Andrea Nepšinská vydala omaľovánku k výročiu úmrtia Milana Rastislava Štefánika

O ilustrátorke Andrei Nepšinskej sme písali už v minulom roku. Talentovaná výtvarníčka nedávno vydala zbierku omaľovánok s názvom Život Milana Rastislava Štefánika. Vznikla pri príležitosti 105. výročia úmrtia jednej z najvýznamnejších osobností slovenskej histórie, ktoré pripadá na 4. mája 2024.

Knižka obsahuje 15 ručne kreslených obrázkov inšpirovaných reálnymi fotografiami Milana Rastislava Štefánika.

Nápad vytvoriť takéto dielo sa zrodilo v hlave Rastislava Turňu zo Základnej umeleckej školy Valaská a členov klubu Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika v Brezne. Chceli vydať niečo pri príležitosti výročia úmrtia jedného z velikánov našich dejín. „Minulý rok na jeseň ma oslovili, či by som sa zapojila a vytvorila omaľovánku. Spolupracovala som na mnohých projektoch, preto som to zobrala ako ďalšiu výzvu, a tak som prikývla,“ hovorí autorka, ktorá pracuje ako technologička výrobných postupov v prevádzkarni ťaháreň rúr.

Inšpirované životom

Úspešná výtvarníčka priznala, že spočiatku mala obavy, či bude k dispozícii dosť obrázkov, ktoré zobrazia život M. R. Štefánika. „Keď som podrobne čítala jeho životopis a hľadala vhodné snímky, uvedomila som si, že aj 15 kresieb bude málo. Vyberala som preto tie najkrajšie a tvorba jednej mi trvala asi dva týždne.“

Andrea po snímkach pátrala na internete a niektoré jej poskytli členovia klubu. Knižka obsahuje okrem obrázkov aj krátke texty, ktoré majú edukatívny charakter a priblížia viac Štefánikov život. „Omaľovanky sú netradičné a sú určené skôr pre staršie deti, ktoré už majú v škole dejepis. Pri vymaľovaní môžu naplno zapojiť svoju fantáziu. Pôvodné fotografie zo života boli čiernobiele, preto je len na nich, aké farby zvolia.“

Blížiace sa výročie

Mladá výtvarníčka tvorila dielo štandardným spôsobom. Už v minulosti vydala knižku s názvom Fantasy omaľovánky. „Pri fantasy knižke sme zvolili veľký formát A3. Pri omaľovánkach Život M. R. Štefánika sme vybrali praktickejší klasický formát A4,“ vysvetlila.

Omaľovánky o Štefánikovom živote vyšli v náklade 200 kusov. Dostupné budú v obecnej knižnici vo Valaskej, v mestskej veži v Brezne, kde sa nachádza aj expozícia o tomto bývalom politikovi, vedcovi či letcovi. Knižočku nájdete aj vo hvezdárni v Hlohovci a v obci Košariská, kde je múzeum venované práve tejto významnej osobnosti. „V lete uplynie 144 rokov od Štefánikovho narodenia. Práve v Košariskách bude výstava, kde budú k dispozícii aj moje omaľovánky. Na výstave naviac nájdete diela od detí zo Základnej umeleckej školy Valaská,“ doplnila A. Nepšinská.

Mladá ilustrátorka má na najbližšie obdobie i ďalšie plány. Chce sa zapojiť do súťaže O Bomburovu šabľu v Brezne a aj do iných výtvarných súťaží, ktoré nájde na internete. „Počas letných mesiacov bude voľného času o niečo menej, ale verím, že sa mi podarí tvoriť čo najviac,“ dodala v závere.