Letná sezóna na hrade Ľupča bude opäť bohatá. Návštevníkov potešia sokoliari aj nočné prehliadky

Hrad Ľupča láka svojou krásou vo dne i v noci. Foto: N. Kuklovský

S prichádzajúcimi letnými mesiacmi sa otvára aj hlavná turistická sezóna na hrade Ľupča. Znovu sa môžeme tešiť na niekoľko noviniek a tiež kultúrne či spoločenské podujatia, ktoré prinesú dokonalý zážitok návštevníkom tejto stredovekej pamiatky.

V minulom roku bola na hrade, ktorý je už viac ako dvadsať rokov vo vlastníctve akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová, dokončená obnova vonkajšieho plášťa, ktorý má veľký význam pre celkovú návštevnosť.

„Keďže sa hrad kompletne odel do nového šatu, pohľad z hlavnej cesty je ešte atraktívnejší a tým pádom láka čoraz viac návštevníkov. Väčšina z nich sem neprichádza cielene. Ľudia však prechádzajú okolo a vidia, ako je hrad krásne obnovený, tak si ho prídu pozrieť aj zvnútra. Táto skutočnosť nám dvíha návštevnosť, čo je veľmi pozitívne,“ povedal Vladimír Homola, kastelán hradu Ľupča.

Najväčší počet turistov sa už tradične očakáva v lete. Hlavná sezóna je pritom už spustená. Otvorila ju autorská vernisáž výtvarníčky Andrey Gedl s názvom Od archaizmov po transformáciu.

„Pokračujeme v nastolenom trende, keď v lete inštalujeme do priestorov hradu dočasné výstavy. Mnoho návštevníkov sa sem vracia a vždy chcú vidieť niečo nové. Preto dodržiavame tradíciu a tento raz vystavuje svoje obrazy Andrea Gedl, ktorá je rodáčkou z Horehronia, ale dlhé roky žije v Rakúsku. Symbolom výstavy je lastovička, pretože autorka je prvou dámou, ktorá na hrade Ľupča prezentuje svoje diela. Čiže je to taká pomyselná prvá lastovička. Expozíciu si môžu návštevníci pozrieť až do konca septembra,“ informoval kastelán. 

Sokoliari i Projekt Donč

V minulej sezóne bola pozitívna odozva aj na vystúpenia sokoliarov zo združenia BIATEC, ktorí sa predstavili na dolnom nádvorí. „Sokoliari k nám zavítajú aj v tejto sezóne počas vybraných nedieľ. Návštevníkom ukážu dravcov zblízka, pričom ľudia sa môžu dozvedieť viac o živote týchto vzácnych zvierat. Ukážky budú statické i dynamické.“

Novinkou nadchádzajúcej sezóny bude aj obnovená spolupráca s členmi Projektu Donč. Ide o historickú skupinu z Nitry, ktorá zobrazuje život a dianie okolo Magistra Donča.

„Do dejín sa zapísal ako významný stredoveký pán hradu. Členovia zoskupenia prídu s vlastnými rodinami. Na nádvorí hradu Ľupča i za jeho múrmi si rozložia stany a budú reprodukovať históriu stredoveku. Budú žiť reálny život dávneho obdobia, čiže bez akejkoľvek techniky, pričom sa úplne odstrihnú od súčasnosti. Návštevníci sa môžu vďaka nim preniesť niekoľko storočí späť, pretože každý člen skupiny má svoje úlohy, dobové kostýmy či historické mená,“ vysvetľuje V. Homola a dodáva: „Návštevníci uvidia pomyselný snem, rokovanie, rytierov, prípravu dobového jedla a mnohé ďalšie. Ide o jedno z najväčších lákadiel hlavnej sezóny a návštevníkom ho rozhodne odporúčam vidieť.“

Prítomnosť Projektu Donč využijú na hrade na nočné prehliadky. V spolupráci s lektorkami a členmi zoskupenia si návštevníci vypočujú výklad o stredovekom živote, pozrú si horný hrad, ale i šermiarske súboje. Dozvedia sa viac o dobovom oblečení, zachytávaní vody a celkovo o živote v stredoveku. Zaujímavosťou budú i dávne recepty na rôzne pokrmy.

„Projekt Donč sa na hrade predstaví 12. a 13. júla. Odporúčame návštevníkom, aby si vstupenky dopredu objednali, pretože o podujatie je už teraz veľký záujem. Objednať sa môžu telefonicky (kontakt na konci článku, pozn. red.),“ doplnil kastelán.

Hudobné vystúpenie

Bohaté leto bude pokračovať aj hudobnými vystúpeniami. V sobotu, 20. júla, sa na nádvorí uskutoční Koncert pod hviezdami. „Predstaví sa populárne operné trio La Gioia, ktoré si pripomenie 15. výročie svojho založenia. Dvaja z členov pochádzajú z Horehronia a jubileum chceli osláviť práve na hrade Ľupča. Špeciálnym hosťom bude operný spevák Miroslav Dvorský. Aj v tomto prípade odporúčame, aby si hostia zakúpili lístky čím skôr cez sieť Ticketportal.“

Posledný augustový deň sa deti rozlúčia s prázdninami. Na hrade bude rodinný festival s názvom Dračie dni. „Na dolnom hrade si pozrú príbeh o dráčikovi Arnoštovi. Deti budú plniť rôzne úlohy, pripravené sú sprievodné aktivity, ako maľovanie na tvár, bitka penovými mečmi a ďalšie lákadlá. V hlavnej úlohe sa predstaví populárny herec Marko Igonda,“ ozrejmil V. Homola a poznamenal: „Hrad Ľupča je súčasťou Dračích dní vôbec prvýkrát. Festival sa doteraz konal na Bratislavskom hrade a na Smolenickom zámku.“

Zvýhodnené vstupné pre rodiny s deťmi

Samozrejmosťou nadchádzajúcej sezóny budú i dva prehliadkové okruhy, ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom, pričom návštevník si môže vybrať. Buď si zvolí komentovanú prehliadku so sprievodcom po areáli hradu alebo si pozrie len dolné nádvorie a o hrade si prečíta na osadených informačných tabuliach.

Počas leta budú upravené aj otváracie hodiny. „Hrad Ľupča bude verejnosti prístupný každý deň, okrem pondelka, kedy máme sanitárny deň. Otvorený bude od 10.00 do 15.30, pričom komentované prehliadky budú každú polhodinu. Na dolnom nádvorí bude pripravené aj občerstvenie Koštovky u havrana, kde si môžu návštevníci pochutnať na káve, koláčiku, nealko nápojoch či nanukoch,“ doplnil kastelán a pokračoval: „Na konci júna sú našimi návštevníkmi najmä deti zo škôl alebo dôchodcovia. Od júla prichádzajú predovšetkým rodiny s deťmi, pričom vstupné je rozdelené do niekoľkých kategórií. Zľavy poskytujeme študentom, seniorom i návštevníkom s preukazom ZŤP. Rovnako sú k dispozícii skupinové zľavy pre vopred nahlásených turistov. Veľmi obľúbená je rodinná vstupenka so zvýhodneným vstupným, ktorá nechýba ani tento rok. Zľavy majú i držitelia Regionálnej karty Horehronie a deti do šesť rokov majú vstup zadarmo,“ doplnil kastelán.

Návštevnosť stúpa

Hrad Ľupča sa teší rastúcej návštevnosti vďaka systematickej obnove, atraktívnemu vzhľadu, dobrej polohe, ale i bohatému sprievodnému programu. Celkový počet turistov by mal v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch rásť.

„Od prvého marca, kedy sme brány hradu otvorili prvýkrát v tomto roku, sme zaznamenali dva rekordné mesiace. Letná sezóna by mala byť z pohľadu návštevnosti úspešná. Na konci roka by sme tak mohli atakovať hranicu 30-tisíc návštevníkov za rok, čo by bolo krásne číslo,“ uzavrel V. Homola.

KONTAKT

E- mail: referent@hradlupca.sk

Telefón: 048/418 7429, 0911 580 164