Ani v našej dcérskej spoločnosti v Poľsku život nezastal

 

Na aktuálnu situáciu vo firme, v krajine, aj na poľskom trhu, sme sa opýtali mgr. inż. Andrzeja Wolaka z obchodného úseku spoločnosti.

Život na celej planéte ovplyvňuje pandémia Covid-19. Môžete nám v skratke opísať, aké opatrenia platia v súčasnosti v Poľsku? Čo zaviedla vaša vláda?

– V Poľsku boli prvé obmedzenia, týkajúce sa koronavírusu, zavedené skôr, ako sa objavil prvý prípad nakazenia. O niekoľko dní neskôr, keď bol vyhlásený stav pandémie, boli zatvorené školy, služby, kostoly, obchody okrem obchodov s potravinami a stavebninami, všetky športové a zábavné podujatia boli zrušené a boli vydané odporúčania, aby ľudia zostali doma a vyhli sa akémukoľvek kontaktu.

Takúto situáciu si nikto nepamätá. Spoločnosť tieto odporúčania dodržiavala, pretože sme už mali vedomosti o vývoji v Taliansku, Španielsku a USA. Všetko toto úsilie sa vynakladá na to, aby sa získal čas, aby sa šírenie a jeho nárast rozložil v čase a aby sa zabránilo lavínovitému šíreniu pandémie. Zatiaľ to prináša požadovaný účinok. V porovnateľnom období pandémie v týchto krajinách bolo 8 až 10-krát viac nakazených ľudí ako v súčasnosti v Poľsku a dúfame, že táto krivka nárastu ochorenia sa nezvýši tak drasticky, ako sa to stalo na juhu a západe Európy alebo v New Yorku, pretože v žiadnej krajine neexistuje systém zdravotnej starostlivosti, ktorý by bol na takúto pandémiu pripravený.

Akým spôsobom funguje v tomto období práca vo firme?

– Život a zdravie ľudí sú jednou stranou mince, ale trpí aj hospodárstvo. V Slovrure pracujeme v dvoch skupinách, striedavo jeden deň z domu a kancelárie. Týmto spôsobom každý z nás stretáva dvakrát menej ľudí a dvakrát zriedkavejšie, vzdialenosti medzi pracovníkmi v kancelárii sú bezpečné.

Čo očakávate v najbližšom období? Ako sa správa poľský trh?

– Dodávky našim zákazníkom sa uskutočnili bez väčších problémov a marcový obrat sa nelíšil od priemeru. Vieme však, že ide o zotrvačnosť rozbehu z predchádzajúcich mesiacov. Iba niekoľko nasledujúcich týždňov ukáže pravú tvár, ako to v našom priemysle vyzerá.

Dúfame, že nedôjde k tragédii, pretože práca v niektorých odvetviach hospodárstva, ktorým dodávame, úplne nezastala. Existujú však stovky tisícov malých podnikov, servisných zariadení, ktoré museli úplne zastaviť svoju činnosť a nemajú žiadnu šancu zarobiť si peniaze.

Za účelom ochrany pracovných miest bol pre nich spustený vládny podporný program, ktorého hodnota sa odhaduje na viac ako 230 miliárd zlotých (PLN), čo je takmer 10 percent HDP. Keď takéto obrovské peniaze pôjdu na štátnu pomoc nemožno očakávať nič iné ako recesiu.

Dá sa len dúfať, že graf tejto recesie bude tvoriť písmeno V alebo U – hneď ako do nej spadneme, rýchlo sa vrátime späť. Máme to šťastie, že sme prinajmenšom spojení so stavebným priemyslom, a práve stavebníctvo ekonómovia vidia ako „lokomotívu“, ktorá nás vytiahne z hospodárskeho kolapsu.

Na verejné investície, okrem iného do infraštruktúry, energetiky a životného prostredia v Poľsku, bolo pridelených ďalších 30 miliárd PLN, čo má dať ekonomike impulz na obnovenie a prekonanie krízy.