S Ing. Júliusom Kriváňom, prezidentom FK Železiarne Podbrezová a.s.

Na jar chceme nadviazať na zlepšujúce sa výkony hráčov

Julius KrivanJesenná časť Fortuna ligy súťažného ročníka 2017/2018 sa skončila. Ako ju hodnotíte?

-Hodnotí sa ťažšie, než tá vlaňajšia, v ktorej sme figurovali na špici tabuľky. V tomto roku sme skončili tretí od konca, aj to zásluhou víťazstva v poslednom tohtoročnom zápase proti Nitre. Začiatok súťaže nebol optimálny, čo malo vplyv na postavenie v tabuľke, aj na výkony hráčov. Po zmene trénerov sa situácia zmenila a dnes môžem povedať, že tréneri splnili viacero úloh, z ktorých najmarkantnejšia bola zapracovať viac mladých hráčov do zostavy A tímu. Ukázalo sa, že mužstvo musí byť vystužené aj staršími skúsenejšími hráčmi, ktorí mladých v zápasoch usmernia. Ide o dlhodobý proces a výsledky sa nedajú priniesť okamžite. Preto sme v lige často ťahali za kratší koniec. Najviac sa to prejavilo v zápase s Trenčínom, ktorý sme prehrali 1:8, no treba povedať aj fakt, že náš súper týždeň predtým doma tesne podľahol Trnave, hoci mal množstvo vyložených šancí, ktoré však nedokázal premieňať. Naopak, u nás „do čoho kopli, to im tam padlo“. Zápas to bol poučný tak pre hráčov, ako aj pre funkcionárov klubu, no dokázali sme zdvihnúť hlavy a v posledných jesenných zápasoch sa mužstvo prezentovalo kvalitnejšími výkonmi. Záver jesene ukázal pozitíva a hráči sa presvedčili, že vedia hrať futbal a pokiaľ si budú veriť, môžu bodovať aj s mužstvami z hornej časti aktuálnej tabuľky.

Okrem Žiliny sme jediný klub na Slovensku, ktorý má účastníkov v dvoch najvyšších mužských súťažiach. Ako sa pozeráte na účinkovanie B tímu v druhej lige?

-Na začiatku súťaže sme si nedávali vysoké ciele. Druhá liga má svoju kvalitu a niektoré zápasy v nej nám vyšli, iné nie. Dôležité však je, že hráči v tejto súťaži hrajú proti silnejším družstvám, než predtým v tretej lige. Veríme realizačnému tímu, rovnako tak hráčom a skúsenosť, ktorú v zápasoch získajú mladí hráči sa časom ukáže pri ich zapracovaní do A mužstva.

Okrem juniorky majú dvere do A mužstva otvorené aj starší dorastenci, ktorí sú po jesennej časti tretí. Dobré výsledky U19 hovoria o skvelej práci s mládežou.

  -Čo sa týka mládeže, pokračujeme v systéme prípravy tak, ako v predošlom období. Postavenie starších dorastencov je adekvátne, nakoľko som videl niektoré zápasy a hráči v nich podali solídne výkony. Verím, že v tomto trende budú pokračovať aj na jar a obhája dobré výsledky z jesene. Poďakovanie patrí aj trénerom ostatných mládežníckych družstiev, ktorí hľadajú a vychovávajú mladých futbalistov od tých najmladších až po U19.

Všetkým hráčom prajem aby si užili krátku dovolenku, po ktorej ich čaká nabitý program zimnej prípravy. A mužstvo absolvuje aj sústredenie v Turecku, ostatní sa budú pripravovať doma, či už na Táľoch alebo na umelej tráve v Skalici. Verím, že po vhodnom doplnení kádra a kvalitnej príprave bude A mužstvo na jar pokračovať v zlepšujúcich sa výkonoch tak, ako tomu bolo na konci jesennej časti.