Do súťaže Mladý zručný Horehronec sa zapojilo pätnásť základných škôl

ŠKOLA MNOHÝCH UCHVÁTILA

Pohorelá ZS
Prvé miesto patrilo ZŠ Predajná, reprezentovali ju Jakub Kortán a Matej Hruška. Druhé miesto obsadila ZŠ Pohorelá, žiaci Štefan Turčan a Marek Fiľo a tretia ZŠ Benuš, žiaci Petra Bubelínyová a Peter Javorčík. V súťaži jednotlivcov bol prvý Marek Fiľo zo ZŠ Pohorelá, druhý Jakub Kortán zo ZŠ Predajná a tretí Matej Hruška zo ZŠ Predajná. Víťazné družstvá objektívom J. Čiefa

Deň pred sviatkom svätej Lucie sa v učebniach pre praktické vyučovanie Súkromnej strednej odbornej školy hutníckej ŽP stretli žiaci základných škôl, aby si vyskúšali svoju zručnosť v druhom ročníku súťaže. Na pozvanie vedenia  SSOŠH ŽP sa do nej zapojilo pätnásť základných škôl z breznianskeho, ale aj banskobystrického okresu. Každá škola vyslala dvojicu žiakov, ktorých sprevádzali učitelia technického vyučovania, triedni alebo výchovní poradcovia. Aj pre nich bol deň vyplnený zmysluplne, nakoľko sa zúčastnili exkurzie výrobných priestorov ŽP a.s. Detí sa medzičasom ujali majstri odborného výcviku a v troch skupinách ich oboznámili s technickým výkresom ich prvej úlohy – vyrobiť z dreva vtáčiu búdku. „Vlani žiaci pracovali s plastom a žiadny výrobok si so sebou neodniesli. V tomto roku sme pre nich vymysleli úlohu, ktorej výsledok si môžu odniesť so sebou a pochváliť sa ním v škole či doma“, vysvetľuje riaditeľ SSOŠH ŽP Ivan Majer. Pred rokom bol prvý ročník súčasťou Týždňa vedy a techniky, projekt práce so žiakmi základných škôl sa ujal, a tak sa doň v roku 2017 zapojilo viac škôl. Hlavnou myšlienkou súťaže je vzbudiť u detí záujem o technické myslenie, ako aj záujem o praktickú činnosť. „Podbrezová nie je miestom humanitných vied, ale techniky“, dopĺňa riaditeľ školy, ktorý sa aj touto formou snaží spropagovať existenciu strednej odbornej školy tak u detí, ako aj u pedagógov. Samotná súťaž pozostávala aj z druhého kola, v ktorej sa jednotlivci môžu ukázať v dobrom svetle v teórii. Vyhodnotenie už ani nie je dôležité, ako fakt, že deti základných škôl strávili deň praktickou činnosťou a spoznávaním zákutí SSOŠH ŽP. Mnohých totiž priestory dielní odbornej školy uchvátili, o čom svedčí aj anketa zúčastnených:

 

Matej Hubert Matej HUBERT, ZŠ Kláry Jarunkovej Podbrezová

-Súťaž som absolvoval už aj vlani a páčilo sa mi tu, preto som neváhal a v tomto roku som sa prihlásil sám. Tvorcovia tejto súťaže vymysleli zaujímavé disciplíny. Hoci som ako väčšina mladých ľudí, rád trávim čas pri počítači, vo voľnom čase sa nebránim ani praktickej činnosti.

 

 

Petra BubelinyovaPetra BUBELÍNYOVÁ, ZŠ Beňuš

-Som tu prvýkrát a vybrala ma pani riaditeľka, ktorá pozná môjho starého otca. Ten celý život pracoval s drevom a vedela, že som ako malá s ním trávila svoj čas a  predpokladala, že mám k práci vzťah. Je to tak, hoci dnes už toľko nepomáham. Zaujali ma priestory školy, hoci o nej už viem z rozprávania mojich kamarátok, ktoré tu študujú. Baví ma angličtina, hrávam aj futbal, preto po skončení základnej školy asi pôjdem sem.

 

Peter MajerPeter MAJER, ZŠ Ľubietová

-Vybral ma sem môj učiteľ techniky. V rámci praktického vyučovania robím rád projekty, doma máme dielňu, preto mám dobrý vzťah k manuálnej práci. S otcom často opravujeme našu starú babetu a strýko má stolársku dielňu, kde tiež rád trávim čas a sledujem ho pri práci. O škole som vedel už predtým, no som rád, že som ju mohol aj navštíviť. Hoci som chcel ísť skôr na gymnázium, zistím si ešte viac o odborných predmetoch v tejto škole a zvážim aj túto možnosť.

Adam LatinakAdam LATINÁK, ZŠ Čierny Balog – Jánošovka

-Na súťaž ma nahovorila pani učiteľka z techniky. Vie, že doma rád pracujem v našej dielni, veď na dedine každý chlapec rád  majstruje. Ja si už sám vyrábam rôzne veci, posledne som švagrovi pozváral „ponk“ do garáže. Materiál s otcom kúpime v meste a ja si ho „flexkou“ porežem a pozváram. Projekt rysovať nepotrebujem, lebo večer, keď zaspávam, tak si v hlave všetko premyslím a ráno idem na to. O svojej budúcej škole mám jasno – odbor mechanik strojov a zariadení, tu v Lopeji.

 

Účastníci súťaže
Účastníci súťažili vo firemných tričkách ŽP a šiltovkách. Foto: I. Kardhordová