Letná sezóna na kúpalisku kopírovala úspešný vlaňajšok

Letné kúpalisko v Podbrezovej má za sebou ďalšiu vydarenú sezónu. Po vlaňajších rekordných číslach sa situácia zopakovala a do areálu na sídlisku Kolkáreň sa znovu prišlo osviežiť množstvo návštevníkov. Okrem dvoch týždňov prialo kúpaniu aj počasie, hoci dážď na prelome júla a augusta ovplyvnil celkovú bilanciu sezóny.

Návštevnosť kúpaliska ovplyvňujú viaceré faktory, no tým najdôležitejším je počasie. Jeho nepriazeň dokáže výrazne poznačiť celú sezónu. Výnimkou nebol ani tento rok.

„Na konci prvého prázdninového mesiaca, konkrétne 26. júla, sme mali pravidelnú kontrolu z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Od tohto dňa sa počasie pokazilo a dva týždne sme mali zatvorené, lebo pršalo a bolo chladno,“ povedala Soňa Máziková, riaditeľka Športového klubu Železiarne Podbrezová, pod ktorého správu kúpalisko patrí.

Výpadok v tržbách bol teda citeľný. Navyše, o bazény i celý areál je nutné sa starať aj v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok. „Neustále musíme dbať na čistotu a kvalitu vody. Správcovia museli každé ráno prísť, zapnúť vysávač a ponoriť ho do bazéna, aby čistil dno. Zároveň realizovali aj ďalšie nevyhnutné kroky, aby bol areál ihneď pripravený, ak by sa výraznejšie oteplilo, aby sme mohli opätovne otvoriť,“ pokračovala riaditeľka.

Tržby na rovnakej úrovni

Celkový počet návštevníkov, ktorý v priebehu leta zavítal na kúpalisko, nebol v čase redakčnej uzávierky ešte známy, no vedenie ŠK Železiarne Podbrezová už vie, že tržby boli približne na rovnakej úrovni ako vlani.

Kúpalisko v Podbrezovej navštívilo aj v tomto roku množstvo návštevníkov. Foto: archív redakcie
Kúpalisko v Podbrezovej navštívilo aj v tomto roku množstvo návštevníkov. Foto: archív redakcie

„Mali sme vyššie náklady ako v minulých rokoch, ovplyvnili nás najmä ceny energií. Aj preto sme museli pristúpiť k zvýšeniu vstupného. V porovnaní s kúpaliskami v iných mestách boli ale ceny prijateľné,“ doplnila S. Máziková.  

Vedenie klubu i správcovia sa museli popasovať aj s nepravidelným ohrevom vody v detskom bazéne. „Keď nebola voda zohrievaná teplom z oceliarne, dávali sme oznam na sociálne siete a webovú stránku. V tomto smere ale nebol problém, počas leta k nám prichádzalo množstvo detí. Čo sa týka veľkého bazéna, tam sme išli presne podľa noriem, čiže teplota bola štandardná ako po iné roky,“ ozrejmila riaditeľka.

Prínosom nový bufet

Veľkým plusom tohtoročnej sezóny bol vynovený bufet s bohatou ponukou jedál a nápojov. Z tohto pohľadu došlo k výraznej zmene a ohlasy boli mimoriadne priaznivé.

„Návštevníci kúpaliska hodnotili občerstvenie veľmi pozitívne. Chutili im sladké i slané pokrmy a vyzdvihovali tiež bohatý sortiment ponúkaných jedál a nápojov. Tento krok vnímam ako veľký posun. Verím, že sa s prevádzkovateľmi bufetu Gabriel´s bistro dohodneme aj na ďalšiu sezónu. Teší nás, že i z ich strany sme mali pozitívny ohlas, spokojnosť prevládala najmä s úvodom leta.“

Traja plavčíci

Kúpalisko v Podbrezovej definitívne zatvorilo svoje brány v prvý septembrový víkend, hoci počasie bolo naďalej príjemné a nepripomínalo blížiacu sa jeseň. Nemôže sa v takomto prípade predĺžiť sezóna?

„Uvedomujeme si, že by sme mohli mať isté dni otvorené aj v septembri, ale máme problém s plavčíkmi. Túto činnosť vykonávajú na našom kúpalisku študenti-brigádnici. Po lete už nie sú k dispozícii, keďže nastupujú do škôl. Navyše, zástupcovia RÚVZ nám tento rok nariadili, že musíme mať počas sezóny vždy v areáli troch plavčíkov, kvôli veľkému počtu návštevníkov,“ vysvetlila S. Máziková. 

Prípravy na zimu

Po ukončení letnej prevádzky nastáva obdobie „zazimovania.“ Voda z veľkého bazéna sa nevypúšťa, ale odstavuje sa jej prítok. Sprchy, sociálne zariadenia a budovy sa pripravujú na zimné obdobie.

„Okrem toho sťahujeme všetky chemické prípravky z areálu kúpaliska k nám do budovy. Rovnako tak ležadlá či vysávače a ďalšie potrebné veci. V najbližších dňoch budú rozložené zábrany a pracovníci prevádzkarne energetika skontrolujú, či je všetko povypínané,“ doplnila S. Máziková a v závere dodala: „So sezónou sme spokojní, napriek dvojtýždennému výpadku kvôli počasiu a už teraz sa tešíme na ďalšiu. Verím, že si k nám ľudia opäť nájdu cestu v takom hojnom počte, ako tomu bolo tento rok.“