Peter Nemček: Liga majstrov bola pekná jazda

Podbrezovskí kolkári počas Final Four v srbskej Bačke Topole. Foto: ŠK ŽPPodbrezovskí kolkári majú za sebou ďalšiu sezónu v Lige majstrov. Hoci boli blízko k zisku cenného kovu, napokon sa museli uspokojiť s nepopulárnou štvrtou pozíciou. Medzi opory železiarov sa už tradične zaradil Peter Nemček, no ani jeho výkon v záverečnej Final Four nestačil na to, aby sa naši hráči tešili z medaily. Skúsený kolkár, ktorý má vo svojej zbierke mnoho úspechov, hodnotí účinkovanie v prestížnej súťaži ako ďalšiu cennú skúsenosť. Viac prezradil v rozhovore.

Peter Nemček.Sezóna v Lige majstrov je za vami, pričom Podbrezová obsadila nepopulárnu štvrtú priečku. Ako hodnotíte nedávno skončený ročník?

– Celý ročník hodnotím pozitívne, pretože sme dokázali postúpiť cez silných súperov – či už to bol v prvom kole KK Zadar alebo v druhom Mertojak Split. Odohrali sme s nimi výborné zápasy, najmä v domácej kolkárni. Final Four nám už nevyšlo podľa predstáv, no už samotný postup medzi najlepšiu štvoricu považujem za úspech.  Dnes je už všetkých šestnásť družstiev, ktoré sa zúčastňujú Ligy majstrov, mimoriadne kvalitných, pretože v nich pôsobia reprezentanti a zahraniční hráči. Pamätám si na staršie časy, keď Podbrezová cestovala k súperom na „výlety,“ keďže boli oveľa ľahší ako dnes.

Čo chýbalo k tomu, aby ste získali v prestížnej súťaži cenný kov?

– Odohrali sme dva vyrovnané zápasy vo Final Four – semifinále s KK Zaprešič a duel o bronz s SKK Raindorf. Všetci sme bojovali na maximum, ale keď chcete v takejto súťaži získať cenný kov, potrebujete aj kúsok športového šťastia, ktoré nám v danej chvíli chýbalo. Za seba môžem povedať, že to bolo aj o chýbajúcej forme, ktorú sa nie vždy podarí vyladiť na ten správny moment. Myslím, že aj kolkáreň v Bačke Topole nám optimálne nesadla, čo sme zistili už v príprave, keď sme v nej trénovali mesiac pred Final Four. 

S akými cieľmi ste cestovali na záverečný turnaj do Srbska?

– Ciele sú v našom klube vždy najvyššie. Do každého turnaja i zápasu vstupujeme s tým, že ho chceme vyhrať, nech hráme s hocikým. V podobnom nastavení sme cestovali aj do Srbska. Túžili sme predviesť najlepší možný výkon, čo sa nám v konečnom dôsledku aj podarilo. No súperi takého rangu, ako sú momentálne Zaprešič alebo Raindorf, boli o kúsok lepší.

S odstupom času, škrie vás ešte fakt, že medaila bola tak blízko alebo sa už sústredíte na ďalšie výzvy?

– Samozrejme, sklamanie nosím stále v hlave. Každá prehra sa v človeku drží dlho, najmä z takýchto významných podujatí, kde hráte s najlepšími a ste len kúsok od medaily. Musíme sa z toho poučiť, veď práve prehry posúvajú športovca vyššie. Získali sme zase o niečo viac skúseností a mám pocit, že sme napriek štvrtému miestu zanechali dobrý dojem. No teraz, na konci sezóny, sa už musíme sústrediť na Majstrovstvá sveta v Brezne, ktoré sa budú konať už v máji. Viacerí hráči z nášho klubu dostali pozvánku do širšej reprezentácie Slovenska, vrátane mňa.

Dá sa na výkonoch z tohtoročnej edície Ligy majstrov stavať aj v budúcnosti?

– Určite áno. Nemôžem povedať, že by sme v tohtoročnej Lige majstrov odohrali slabý zápas. Máme družstvo zložené z vyrovnaných hráčov na kvalitnej úrovni, čo potvrdzuje tretie miesto v Európskom pohári, ale aj skutočnosť, že sme v interlige v predstihu získali titul. Aj samotná účasť vo Final Four naznačuje, že sme na konci úspešnej sezóny s dobrým výhľadom do budúcnosti.

Čo si vy osobne odnášate z Ligy majstrov?

– Bola to pekná jazda. Odnášam si príjemné pocity z vyhratých zápasov, za čo chcem poďakovať všetkým spoluhráčom. Poďakovanie patrí aj klubu, ktorý nám vytvára podmienky na odohratie zápasov Ligy majstrov a vôbec všetkých klubových súťaží. Ďalej si odnášam spomienku na plnú kolkáreň fanúšikov v poslednom domácom zápase so Splitom. Ďakujem priaznivcom, že nám držali palce počas celej sezóny. A z prehratých zápasov si odnášam ešte väčší hlad znova dosiahnuť na tie najvyššie priečky.