Na čo si dávať pozor pri požičiavaní auta v dovolenkovej destinácií

 

Radi by ste na dovolenke spoznali aj miestne pamiatky a prírodu? Najvhodnejší spôsob je požičanie si auta priamo na mieste pobytu.

Máte dve možnosti. Buď si auto vybavíte ešte pred odletom, buď cez hotel, cestovnú kanceláriu alebo na vlastnú päsť cez zabezpečené internetové stránky, alebo si auto požičiate až na mieste, podľa počasia, nálady a chuti spoznávať krajinu.

Čo by ste mali vedieť

Nedajte sa zlákať lacnou cenou, ku ktorej nie je prirátané poistenie auta za prípadnú škodu. Treba si dobre prečítať zmluvné podmienky, čo všetko patrí do poistenia auta. Zvyčajne je z neho vynechané poistenie čelného skla a pneumatík. Všetko sa dá dokúpiť a predísť tak nepríjemnosti pri prípadnej škodovej udalosti.

Zdroj: pexels.com
Zdroj: pexels.com

Auto preberá zákazník s plnou nádržou a rovnako s plnou nádržou auto aj vracia. Ak palivo chýba, je nutné ho doplatiť. Nenechajte sa zlákať ponukou požičovní, že vám auto dotankujú za minimálne poplatok. Za touto výhodnou ponukou sa skrýva pomerne „veľký háčik“. Každá požičovňa áut má stanovenú vlastnú cenu paliva, ktoré je spravidla raz tak drahé ako by ste natankovali v miestnej pumpe. Je preto vhodné si pred odovzdaním auta nájsť najbližšiu pumpu a dotankovať.

Ďalšou dôležitou vecou je auto si dôkladne prezrieť – hlavne prípadne škrabance a poškodenia, aby vám to neskôr nebolo pri vracaní auta zohľadnené. Poistkou môže byť aj nafotenie si auta.

Takmer všetky autopožičovne vyžadujú zložiť za auto kauciu – vo väčšine prípadov sa blokuje suma na platobnej karte, hotovosť je len veľmi zriedkavá. Vopred si zistite, aké platobné karty požičovne akceptujú. Zvyčajne, najmä krajiny EÚ, ide o kreditné karty. Nemusíte sa obávať, suma sa vám po odovzdaní auta pripíše na účet. Opäť je vhodné si vyberať požičovne, ktoré majú najlepšie recenzie, poprípade vybaviť auto priamo z hotela. Tak máte najvyššiu záruku, že všetko prebehne v poriadku.

Väčšina požičovní má v cene auta zarátané všetko poplatky, vrátane diaľničnej známky, takže žiadne dodatočne poplatky by vás nemali prekvapiť. Pozor si však dajte na dopravné predpisy danej krajiny. Za prípadné pokuty za rýchlosť alebo parkovanie hradíte v plnej sume.