Úspechy našich pretekárov nielen v biatlone

 

Biatlonisti ŠK Železiarne Podbrezová zaznamenali v druhej polovici februára a začiatkom marca ďalšie výborné výsledky. Víťazstvá a pódiové umiestnenia zbierali nielen vo svojom hlavnom športe – biatlone, ale úspešní boli aj v behu na lyžiach.

V dňoch 22. – 23. februára sa uskutočnili preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach. Organizátor ŠKP Banská Bystrica bol nútený poveternostnými podmienkami preložiť preteky z Králik do Osrblia, čo sa ukázalo ako vhodné riešenie. V rámci 14. ročníka Memoriálu Jozefa Michalecha a Gustáva Schlanka, sa v sobotu za pekného počasia predstavilo 236 pretekárov v šprinte klasickou technikou a v nedeľu 291 účastníkov absolvovalo vytrvalostné disciplíny klasickou i voľnou technikou, s intervalovým štartom, doplnené o veteránske preteky s hromadným štartom. Pretekov sa zúčastnili aj naši biatlonisti a v konkurencii špecialistov v behu na lyžiach sa vôbec nestratili.

V sobotu, 22. februára, bol na programe šprint klasickou technikou. Žiactvo pretekalo na 300 metrovej trati a dvojnásobné zastúpenie mal aj Biatlonový oddiel ŠK Železiarne Podbrezová. V najmladších žiačkach patrila Alica Beraxová medzi najmladšie pretekárky z celého štartového poľa, no počínala si veľmi dobre. V konkurencii dievčat, z ktorých väčšina bola staršia o tri, až štyri roky, skončila na pätnástom mieste z päťdesiatky štartujúcich. Jej staršia sestra Ema zaznamenala tretiu priečku v kategórii mladších žiačok.

V dorasteneckých, juniorských i seniorských kategóriách pretekári súťažili v šprinte na 1,2 km klasickou technikou. Kristína Makovínyová skončila ôsma v kategórii mladšie dorastenky, Sára Pacerová bola štvrtá medzi staršími dorastenkami a Zuzana Remeňová finišovala druhá medzi ženami, no zároveň jej patrilo prvenstvo medzi juniorkami. V starších dorastencoch sme mali štvornásobné zastúpenie, najlepšie si počínal Adam Koštial, ktorý finišoval tretí, Radovan Floch bol siedmy, Matej Vránsky deviaty a Filip Bury desiaty.

V nedeľu, 23. februára, súťažili kategórie žiactva na dvojkilometrovej trati klasickou technikou. Medzi najmladšími žiačkami obsadila 13. miesto A. Beraxová, v kategórii mladších žiačok skončila E. Beraxová piata. Dorastenky, juniorky a ženy bežali na päťkilometrovej trati voľnou technikou. Piate miesto medzi mladšími dorastenkami zaznamenala K. Makovínyová, z víťazstva vo svojich kategóriách sa tešili S. Pacerová aj Z. Remeňová, ktoré ovládli kategórie starších dorasteniek respektíve junioriek. Zároveň Z. Remeňová skončila druhá medzi ženami. Starší dorastenci súťažili na desaťkilometrovej trati takisto voľnou technikou a najviac sa darilo F. Burymu, ktorý obsadil druhé miesto. Za ním sa zoradili od desiateho do dvanásteho miesta A. Koštial, R. Floch a M. Vránsky.

Na prelome mesiacov február a marec sa v Osrblí uskutočnilo 3. kolo Viessmann pohára a pokračovanie majstrovstiev Slovenska v biatlone. V rámci Viessmann pohára boli pre súťažiacich pripravené rýchlostné preteky, o majstrovské tituly si to rozdali biatlonisti v pretekoch s hromadným štartom.

 

V kategórii starších dorasteniek obsadili prvé dve miesta E. Kapustová a S. Pacerová
V kategórii starších dorasteniek obsadili prvé dve miesta E. Kapustová a S. Pacerová

 

V sobotu, 29. februára, sa v rýchlostných pretekoch darilo viacerým členom Biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová, keď zaznamenali spolu dve víťazstvá a dve pódiové umiestnenia. Druhé miesto zaznamenala v kategórii mladších dorasteniek K. Makovínyová. Staršie dorastenky S. Pacerová a A. Smarkoňová skončili na štvrtom respektíve desiatom mieste. Kategóriu junioriek ovládla a prvenstvo získala Z. Remeňová. V starších dorastencoch sme mali tradične štvornásobné zastúpenie. Najviac sa darilo F. Burymu, ktorý dokázal zvíťaziť, A. Koštial skončil tretí, R. Floch piaty a M. Vránsky ôsmy.

Junior Lukáš Ottinger získal majstrovský titul v pretekoch s hromadným štartomV nedeľu, 1. marca, sa konali Majstrovstvá Slovenska v pretekoch s hromadným štartom. V porovnaní s predchádzajúcim dňom sme nastúpili posilnení o troch pretekárov a každý z nich dokázal vybojovať titul majstra Slovenska. V kategórii starších dorasteniek sa to podarilo Eme Kapustovej, v kategórii juniorov Lukášovi Ottingerovi a v kategórii junioriek Márii Remeňovej. Štvrtý majstrovský titul pridala K. Makovínyová, ktorá bola najlepšia spomedzi mladších dorasteniek. Darilo sa aj ostatným členom nášho biatlonového oddielu. Medailové pozície obsadili aj druhá S. Pacerová (staršie dorastenky) a tretia Z. Remeňová (juniorky). Medzi staršími dorastenkami bola ešte A. Smarkoňová deviata. Z našich starších dorastencov sa síce nepodarilo žiadnemu dostať na stupne víťazov, no zoradili sa v poradí F. Bury, R. Floch, A. Koštial a M. Vránsky na štvrtom, piatom, siedmom a ôsmom mieste.

Úspešní boli aj členovia Centra talentovanej mládeže Damián Cesnek a Sebastián Ilavský. Tréner Peter Kazár: „Damián bol v sobotu druhý, takže sme získali po prvýkrát všetky tri pódiové umiestnenia a v nedeľu zvíťazil. Sebastián obsadil v sobotu, aj nedeľu, tretie miesto v mladších dorastencoch. To, že sme vyhrali päť zo šiestich mládežníckych kategórií, považujeme za výborný záver domácej sezóny.“