Opatrenia boli opäť sprísnené

  Ústredný krízový štáb rozhodol, že od štvrtka, 15. októbra 2020, je povinné nosenie rúška aj v exteriéri v obciach a v mestách. Výnimku je nosenie rúška mimo obcí a miest pre rodinu, alebo ak sú ľudia od seba vzdialení viac ako päť metrov. Takisto platí zákaz všetkých hromadných podujatí.

  Prevádzky verejného stravovania  môžu od štvrtka vydávať jedlo  len zabalené a so sebou alebo ho podávať iba v exteriéri. Zavreté sú aj fitness centrá, wellness, kúpaliská, akvaparky a sauny. Obchody a nákupné centrá musia dodržať pravidlo maximálne jednej osoby na pätnásť metrov štvorcových za dodržiavania rozostupov a všetkých protiepidemických opatrení. Do nákupných centier možno vstupovať len po odmeraní teploty, povolený vstup bude iba osobám, ktoré nevykazujú žiadne príznaky ochorenia.

Platia aj vyhradené hodiny potravín a drogérie pre seniorov nad 65 rokov, od 9. do 11. hodiny. Nakupovať však môžu aj v inom čase. Pre stredné školy platí distančné vzdelávanie od 12. októbra. Týmto dňom boli dočasne zrušené aj krúžky, mimoškolská aktivita a všetko, čo nesúvisí priamo so samotným vzdelávaním, s výnimkou individuálnej výučby.

„Reštaurácie a kaviarne môžu byť otvorené, ale nemôžu podávať jedlo a nápoje priamo v interiéri. Podávať ho môžu buď zabalené so sebou alebo v exteriéri. Zákazníci si jedlá alebo nápoje kúpia, ale musia si ich vyniesť von a skonzumovať vonku alebo doma. Aj tu platí pravidlo, že v interiéri baru alebo reštaurácie môže byť jedna osoba na pätnásť metrov štvorcových,“ povedal minister zdravotníctva. Ako uviedol, zakázané budú aj bohoslužby. Zrušené budú aj všetky kultúrne podujatia s výnimkou najvyšších líg vo futbale, hokeji, basketbale, volejbale a hádzanej. Budú sa však hrať bez divákov a hráči budú testovaní na prítomnosť koronavírusu.

Predseda vlády Igor Matovič oznámil, že opatrenia budú platiť dovtedy, kým sa sedemdňový kĺzavý medián nezníži pod hodnotu 500.

V prípade krstov, sobášov či pohrebov bude v interiéri platiť pravidlo jedného človeka na pätnásť metrov štvorcových. Pri pohrebe v exteriéri bude potrebné dodržiavanie dvojmetrových odstupov. Premiér dodal, že štát bude kompenzovať výpadky príjmov ľudí, ktorých sa tieto obmedzenia dotknú. „Použijeme nástroje, ktoré sme mali v prvej vlne, prípadne sa dohodneme aj na ďalších kompenzáciách. V žiadnom prípade nechceme, aby niekto znášal celú ťarchu iba na vlastnom chrbte,“ uzavrel.