Majstrovstvá Slovenska v letnom biatlone

V posledný septembrový víkend sa v Revúcej konali Majstrovstvá Slovenska v letnom biatlone. Našim pretekárom sa podarilo opäť zaznamenať viaceré popredné umiestnenia a získali aj štyri majstrovské tituly.

    Organizátor pretekov v Revúcej presunul termín, ktorý mal byť pôvodne v októbri, kvôli avizovaným opatreniam. Preteky sa konali za prísnych hygienických opatrení. V letnom biatlone však naši pretekári mohli nakoniec absolvovať celú letnú sezónu. Na posledných pretekoch v Revúcej, v ktorých šlo o majstrovské tituly, boli náročné a    blatisté trate.

Najskôr boli v sobotu na programe rýchlostné preteky. Medzi staršími dorastencami sme mali trojnásobné zastúpenie. Sebastián Ilavský si vybojoval druhé miesto,    Matej Vránsky bol piaty a Radovan Floch jedenásty. V starších dorastenkách opäť dosiahla prvenstvo suverénna Ema Kapustová a piate miesto pridala Kristína Makovínyová. V juniorskej kategórii skončil druhý Lukáš Ottinger a medzi juniorkami    zvíťazila Mária Remeňová.

V nedeľu sa uskutočnili vytrvalostné preteky. Najviac sa z našich starších dorastencov darilo M. Vránskemu, ktorý obsadil druhú priečku. R. Floch pridal šieste miesto a S. Ilavský skončil jedenásty. Medzi staršími dorastenkami si opäť bez problémov majstrovský titul vybojovala E. Kapustová. V tejto kategórii obsadila ešte K.    Makovínyová druhé miesto a Sára Pacerová bola šiesta. V kategórii juniorov zopakovali svoje umiestnenia z predchádzajúceho dňa L. Ottinger aj M. Remeňová, čiže si na svoje konto pripísali druhé respektíve prvé miesto.

Vyjadrenie hlavného trénera Petra Kazára: „Do Revúcej prichádzame vždy s veľkými očakávaniami, nakoľko časť našich reprezentantov v tomto meste vyrastala. Vďaka    tomu tam máme silnú podpora našich priaznivcov. V Revúcej  je náročná strelnica, na ktorú sa    však vieme pripraviť. Výkony našich športovcov boli na veľmi dobrej    úrovni a pretekový nástrel už viedla trénerská dvojica Vránsky a Smarkoňová. Starší dorastenci Ilavský a Vránsky predviedli pekné, ale zatiaľ nevyrovnané výkony a získali  dve druhé miesta. R. Floch vybojoval šieste miesto. V starších dorastenkách sa aj naďalej mimoriadne darilo E. Kapustovej, ktorá ani v Revúcej nenašla konkurenciu. K. Makovínyová uspela v nedeľňajších pretekoch, kde potvrdila strelecký progres a získala druhé miesto. S. Pacerová sa po ochorení zatiaľ nepresadila. V juniorskej kategórii  získala obidve prvenstvá M. Remeňová  a bývalého tímového kolegu sa nepodarilo zdolať L. Ottingerovi, ktorý obsadil obidva dni druhé miesto. Celkové výkony na bežeckej trati a pocity sa jednotlivo líšili, ale na revúckej strelnici sa v nedeľu  často ozýval potlesk uznania za vyčistenú položku práve našim pretekárom.    Najlepšie obstál R. Floch, ktorý ako jediný pretekár z celého štartového poľa zostrelil všetkých dvadsať terčov, E. Kapustová a M. Vrásky triafali tiež veľmi dobre a    zostrelili devätnásť terčov a výborne sa darilo aj dorastenke K. Makovínyovej, ktorá zasiahla osemnásť terčov. Do úspešnej letnej sezóny sme si tak pripísali ďalšie štyri majstrovské tituly. Momentálne sa už  naplno pasujeme s mnohými obmedzeniami a hľadáme úsporné a bezpečné spôsoby, ako vyriešiť dôsledky nových opatrení a naďalej napredovať tak, aby sme sa mohli spolu tešiť z ďalších víťazstiev.“

Biatlonový oddiel ŠK Železiarne Podbrezová na Majstrovstvách Slovenska v letnom biatlone koncom septembra v Revúcej