Pred novou kolkárskou sezónou opäť najvyššie ciele

Zľava: Rostislav Gorecký, Július Kriváň, predseda predstavenstva ŠK Železiarne Podbrezová a Petr Hendrych. Foto: P. Kühnel

Podbrezová patrí v kolkárskom športe dlhodobo medzi absolútnu svetovú špičku. Železiari sú pravidelne účastníkmi Svetového pohára i Ligy majstrov, kde nie sú len do počtu. Svedčí o tom fakt, že obidve prestížne súťaže najvyššieho rangu už dokázali ovládnuť, pričom v Lige majstrov zvíťazili až štyrikrát.

O minulej sezóne, zmenách v kádri, súťažiach v novom ročníku 2023/2024, ale aj o cieľoch našich kolkárov sme sa rozprávali s Pavlom Kühnelom, manažérom Kolkárskeho oddielu ŠK Železiarne Podbrezová.

Na úvod sa vráťme k minulému ročníku. Ako ste s ním spokojný? Splnili ste plány, ktoré ste si pred sezónou dali?

– Uplynulý ročník potvrdil dominanciu Podbrezovej v kolkárskom športe. Ženy a dorast suverénne naplnili očakávania. U mužov možno hovoriť o vyrovnanej sezóne. Po odchode Erika Kunu, nášho najlepšieho hráča do zahraničia, sa nám nepodarilo adekvátne doplniť káder. Vedeli sme, že bude veľmi ťažké obhajovať titul. Po 23 rokoch nepretržitého kraľovania sme skončili v Interlige na druhom mieste. Podarilo sa nám však získať Slovenský pohár.

Naše kolkárky suverénne získali titul majsteriek Slovenska aj Slovenský pohár. Keďže ženy hrajú slovenské súťaže so štvorčlennými družstvami, komplikuje nám to situáciu v medzinárodných súťažiach, kde hrajú šesťčlenné tímy. Nemali sme dostatočne kvalitné družstvo na to, aby sme súťažili aj v európskych súťažiach.

Radosť nám robí mládež. Dorastenci získali strieborné medaily v boji o majstrovský titul. Naši hráči a hráčky sú pevnou súčasťou reprezentácie vo svojich vekových kategóriách a prinášajú cenné medaily nielen z majstrovstiev Slovenska, ale aj zo svetových a európskych šampionátov.

Nastali pred novou sezónou zmeny v kádri?

– Odchádza Tomáš Pašiak, služobne najstarší hráč, ktorý hájil farby nášho klubu od roku 2006. Mal by nastupovať v extralige za Jelšavu. Po troch rokoch v Podbrezovej sa späť do Fiľakova vracia Erik Gallo. Náš odchovanec, Filip Bánik, požiadal o prestup do Starej Turej, ktorá tiež postúpila do slovenskej extraligy. Po štyroch rokoch nás opúšťa aj Vladimíra Vávrová, šikovná a talentovaná hráčka, ktorá bola oporou nášho ženského tímu. V budúcej sezóne by mala hrať v Piešťanoch. Po materskej dovolenke sa k nám nevracia ani Miška Ďuricová, ktorá prestupuje do Jelšavy. Poďakovanie patrí všetkým hráčom, ktorí sa zaslúžili o dobré meno nášho klubu.

Mužský káder sa rozrastá o dvoch výborných hráčov z Čiech. Prichádza Rostislav Gorecký z Valašského Meziříčí a Petr Hendrych z TJ Sokol Brno Husovice. Obidvaja českí reprezentanti by mali napomôcť pri návrate nášho klubu na popredné priečky vo svete.

Medzi ženy sa po niekoľkých rokoch vracia skúsená Katarína Valigurová (Spišská Nová Ves), ktorá nám v roku 2015 pomohla vyhrať Európsky pohár družstiev žien v nemeckom Straubingu. Prichádza k nám aj juniorka Lucia Jamborová z Vrútok, bývalá reprezentantka Slovenska v dorasteneckej kategórii. Nádej vkladáme i do talentovanej Emy Mazánikovej, vekom ešte dorastenky, ktorá prestúpila z Trenčína.

Koľko družstiev a v akých súťažiach budete mať v ročníku 2023/2024?

– Muži budú hrať československú Interligu, ďalej slovenskú extraligu a jedno družstvo bude v 1. lige východ, respektíve prvej celoslovenskej lige, ktorá sa práve kreuje. Ženy budú hrať v slovenskej extralige. Nahlásené máme aj dve dorastenecké družstvá, čo len potvrdzuje náš trend výchovy mladých kolkárskych nádejí.

Ženy pocestujú na Svetový pohár družstiev do srbského Apatinu a muži sa zúčastnia Európskeho pohára družstiev v Brčku (Bosna a Hercegovina). Chceli by sme, aby obidve družstvá štartovali v Lige majstrov, ale o to musia zabojovať v pohároch.

Čo je cieľom pred začiatkom novej sezóny?

– Ciele sú vždy len tie najvyššie. Kolkársky oddiel ŠK Železiarne Podbrezová vďaka výborným podmienkam patrí právom medzi najkvalitnejšie kluby na svete. Radi by sme získali tituly v domácich ligách a pohároch. U mužov by bol vítaný postup do Final four v Európskom pohári. Ženy to budú mať vo Svetovom pohári oveľa ťažšie, tu je potrebné zabojovať o miestenku do Ligy majstrov.

Verím, že takisto mládežníci zabojujú o slovenský titul. Práca s mládežou bude prioritou aj pre túto sezónu. Chceli by sme získať ďalšie talenty do nášho klubu. Týmto pozývame mládež vo veku od 12 rokov, aby sa k nám prišli pozrieť a skúsiť, či sa im kolky zapáčia.

Čo vás čaká v najbližšej dobe?

– V tomto období sa už začína príprava na novú sezónu. Robia sa testy a začínajú prvé tréningy po dovolenkách. Jednotlivé družstvá majú spracovaný plán prípravy s rôznymi turnajmi a priateľskými zápasmi. Prvé stretnutia novej sezóny sa rozohrajú 9. septembra. Jedným z vrcholov prípravy je aj medzinárodný turnaj ŽP Cup, ktorý sa uskutoční 19. augusta v Dome športu v Podbrezovej. Srdečne vás pozývame pozrieť sa na 30 najlepších hráčov z kvalifikácie.