Kováčik: Prvotný cieľ v Come? Základná zostava

Peter Kováčik bude čeliť hviezdam európskeho formátu. FOTO: M. Štefánik

O prestupe Petra Kováčika z Podbrezovej do talianskeho Coma bolo už veľa povedané. Definitívnu bodku za pôsobením na Horehroní dal mladý futbalista počas exhibície, o ktorej sme informovali v predošlom vydaní novín Podbrezovan. Pred Guľom, ako znie prezývka tohto talentovaného hráča, stojí nová výzva.

Kováčik prišiel do Podbrezovej ešte ako chlapec. Postupne sa vypracoval na jednu z opôr nášho tímu a hoci sa mu nevyhýbali zranenia, vždy zaťal zuby a bojoval. Teraz ho čaká dôležitý míľnik kariéry. Je jasné, že si navždy zapamätá, že do veľkého futbalu sa odrazil z malého klubu na Horehroní.

„V prvom rade som vďačný trénerovi Gajdošíkovi, ktorý viedol podbrezovskú šestnástku. Bol som tu na skúške dva týždne. Nechal si ma v kádri a tam to celé začalo. Ďakujem aj ostatným trénerom. Nechcem na žiadneho z nich zabudnúť, preto nebudem menovať, ale oni vedia, o koho ide,“ rozhovoril sa.

Krásne i ťažšie chvíle

Guľa priznal, že bude mať na náš klub len tie najkrajšie spomienky. „V Podbrezovej som prežil krásne, ale i náročnejšie chvíle. Keby som mal vypichnúť naj moment, zrejme to bol postup z druhej ligy do našej najvyššej súťaže. Stalo sa tak pred dvomi rokmi a bola to naozaj paráda.“

Spomínaný postup Kováčika posunul nielen po športovej, ale i mentálnej stránke. „Tieto okamihy mi dali veľa do života. Budem na ne s radosťou spomínať. Rovnako tak na všetkých ľudí, ktorých som v Podbrezovej spoznal, pracoval s nimi a denne sa stretával.“

Začal v Podbrezovej

Odmenou za stabilne výborné výkony bol zmieňovaný prestup do talianskeho Coma, ktoré bude od jesene nováčikom Serie A. Kováčik tak má šancu zahrať si proti takým klubom ako Inter Miláno, AC Miláno, Juventus Turín či Neapol a súperiť s veľkými menami európskeho futbalu.

„Uvidíme, čo mi prinesie nová talianska výzva, na ktorú sa veľmi teším. V prvom rade bude pre mňa dôležité adaptovať sa na nové prostredie, klub i spoluhráčov,“ pokračoval najproduktívnejší hráč nášho tímu v uplynulej sezóne Niké ligy, ktorý sa už niekoľko mesiacov učí po taliansky, aby čo najrýchlejšie zapadol do tímu.

A s akými víziami odchádza na Apeninský polostrov? „Prvoradý cieľ bude prebojovať sa do základnej zostavy. Myslím si, že to je ambíciou každého hráča, ktorý príde do nového klubu. Každý totiž túži hrať a ja nie som výnimka. Verím, že sa mi to podarí a ideálne v čo najkratšom období,“ doplnil.

Peter Kováčik si ešte chvíle v Podbrezovej na pár dní predĺžil, keďže so železiarmi odštartoval letnú prípravu, aby sa udržal v kondícii. V týchto dňoch už však naplno zarezáva s novými spoluhráčmi. Prestup z malého dedinského klubu do veľkého futbalu je dôkazom, že talentom, tvrdou prácou a správnym prístupom sa môžu každému mladému futbalistovi otvoriť dvere medzi absolútnu špičku.

 

Generálny manažér o prestupe

Prestup Petra Kováčika do talianskej Serie A je veľkou udalosťou pre celý náš klub. Len pre zaujímavosť, akcionármi Coma, kde bude „Guľa“ pôsobiť od budúcej sezóny, sú aj bývalé futbalové hviezdy Thierry Henry a Cesc Fabregas. Druhý menovaný je dokonca asistentom trénera mužstva, čiže Kováčika bude viesť slávne meno.

„Je to veľká vec pre Podbrezovú a celý slovenský futbal. Hráč z malého klubu sa dostane rovno do najvyššej talianskej súťaže. Peťo je odchovancom Podbrezovej, o to je to krajšie. Bol pre nás veľmi dôležitý v kabíne a aj na ihrisku. Nebude pre nás jednoduché nahradiť jeho produktivitu, ale my práve pre toto robíme futbal, aby sme pomohli hráčom ako je Peťo dostať sa do veľkého futbalu. Sme radi, že sme dokázali ako klub urobiť takú robotu, že dostáva šancu v naozaj veľkom futbale. Verím, že nepôjde o posledného hráča z Podbrezovej, ktorý sa takto posunie. Ďakujeme mu za všetko, čo pre náš klub urobil,“ povedal pre klubovú stránku železiarov Miroslav Poliaček, generálny manažér FK Železiarne Podbrezová.