Do Brezna zavíta európska i svetová kolkárska špička

Aréna Brezno sa v týchto dňoch mení na veľkú kolkáreň. Foto: WM BreznoMesto Brezno a celý región Horehronie sa pripravuje na jedno z najväčších športových podujatí posledných rokov. Na zimnom štadióne (Aréna Brezno) sa v dňoch 16. mája až 1. júna uskutočnia majstrovstvá sveta v kolkoch. V týchto dňoch naplno prebiehajú prípravy, aby bolo všetko prichystané pre hráčov z osemnástich krajín sveta a ich sprievodné tímy.

Viac nám o šampionáte povedal Pavol Kühnel, manažér kolkárskeho oddielu ŠK Železiarne Podbrezová a zároveň viceprezident Slovenského kolkárskeho zväzu.

Zorganizovať majstrovstvá sveta v kolkoch je zaiste obrovská výzva. Ako prebiehali počiatočné prípravy?

– Šampionát bol Slovensku pridelený už pred piatimi rokmi. Pôvodne sa malo hrať v Bratislave, ale napokon padlo rozhodnutie, že budeme hrať u nás, najmä kvôli nákladom na organizáciu. Prípravy prebiehajú už asi rok a pol, kedy sme začali riešiť administratívne záležitosti. Na vlaňajšom šampionáte vo Varaždine sme prezentovali tohtoročné majstrovstvá sveta a postupne sme začali robiť zoznam, čo všetko je potrebné zabezpečiť. Keďže ide o finančne náročné podujatie, hľadali sme sponzorov a partnerov, lebo bez nich by sme akciu nedokázali zorganizovať.

Ako prijalo vedenie mesta Brezno návrh, že podujatie takéhoto rangu bude práve tu?

– Rokovania boli od prvej chvíle mimoriadne korektné. Vedenie mesta, na čele s primátorom Tomášom Abelom, nám dalo súhlasné stanovisko a celej myšlienky sa chytilo. Vyšli nám veľmi v ústrety, poskytli nám zimný štadión, čím nás výrazne finančne odbremenili. Spolupráca s mestom je na výbornej úrovni od prvého momentu až po dnešný deň. 

Hrať sa teda bude na zimnom štadióne v Brezne. Ako je to s dráhami?

– Majstrovstvá sveta sa musia hrať na tzv. panenských dráhach. Žiadny reprezentant si ich teda nemôže pred šampionátom vyskúšať. Postavíme osem úplne nových dráh od firmy PAULY z Nemecka. Keď budú poskladané, my amatéri, teda hráči, ktorí nebudú štartovať na majstrovstvách sveta, ich otestujeme. Zaujímavosťou je, že jedine na týchto dráhach môžu byť uznané svetové rekordy. Doviezli ich štyri kamióny, pričom osadené budú na drevených profiloch, asi pol metra od podlahy. Ide o bežnú technológiu, podobnú ako máme v podbrezovskej kolkárni. Po skončení šampionátu sa rozoberú a predajú.

A čo ostatné zázemie? Šatne, tribúny, okolie…

– Aréna patrí mestu, ktoré má svojich zamestnancov. Mnoho vecí prechádza úpravami, vrátane šatní, ktoré sme vymaľovali a vyvetrali. Tribúna je vyčistená, schody namaľované a všetko ostatné je taktiež už pripravené. Fungovať bude reštaurácia na štadióne, kde bude zabezpečená strava. Súčasťou organizačného tímu sú aj mnohí dobrovoľníci. Budú mať na starosti rozličné úlohy, napríklad zapisovanie, rozmotávanie kolov, vydávanie akreditácií a podobne. Prihlásilo sa nám viacero záujemcov z rôznych oddielov z celého Slovenska a aj z nášho kolkárskeho klubu, pričom denne ich budeme potrebovať 20 až 25.

Koľko športovcov očakávate a aké budú mať zázemie?

– Počas šampionátu sa v Brezne vystrieda asi 450 hráčov a keď k nim prirátame i sprievodné tímy, dokopy pôjde približne o 700 ľudí. Celkovo bude 16 súťažných dní. Očakávame tiež príchod fanúšikov, uvidíme, aké bude teda konečné číslo. Pozitívne je, že na Slovensku je hlad po takýchto veľkých podujatiach.

Generálnymi partnermi podujatia sú akciová spoločnosť Železiarne Podbrezová a ŽP Informatika s.r.o. Ako vnímate ich prínos?

– Pre pracovníkov našej informatiky pôjde o veľkú výzvu, pretože technicky zabezpečujú celé podujatie. Poskytli výpočtovú techniku, kabeláž, tlačiarne, navrhli logo a mnoho iného. Železiarne Podbrezová sú dlhé roky sponzorom nášho klubu a sú známe v kolkárskom svete. Náš oddiel je 25 rokov na najvyšších priečkach klubových súťaží. Pozná nás prakticky celý svet a majstrovstvá sveta budú pre náš klub, ale i pre Železiarne Podbrezová a Horehronie ďalším míľnikom a skvelou reklamou. Do Brezna zavíta i RTVS, ktorá bude 1. júna natáčať priamy prenos, pričom pôjde o dva hodinové vstupy. Nedávno sa hral vo Veľkom Šariši prípravný zápas medzi Slovenskom a Českom. Naša verejnoprávna televízia prvýkrát odvysielala priamy prenos, čo malo mimoriadne pozitívny ohlas. Televízia si musí taktiež všetko pripraviť po technickej stránke. Okrem toho bude prinášať pravidelné spravodajstvo zo šampionátu v relácii Góly-body-sekundy.

Aké očakávania má náš národný výber? A objavia sa v najcennejšom drese aj podbrezovskí kolkári?

– Vo všetkých kategóriách má Podbrezová zastúpenie v širšej nominácii. Čo sa týka výsledkov, respektíve očakávaní slovenských kolkárov, všetko závisí od formy v aktuálny deň. U mužov máme šikovných hráčov, príde aj Erik Kuna, ktorý pôsobí v Taliansku a istý čas hrával za Podbrezovú. V slovenských farbách sa predstavia aj naturalizovaní Česi – Bína a Gorecký, ktorí sú taktiež členmi nášho klubu. Uvidíme, ako ďalší, či už Ivančík alebo Nemček. Hráčov je veľa, každý vie zahrať výborne, ale i vybuchnúť. Aj ostatné reprezentácie budú mať zaujímavé výbery. Napríklad, Srbsko bude reprezentovať náš bývalý hráč Zavarko. Zaujímavý výsledok by mohli dosiahnuť slovenské juniorky. Uvidíme, všetko sa ukáže na dráhach. A kto napokon nastúpi, rozhodnú tréneri.

Podujatie takéhoto formátu je skvelou reklamou pre celý región. Čo mu môže priniesť?

– Príde množstvo ľudí, ktorí sa niekde ubytujú, budú sa stravovať a pozrú si aj okolie. Reprezentácie si pritom samé vyberajú priestory, kde budú bývať. Podujatie je plusom aj pre turistický ruch. Samotní reprezentanti nebudú hrať každý deň, takže voľno využijú na výlety po regióne. Budú vedieť, kde sa nachádza Brezno a Horehronie. Výbornú reklamu nám robí Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE. Podujatie prezentujeme v médiách či na plagátoch. Na šampionát sme pozvali aj základné a stredné školy. Okrem športu bude pripravený kultúrny program, otváracie ceremoniály, vystúpi Folklórny súbor Mostár, zavítať k nám majú aj politické špičky, pripravené budú bufety a mnoho ďalšieho.

Vaše slová na záver?

– Majstrovstvá sveta v kolkoch sú skutočne veľkým podujatím. Pozývame všetkých, aj laikov, ktorí tomuto športu nerozumejú alebo ho nikdy nevideli naživo. Prajeme si, aby prišlo čo najviac ľudí, preto sme zapojili aj mládež, aby sa s týmto športom viac zoznámila a aby sme ju dostali na športoviská, v tomto prípade do kolkární. Kompletný program je uverejnený na stránke wmbrezno2024.sk, ako aj na Facebooku – wmbrezno2024, kde môžu záujemcovia sledovať postup výstavby kolkárskych dráh v Aréne Brezno. Na všetkých sa tešíme a verím, že každý si domov odnesie nevšedný športovo-kultúrny zážitok.