Rekonštrukcie ciest nášho kraja

 

Ak pôjde všetko podľa plánov, tak už v tomto roku by sme sa mohli tešiť na 78 kilometrov zrekonštruovaných ciest II. a III. triedy v správe kraja.

Do rekonštrukcie ciest investuje Banskobystrický samosprávny kraj z rozpočtu kraja deväť miliónov eur. Následne chce z fondov Európskej únie využiť ďalších 41 miliónov eur na obnovu ciest a mostov, ktoré sú v správe BBSK. Rozhodli o tom vo štvrtok, 26. apríla krajskí poslanci na svojom rokovaní v Banskej Bystrici.

Ilustračné foto

Ako odsúhlasili poslanci, komplexnej obnovy sa dočkajú prístupové cesty k obľúbeným turistickým destináciám do Banskej Štiavnice, na Králiky, Skalku a Tále v celkovej hodnote 5,5 milióna eur. Na juhu kraja pôjde do rekonštrukcie ciest III. triedy 1,5 milióna eur. Ďalšie dva milióny na cesty III. triedy, ktoré nemôžu byť zahrnuté do projektov financovaných z fondov EÚ.

Investícia kraja vo výške deväť miliónov eur je súčasťou koncepcie, ktorá zahŕňa i ďalšie komplexné rekonštrukcie ciest a mostov z eurofondov.

„V prvej fáze čerpania prostriedkov z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) chce kraj využiť 20,5 milióna eur. V rámci nich by sa malo investovať napríklad do úseku Vígľaš – Červeňany, cesty Pôtor – Dolná Strehová – Lučenec a úseku Fiľakovo – Ábovce. V druhej fáze čerpania prostriedkov z IROP-u má do našich ciest pritiecť ďalších 20,5 milióna eur. Zrekonštruovaných by tak malo byť spolu viac ako 300 kilometrov ciest vrátane mostov,“ tvrdí vedenie Úradu BBSK.