Ako vnímajú súčasnú situáciu naši futbalisti?

 

Začiatkom apríla prezradili naši futbalisti, ako vnímajú aktuálnu situáciu v súvislosti s koronavírusom, ako momentálne trénujú a ako vypĺňajú svoj voľný čas. Medzitým sa situácia aspoň čiastočne zlepšila a od 27. apríla začali hráči FK Železiarne Podbrezová už so skupinovými tréningami, samozrejme so všetkými opatreniami. Zatiaľ tak ide o bezkontaktný tréning futbalistov.

Tomáš ČECHOVIČ, tréner brankárov: – Aktuálne obdobie beriem ako realitu a zodpovedne dodržiavam všetky opatrenia krízového štábu. Preto som ostal v Banskej Bystrici, keďže sme boli koncom februára s reprezentáciou na turnaji v Španielsku. Aj keď situácia vtedy nebola taká vážna ako teraz, rozhodol som sa neriskovať. Určite to negatívne zasiahne nielen futbal, ale aj iné športy a ekonomiku. Na druhej strane sa vždy snažím brať z negatívnych vecí aj tie pozitívne. Práve preto sa snažím vypĺňať čas zmysluplne, a to vecami, na ktoré som nemal čas počas sezóny. V prvom rade komunikujem s brankármi A-mužstva aj dorastu a po dohode s kondičným trénerom a trénermi brankárov dostávajú individuálne plány na doma, ktoré sa skladajú z rôznych silových, balančných, stabilizačných a mobilizačných cvičení, ale aj z krátkych bežeckých úsekov. Ja sa doučujem cudzí jazyk, tvorím si nové brankárske cvičenia, sledujem pomocou InStatu zákroky najlepších brankárov a analyzujem si doterajšiu sezónu a zápasy. Rád si zacvičím, niečo prečítam alebo pozriem seriál na Netflixe. Dúfam, že na základe opatrení a zodpovednosti ľudí sa situácia čím skôr dostane do normálu.

Richard LUDHA, brankár: – Celé toto obdobie samo o sebe nie také zlé. Ľudia si viac začnú vážiť maličkosti, zdravie a svojich blízkych. Všetko je tak ako má byť, treba to zobrať s rešpektom a pokorou, ale nie so strachom. Každý z nás môže aspoň venovať viac času svojej rodine. Ja osobne trénujem každý deň. Od klubu dostávame individuálne plány, ktoré robím rád a teším sa na každý tréning. Okrem toho som doma, pozerám filmy a seriály. Viac sa venujem mamine a bratovi. Ale keď mám povedať pravdu, tak mi už futbal veľmi chýba a teším sa, keď to celé skončí.

Martin PRIBULA, stredopoliar: – Myslím si, že žiadnemu hráčovi sa aktuálne obdobie nepáči, pretože momentálne nemôžeme robiť to, čo máme tak radi. Voľný čas trávim doma, plním individuálne plány od klubu. Vo voľnom čase pozerám filmy v anglickom jazyku a dúfam, že sa niečo na mňa nalepí.

Juraj CHVÁTAL, obranca: – Vnímam to asi tak, ako každý. Nie je to príjemné pre nikoho z nás. Zostal som v Podbrezovej, trénujem každý deň tak, aby som bol pripravený. Verím, že to čoskoro skončí a vrátime sa k tomu, čo milujeme.

Marek Kristián BARTOŠ, obranca: – Túto neplánovanú prestávku vnímam pozitívne aj negatívne. Osobne strácam veľmi dôležitý čas v mojej rozbiehajúcej kariére. Všetko má však svoj dôvod, a preto sa v tomto období snažím čo najlepšie dodržiavať všetky potrebné kritéria, aby som zostal zdravý a v plnej kondícii. Snažím sa každý deň absolvovať či už bežecký alebo silový tréning. Voľný čas trávim najmä doma a na chalupe.

Jozef ŠPYRKA, stredopoliar: – Toto obdobie sa snažím vnímať pozitívne. Na jednej strane som rád, že som s rodinou, no na druhej strane by som chcel, aby sa to už skončilo, či už kvôli celkovej situácii vo svete, ale aj kvôli tomu, aby sme sa už mohli konečne vrátiť na trávniky. Cez voľný čas si rád prečítam knihu alebo pozriem seriál. Každý deň mám individuálny tréning zameraný na kondíciu, silu a prácu s loptou.