Súbor Partizán čaká generálna skúška. Zúčastniť sa jej môžu i naši zamestnanci

Folklórny súbor Partizán je na scéne už 65 rokov. Foto: R. KrnáčFolklórny súbor Partizán má v našom regióne dlhú tradíciu. Založený bol už v roku 1958 pri podniku Biotika Slovenská Ľupča, no oficiálne začal pôsobiť až o rok neskôr. V tomto období si tak pripomína 65. výročie svojej existencie, pričom za desaťročia sa v ňom vystriedali stovky členov. Jubileum oslávi slávnostnými vystúpeniami vo Zvolene, avšak generálnu skúšku absolvuje v Dome kultúry Železiarne Podbrezová. A zúčastniť sa jej môžu aj zamestnanci našej spoločnosti.

FS Partizán patrí medzi stálice svojho žánru. Spevom a tancom baví celé generácie a členom zoskupenia boli v minulosti aj mnohí zamestnanci podbrezovských železiarní. Partizán sa zameriava na umelecké stvárňovanie hodnôt tradičnej ľudovej kultúry regiónov stredného Slovenska, najmä Horehronia, Podpoľania, Gemera, Liptova, Oravy a Kysúc. Už od roku 1970 stojí na jeho čele Igor Kovačovič, významná osobnosť folklóru nielen v regióne, ale na celom Slovensku.

Desiatky členov

„Spomínam si, že v minulosti mala prakticky každá väčšia fabrika svoj súbor. V Partizáne sme sa zameriavali na spoznávanie regiónu a konkrétnych obcí, kde sme sa zoznamovali s tamojšími zvyklosťami. Tie sme následne zaraďovali do jednotlivých vystúpení. Náš súbor sa postupne rozrastal, jeho popularita stúpala a dnes máme viac ako 80 členov rôznych vekových kategórií,“ povedal I. Kovačovič, umelecký vedúci zoskupenia. Následne dodal, že súčasťou súboru je Ľudová hudba pod vedením predníka Miroslava Kapca, mužská spevácka skupina Horehronci a ženská spevácka skupina.

„Vždy boli našimi členmi ľudia od Telgártu, cez Hnúšťu až po Hriňovú. Išlo zväčša o mladých ľudí, ktorí navštevovali školy v Banskej Bystrici alebo vo Zvolene. Hoci nie vždy boli technicky pripravení, vkladali do vystúpení srdce. Postupne sa zdokonaľovali po všetkých stránkach a stali sa obrovskými posilami pre náš súbor.“

Rôzne etapy

Členovia Partizánu pravidelne vystupujú nielen doma, ale i za hranicami Slovenska. Súbor je rešpektovaný aj u kultúrnej obce, pričom je držiteľom viacerých ocenení. „Byť súčasťou takého veľkého zoskupenia a koordinovať toľko členov nie je jednoduché. Za tie roky mám mnoho zážitkov, o ktorých by som vedel dlho rozprávať. Prešli sme si rôznymi etapami – obdobiami nadšenia, stagnácie, stabilizácie, ale aj úspechov. Rozhodne mám na čo spomínať. Teší ma, že aj dnes prichádzajú ďalší noví členovia. Náročné obdobie sme prežili počas pandémie, keďže mnoho ľudí zo súboru odišlo, no dnes sme už opäť v plnej sile,“ pokračoval I. Kovačovič.

Generálna skúška

Takmer sedem desaťročí na scéne je úctyhodné číslo, ktoré je potrebné patrične osláviť. Aj preto členovia zoskupenia pripravujú program, ktorý si môžu diváci pozrieť v závere mája v divadle vo Zvolene. Jeho príprava prebieha aj v týchto dňoch a aby všetko dokonale klaplo, potrebné je realizovať generálnu skúšku. A práve tá sa uskutoční v Dome kultúry Železiarne Podbrezová. Milovníci kultúry a zvlášť folklóru z radov našich zamestnancov si ju môžu bezplatne pozrieť na vlastné oči.Diváci sa môžu tešiť na kompletnú choreografiu i krásne kroje. Foto: M. Alberti

„Budeme skúšať choreografiu a celý program osláv. Je možné, že generálka nebude úplne ucelená, môžeme ju aj na chvíľku prerušiť, aby sme istú pasáž vyskúšali opäť, ale určite aj takáto netradičná forma môže priniesť divákom zážitok. Môžem prezradiť, že súčasťou programu budú aj krátke videoprezentácie,“ predstavil malú časť zo scenára umelecký vedúci a upresnil: „Vo videách budú prestrihy na známe osobnosti, pričom mnohé z nich už nie sú medzi nami. Video bude obsahovať ich citáty z minulosti, ktoré adresovali nielen samotnému súboru, ale aj bohatej tradičnej slovenskej kultúre. Pôjde zväčša o umelcov, ktorí s nami v minulosti spolupracovali. Samotné vystúpenie bude mať niekoľko etáp. Predstavíme vám tance z Važca, Čierneho Balogu, Kokavy nad Rimavicou, ale budeme sa venovať aj ďalším regiónom, ako je Podpoľanie a samozrejme aj tomu, čo nás najviac charakterizuje, a to sú tance z Horehronia.“

Dom kultúry Železiarne Podbrezová je podľa umeleckého vedúceho ideálnym priestorom na uskutočnenie generálnej skúšky. „Generálka bude realizovaná so všetkým, čo uvidia diváci v hlavnom programe. Čiže so spevom, tancom, hudbou, choreografiou i nádhernými krojmi. Nebudú chýbať svetelné i zvukové efekty. Zamestnanci Železiarní Podbrezová si tak na vlastné oči budú môcť pozrieť niečo z našej tvorby. Na všetkých sa už teraz tešíme,“ uzavrel I. Kovačovič.

Generálna skúška sa uskutoční v nedeľu, 19. mája o 18. hodine, v Dome kultúry Železiarne Podbrezová. Ak máte záujem sa jej zúčastniť, je potrebné prihlásiť sa na príslušných sekretariátoch, najneskôr do 10. mája. Každý záujemca má nárok na dva lístky. Následne budú na sekretariáty dodané vstupenky podľa počtu prihlásených.

Samotný program pri príležitosti 65. jubilea súboru sa bude konať v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene, a to 24. mája o 18.30 hod. a 25. mája to budú dve predstavenia o 14.30 hod. a 18.30 hod. Viac informácií nájdete na stránke www.fspartizan.sk