Dychovka oslávila 185. výročie svojho vzniku koncertom

Naša dychovka počas vystúpenia na slávnostnom koncerte. Foto: T. KubejDňa 12. apríla sa v Dome kultúry ŽP v Podbrezovej uskutočnil slávnostný koncert pri príležitosti 185. výročia založenia Dychovej hudby Železiarne Podbrezová. Okrem nášho orchestra vystúpila ako hosť aj Vojenská hudba Banská Bystrica.

Hoci 185 rokov oslávila podbrezovská dychovka už vlani, koncert sa rozhodli jej členovia preložiť kvôli stavebným prácam v kultúrnom dome. „Oslavy sme preložili na jar tohto roku. Prišla nám krásna ponuka z Vojenskej hudby Banská Bystrica, či by sme nechceli urobiť spoločný koncert. Hľadali sme preto vhodný termín, ktorý by vyhovoval obidvom orchestrom,“ vysvetlil na úvod Jakub Laco, dirigent Dychovej hudby Železiarne Podbrezová.

Ako prvé vystúpilo v piatkový podvečer práve podbrezovské zoskupenie. Približne 30 členov nášho orchestra, na čele s dirigentom Jakubom Lacom, odohralo na koncerte celkovo osem skladieb. „Repertoár bol klasický, pretože sa snažím, aby sme uvádzali pôvodné, hoci staršie veci, ktoré neodmysliteľne patria k najstaršej dychovej hudbe v strednej Európe. Nesnažíme sa ísť veľmi do moderných vecí a ak áno, zaradíme iba niečo strednoprúdové. Modernejšie skladby malo publikum možnosť počuť v repertoári vojenskej hudby,“ povedal náš dirigent a dodal: „Nehráme skladby, ktoré už bolo uvedené. Hráme skladby, ktoré sú pre nás nové, hoci sú oprášené spred dvadsiatich alebo tridsiatich rokov. Ide nám najmä o to, aby naše publikum nepočúvalo stále to isté.“

A čo chystá naša dychovka v najbližšom období? „Najbližšie nás čaká v júni Festival dychových hudieb vo Valaskej. Predtým budeme mať ešte sústredenie, ktoré zvykneme absolvovať každý rok. Jeho cieľom je, aby sme šli na festival v čo najlepšej forme. Opäť doplníme aj nejaké nové kusy do repertoáru,“ prezradil Jakub Laco.

Spestrením programu profesionálny orchester

Po skončení koncertu našej dychovky vystúpila v Dome kultúry ŽP aj Vojenská hudba Banská Bystrica, pod dirigentskou taktovkou kapitána Mareka Flimela. Banskobystrický orchester je od toho podbrezovského oveľa mladší (rok založenia 1953, pozn. red.), no tvoria ho výlučne profesionálni hudobníci čo je zásadný rozdiel, v porovnaní s našimi hráčmi. „Príslušníci Vojenskej hudby Banská Bystrica sú absolventi vysokých škôl hudobného zamerania a konzervatórií. V porovnaní s Dychovou hudbou Železiarne Podbrezová sme teda viac profesionálni, keďže máme študovaných hudobníkov. Niektorí členovia nášho orchestra dnes doplnili na koncerte aj vašu dychovku v rámci spolupráce a dobrých vzťahov,“ povedal Marek Flimel.

Zaujímavosťou je, že aj dirigent podbrezovskej dychovky Jakub Laco je príslušník Vojenskej hudby Banská Bystrica. „Spolupráca bola preto od začiatku hneď jasná. Radi sme totiž podporili nielen člena nášho zoskupenia, ale aj orchester, ktorý sa snaží stále držať tradíciu dychovej hudby na Slovensku,“ povedal banskobystrický dirigent.

Diváci v sále tak okrem tónov najstaršej dychovky v strednej Európe mohli na slávnostnom koncerte počuť aj profesionálny orchester, ktorý zahral nielen klasickú dychovú hudbu, ale aj niečo z filmovej hudby. Podbrezovské publikum obidve hudobné telesá ocenilo búrlivým a zaslúženým potleskom.