Podbrezovskí kolkári „morálnym víťazom“ Interligy

 

V druhej polovici apríla vláda povolila postupné otváranie vonkajších športovísk, samozrejme s určitými obmedzeniami a opatreniami. Povolený je iba bezkontaktný šport a športoviská musia byť bez šatní, toaliet či obecenstva.

Naši biatlonisti a cyklisti tak môžu individuálne trénovať takmer bez obmedzení, aj keď nie je ľahké nájsť motiváciu do tréningov, keďže termíny súťaží v tomto roku sú stále neisté. Lepšie sú na tom aj naši futbalisti, no o plnohodnotnom tréningovom procese ešte stále hovoriť nemôžeme.

Najťažšie to v aktuálnej situácii majú určite členovia Kolkárskeho oddielu ŠK Železiarne Podbrezová. Až v poslednej štvrtej fáze by vláda mala prikročiť k povoleniu športových podujatí a rovnako aj k otvoreniu vnútorných športovísk, čo sa týka aj našich kolkárov.

O viac informácií sme požiadali Ing. Pavla Kühnela, manažéra Kolkárskeho oddielu ŠK Železiarne Podbrezová:

Ako vnímate aktuálnu situáciu a ako vyzerajú momentálne individuálne tréningy našich kolkárov?

– Vláda a krízový štáb stále nepovolili otvorenie vnútorných športovísk. My máme pripravené tréningové varianty pre tréningy v kolkárni, aby sa v maximálnej možnej miere eliminovalo stretávanie sa väčšieho počtu ľudí, bez použitia šatní a spŕch. Žiaľ, kým sa aspoň čiastočne nepovolí otvorenie pre individuálne tréningy, musíme čakať.
V tomto čase hráči udržiavajú hlavne kondíciu, či už behom, na bicykloch alebo pohybom v prírode.

Začiatkom apríla ešte nebolo isté, či budú pokračovať kolkárske súťaže, ako to vyzerá v súčasnosti?

– Medzinárodná federácia NBC už rozhodla, že tento ročník Ligy majstrov sa nedohrá teraz, ale až v marci 2021, z čoho vyplýva, že ročník 2020/2021 sa neuskutoční.
Začiatkom októbra by sa mali hrať poháre družstiev (ten Svetový v Podbrezovej). Obvykle sa sem kvalifikujú tímy na základe umiestnenia v ligách. Keďže ligy sa prakticky nikde neskončili štandardne, NBC rozhodla, že na poháre budú nominovať družstvá jednotlivé zväzy. Muži sú tak prakticky istí, ale je možná aj nominácia žien, aby si zahrali Svetový pohár na vlastných dráhach. Záleží na Slovenskom kolkárskom zväze.

Vedenie Interligy rozhodlo, že súťažný ročník 2019/2020 sa nedohrá a skončí bez víťaza aj bez určenia poradia, a tým aj bez zostupujúcich. Podbrezovský tím bol označený za „morálneho víťaza“, nakoľko sme s výrazným bodovým rozdielom suverénne kráčali k obhajobe titulu.

Situácia je stále komplikovaná. Vzhľadom na uzavreté hranice je cestovanie na zápasy nemožné, družstvá majú aj zahraničných hráčov, ktorí sa nevedia dostaviť do klubov. Budúci ročník tak bude musieť počkať aj na rozhodnutia ohľadom cestovania, prestupových termínov a podobne.

Slovenský kolkársky zväz zatiaľ nevydal rozhodnutie o ukončení slovenských súťaží, stále sa čaká, či sa povolia zápasy, aby sa po určitom čase na tréningy mohli odohrať zvyšné kolá líg aj bez divákov.

Určite je pre všetkých kolkárov náročné nájsť motiváciu do tréningu v aktuálnych podmienkach. Ako sa ich snažia tréneri a realizačný tím motivovať?

– Hlavný tréner, ako aj tréneri mládeže, sú v neustálom spojení so svojimi zverencami. Tréner Ponjavić sa nemohol vrátiť domov do Srbska a tak celý čas prežíva koronaobdobie v Podbrezovej. Diskutujú o kondičných tréningoch, doplnkových športoch a pohybových aktivitách, ktoré sa teraz dajú vykonávať.

Jeden z letných kempov mládeže už NBC zrušilo. Druhý, POSACYP pod záštitou Európskej únie, by sa mohol uskutočniť v druhej polovici augusta. Všetko záleží na stave spoločnosti, otvorení hraníc a podmienkach fungovania na športoviskách.

Veríme, že sa situácia čo najskôr stabilizuje a aj keď s určitými obmedzeniami, budeme môcť náš šport opäť vykonávať.