mesiacoch júl a august sa spolu uskutoční päť turnusov.

Štyri z piatich turnusov majú dennú formu, kde rodičia svoje deti na Tále vozia. My sme navštívili malých golfistov a ich trénerov počas tretieho turnusu začiatkom augusta, ktorý bol ako jediný aj pobytový. Zo 40 detí v tomto tábore bolo na Táľoch ubytovaných 18. „Pobytový tábor bol už v minulosti, nejde tak o žiadnu novinku. Neskôr ostala len možnosť denného tábora, kde deti vozia ich rodičia. Teraz sme pobytový tábor skúsili znovu obnoviť a myslím si, že nielen deti, ale aj rodičia sú spokojní. Tento rok sme zorganizovali jeden a uvidíme, ako to bude v ďalších rokoch. Ak sa táto možnosť uchytí, budeme v tom určite pokračovať aj o rok,“ povedal na úvod hlavný tréner Aleš Svěntek.

Hlavný tréner Aleš Svěntek. Foto: T. KubejDeti boli v tábore rozdelené do piatich skupín, pričom k dispozícii mali päť trénerov. Tí sa im venovali päť dní, počas ktorých ich učili základy golfu. „Deti hrajú denne hodinu a pol doobeda a rovnako dlho poobede. Medzitým majú, samozrejme, obed, bazén a niekedy aj iné aktivity, záleží aj od počasia. Tie, ktoré sú ubytované, hrajú večer napríklad tenis,“ popísal režim dňa v golfovom tábore A. Svěntek.

Skupiny sa delia výkonnostne i podľa veku. Tábor je určený pre deti od 6 do 15 rokov. „Niektoré deti prišli prvýkrát a niektoré k nám chodia už niekoľko rokov. Máme tu aj také, ktoré sú v tábore piaty raz. Samozrejme, je to vidieť aj na hre. Väčšinou si deti delíme na dve základné skupiny – golfisti a negolfisti. Snažíme sa tiež, aby vekovo najmladší boli spolu v jednej skupine,“ vysvetlil hlavný tréner.S golfom je vhodné začať v útlom detstve. Foto: T. Kubej

Popri pravidlách golfu učia tréneri svojich malých zverencov aj etiku, aby sa dokázali správať na ihrisku. A aký je ideálny vek na začatie hrania golfu? „Útly vek je úplný ideál, to znamená, že dieťa by malo hrať golf od piatich až šiestich rokov. Pri malých deťoch je dobré, že im stačí ukázať daný pohyb a ony ho vedia veľmi rýchlo odpozorovať a skopírovať. Samozrejme, sú talenty, ako v každom športe, ktoré začnú s golfom oveľa neskôr a presadia sa. Golf je šport, ktorý sa dá hrať prakticky až do konca života,“ uzavrel A. Svěntek.

ANKETA

Detí sme sa pýtali, ako sa im v tábore páči, či už v ňom niekedy predtým boli, ako im ide golf a akým iným športom sa ešte venujú.

Barbora, 8 rokov

– Je tu dobre, predtým som bola aj v dennom tábore, čiže golf som už hrala. Neviem, či sa v ňom zlepšujem, ale dúfam, že áno. Golf sa mi ako šport páči a možno by som sa mu chcela venovať i v budúcnosti. Mám rada aj iné športy, napríklad behanie, bicyklovanie, plávanie, turistiku a v zime aj lyžovanie.

 

Simona, 10 rokov

– Páči sa mi tu, bola som na Táľoch už v dennom tábore, aj so sestrou. Podľa mňa som sa odvtedy zlepšila a golf ma veľmi baví. Viem si predstaviť, že by som sa mu venovala aj v budúcnosti. Baví ma ešte lyžovanie, plávanie, turistika a bicyklovanie.

 

Matúš, 6 rokov

– Som tu prvý rok a golf som hral prvýkrát. Máme dobrých trénerov a cítim, že som sa za ten týždeň, čo som na Táľoch, zlepšil. Ako šport sa mi golf páči a aj sa mi v ňom darí. Hrám ešte futbal, hokej a minigolf.

 

Eliška, 6 rokov

– V tábore som prvýkrát, ale na Táľoch som bola už aj predtým. Páči sa mi tu a takisto som spokojná s trénermi. Golf ma baví a myslím, že som sa aj zlepšila. Iným športom sa zatiaľ nevenujem.

Anička, 8 rokov

– Som tu prvýkrát, predtým som v tomto tábore ešte nebola. Golf hrám takisto prvýkrát a páči sa mi. Naučila som sa jeho základy a myslím, že mi ide. Baví ma ešte tanec, spev a hra na klavíri.