Otvorenie letnej turistickej sezóny na hrade Ľupča

 

Hornoliptovský kurucký regiment Vavrišovo
Hornoliptovský kurucký regiment Vavrišovo objektívom I. Kardhordovej

 

Dňa 29. júna bola na Ľupčianskom hrade slávnostne zahájená letná sezóna, spojená so zaujímavým bezplatným programom pre tých najmenších, ale aj skôr narodených.
V sobotu ráno návštevníkov privítal pri hradnej bráne Hornoliptovský kurucký regiment výstrelmi z dobových palných zbraní. Prehliadky hradu boli zavŕšené večerným koncertom filmovej hudby, ktorý sa niesol horným nádvorím hradného areálu ďaleko cez jeho múry.
Občianske združenie Hornoliptovský kurucký regiment Vavrišovo je dobrovoľné združenie, ktoré tvoria záujemcovia o regionálnu históriu, konkrétne o históriu Bitky pri Vavrišove z roku 1709. Táto bitka bola súčasťou povstania uhorských stavov proti Habsburgovcom, ktorému predchádzala všeobecná nespokojnosť poddaných a odpor šľachty. Cieľom združenia je v prvom rade zachovanie kultúrneho dedičstva, a to za pomoci štúdia histórie a predvádzania dobového života v takzvanom „living history“. Podrobná rekonštrukcia dobových udalostí je realizovaná v replike vojenského regimentu. Dobové kostýmy – kurucké aj labánske uniformy dodávajú vystúpeniam pravú historickú atmosféru. Nechýbajú ani trhovníčky, takzvané „markytánky“, ktoré sa v žoldnierskej armáde vyskytovali a spoločne predvádzajú život spred tristo rokov v replike vojenského tábora, s vojenskou kuchyňou. V bojových akciách využívajú repliky kresadlových strelných zbraní, šablí a dela. Veríme, že úspešnú spoluprácu zopakujeme aj v budúcnosti a návštevníkom tak zreprodukujeme ďalšie podrobností o strete cisárskeho vojska (labancov) a povstaleckých jednotiek (kurucov) pod vedením generálov Berčéniho, Čákyho a mnohých ďalších.
Otvorenie sezóny vyvrcholilo úspešnou spoluprácou medzi Železiarňami Podbrezová a hudobným virtuózom Andrejom Baranom, ktorý v súčasnosti pôsobí v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu ako člen skupiny prvých huslí. Počas neobvyklej večernej, komentovanej prehliadky hradných zákutí kastelán hradu privítal hostí a zdôraznil cieľ tohto projektu, ktorým je vrátiť život do hradných múrov. V súčasnosti je málo hradov, kde sú organizované koncerty. V Slovenskej Ľupči táto tradícia pretrváva, aj vďaka podpore majiteľa hradu, už piaty rok, vždy s iným typom hudby.

 

Koncertu sa zúčastnila približne stovka návštevníkov.
Koncertu sa zúčastnila približne stovka návštevníkov. Foto: D. Hein

 

Tentokrát na zrenovovanom hornom nádvorí odzneli filmové melódie v podaní Andreja Barana, Romana Rusňáka, Jána Vajčovica a Viliama Trgoma. Zaujímavé zoskupenie umelcov dlhé roky nahráva filmovú hudbu v Bratislave, ale aj v štúdiách vo Viedni a v Prahe. Návštevníci sa dozvedeli ako reálne vzniká hudba k mnohým svetovým počítačovým hrám, seriálom a filmom. Z najznámejších možno spomenúť Assassin creed, Mission: Impossible, Van Helsing alebo seriál Hercule Poirot.
Približne stovka účastníkov koncertu sa postupne započúvala do známych tónov z filmov ako Posledný mohykán, Titanic, James Bond alebo oscarom oceňovaného autora Hansa Zimmera. Po niekoľkých prídavkoch sa viacerým pod rúškom noci len ťažko odchádzalo a úprimne tlmočili svoje poďakovania Železiarňam Podbrezová za obnovu a oživovanie kultúrneho skvostu Pohronia – hradu Ľupča.