Napriek nepriaznivému počasiu úspešný koncert našej dychovky

Podbrezovská dychovka počas vystúpenia vo Valaskej. Foto: M. JenčováDňa 22. júna sa vo Valaskej uskutočnil 52. ročník Festivalu dychových hudieb, ktorý bol zároveň memoriálom Jožka Kučeru. V programe vystupujúcich ani tento rok nechýbala Dychová hudba Železiarne Podbrezová.

Naši hudobníci hrali ako prví v poradí a festival si užili aj napriek nepriaznivému počasiu. Na začiatku vystúpenia podbrezovskej dychovky sa Valaskou prehnala búrka. Počas koncertu však nakoniec vyšlo aj slnko a vystúpenie dopadlo na výbornú. Podľa slov nášho dirigenta boli na podbrezovských hudobníkov výborné ohlasy, a to predovšetkým za skladbu Svetozára Stračinu z filmu Pacho. „Veľký úspech mala tiež naša speváčka Klaudia Chomisteková, ktorá aktuálne študuje muzikál na Janáčkovej akadémii v Brne,“ doplnil Jakub Laco, dirigent Dychovej hudby Železiarne Podbrezová.

Naša dychovka hrá vo Valaskej každoročne nové skladby. Tento rok to bol repertoár dychovej hudby v podobe koncertného pochodu Karola Pádivého Matúšov Pochod či koncertnej fantázie Izidora Glórika Tatranské pastely. „Zahrali sme však i transkripciu diela z vážnej hudby, a to Predohru z operety Čardášová princezná od Emericha Kalmána. Aby sme oslovili čo najširšie publikum, zaradili sme skladbu Nočné ruže, ktoré svojho času v relácii Repete spievali Zora Kolínska a Ivan Krajíček, ale aj soundtrack z filmu Top Gun s názvom Take My Breath Away. Koncert sme ukončili veľmi optimistickou a farebnou Kaffee Sambou Adama Hudeca,“ priblížil vystúpenie na Festivale dychových hudieb náš dirigent a doplnil: „Hráme takmer na domácej pôde a atmosféra vo Valaskej je vždy vynikajúca. Pre zoskupenie ale nie je jednoduché vystupovať hneď na začiatku kvôli technickej stránke festivalu. Nejakú chvíľu trvá, kým sa zvukár zžije s akustikou a podmienkami a zvyčajne na to doplatí prvá kapela. Ale žiaden extrémny lapsus sa nestal. Všetko bolo úplne v poriadku.“

Publikum bolo aj tento rok srdečné a doprialo našej dychovke potlesk a ovácie, predovšetkým za filmovú hudbu.

„Filmová hudba je žáner, ktorý sa ľuďom páči pravdepodobne najviac. Začínam sa preto zahrávať s myšlienkou urobiť koncert zložený z výlučne filmovej hudby, no nie všade to má miesto. Na Festival dychových hudieb chodia priaznivci najmä dychovej hudby a pravdepodobne by im chýbal pôvodný repertoár. Minimálne my, Dychová hudba Železiarne Podbrezová, by sme mali zostať tradiční a byť nositeľom tradície, keďže sme najstarším orchestrom,“ myslí si J. Laco.