Na dovolenku len s platným cestovným dokladom

 

Leto je v plnom prúde a s tým je spojená aj hlavná dovolenková sezóna. Počas mesiacov júl a august cestuje na dovolenku väčšina ľudí, pričom v dnešnej dobe je čoraz častejšie cestovanie lietadlom, ktoré je rýchlejšie a pohodlnejšie. Do ktorých krajín odletíte len s platným občianskym preukazom a kde potrebujete mať so sebou platný pas alebo víza?

Obľúbené prímorské destinácie na cestovanie bez pasu: Albánsko (iba s platnými vízami), Bulharsko, Čierna Hora, Cyprus, Grécko, Chorvátsko, Malta, Slovinsko, Španielsko, Taliansko.

Ďalšie krajiny, do ktorých je možné cestovať bez pasu, len na občiansky preukaz:  Belgicko, Bosna a Hercegovina, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macedónsko, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Srbsko, Švajčiarsko, Švédsko a Veľká Británia.

Zdroj: pexels.com
Zdroj: pexels.com

Pri lietaní do krajín mimo Európskej únie je nevyhnutnosťou mať so sebou platný cestovný pas. Je potrebné si dať pozor na jeho platnosť, pričom to isté platí aj pri cestovaní na občiansky preukaz. Na letisku nie je zriedkavé, že cestujúci zistí až pri vybavení na check-in pulte, že jeho cestovný doklad stratil platnosť. V tomto prípade mu nie je umožnený odlet a prichádza tak o zaplatenú dovolenku aj letenku. Pre vstup do niektorých dovolenkových krajín nestačí mať len platný pas, ale dĺžka platnosti musí byť ešte i niekoľko mesiacov po prílete do krajiny. Ak cestujúci nemá dostatočne dlho platný pas, rovnako mu nie je umožnený odlet.

Podmienky pre vstup do obľúbených dovolenkových krajín, kde je potrebný pas alebo víza:

Egypt – platnosť pasu aspoň šesť mesiacov po prílete do krajiny, víza sa získavajú po prílete do krajiny,

Izrael – platnosť pasu počas pobytu,

Jordánsko – platnosť pasu šesť mesiacov po návrate z krajiny,

Kapverdské ostrovy – platnosť pasu aspoň šesť mesiacov po prílete do krajiny,

Macedónsko – platnosť pasu aspoň tri mesiace po prílete,

Maroko – platnosť pasu počas pobytu,

Omán – platnosť pasu aspoň šesť mesiacov po návrate, víza sa získavajú po prílete do krajiny,

Spojené arabské emiráty – platnosť pasu aspoň tri mesiace po prílete, víza nie sú potrebné,

Tunisko – platnosť pasu počas pobytu, víza nie sú potrebné,

Turecko – platnosť pasu aspoň päť mesiacov po návrate, víza nie sú potrebné.

Nestačí skontrolovať platnosť pasu a dĺžku jeho platnosti len dospelým osobám. Dospelá osoba môže cestovať v rámci Európskej únie aj na občiansky preukaz, no každé dieťa pri ceste do zahraničia musí byť držiteľom platného cestovného pasu. Deťom mladším ako šesť rokov sa cestovný pas vydáva s platnosťou na dva roky. Aj pre ne pri ceste do vybraných krajín platí, že pas musí byť platný ešte určitý čas po prílete do destinácie.

Cestovný pas vydáva okresné riaditeľstvo policajného zboru podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu. Ak v žiadosti na seba uvediete číslo mobilného telefónu alebo e-mailový kontakt, polícia vás môže prostredníctvom sms-ky alebo e-mailu informovať, že váš doklad je vyhotovený a pripravený na vydanie.

Na vydanie cestovného pasu potrebujete: občiansky preukaz, rodný list (ak občan nie je držiteľom občianskeho preukazu, teda v prípade dieťaťa), skôr vydaný cestovný pas a správny poplatok. Cestovný pas je vydaný do tridsať dní, no ak viete, že na dovolenku odlietate skôr a riskovali by ste, že pas by dovtedy nemusel prísť, je možné ho vybaviť aj expresne do dvoch dní, samozrejme za vyšší poplatok.