Do začiatku nového ročníka ostáva týždeň

Mužstvo stále hľadá optimálne zloženie

Hlavný tréner Karol  PraženicaLetná príprava A mužstva je v plnom prúde, dalo by sa povedať, že vrcholí. Futbalisti majú za sebou štyri prípravné duely, v ktorých dvakrát vyhrali (nad Liptovským Mikulášom a poľským druholigistom B. Biala),  remizovali s Dolnou Ždaňou a prehrali s Nitrou. Tréner počas zápasov poslal na trávnik 25 futbalistov, pričom štyria už s našim klubom podpísali aj profesionálne zmluvy. Novými hráčmi sa stali Dávid Leško z 1. FC Tatran Prešov, Adrián Kopičár z FK Senica, Martin Válovčan z FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble a Tomáš Gerát z MFK Ružomberok. Po poslednom domácom prípravnom zápase sme sa opýtali hlavného trénera Karola Praženicu na jeho hodnotenie letného sústredenia:

-Počas prípravy sa sústreďujeme najmä na zloženie mužstva. Po skončení sezóny Futbalový klub Železiarne Podbrezováodišli kvalitní hráči zo stredu poľa,  a tak je súčasnou najväčšou výzvou na novo obsadiť  tieto posty. V každom zápase skúšame, kto tam bude najlepšie pasovať. Do začiatku ligy na to máme ešte dva týždne. Dúfajme, že sa nám podarí nájsť optimálne zloženie. Okrem tohto, v prvých troch týždňoch sme sa zamerali aj na budovanie kondície a silovej zložky. Teraz nás čaká štvrtý týždeň, ktorý je trochu zvoľnený a počas piateho už máme predzápasový mikrocyklus, takže tam to bude viac zamerané na hernú stránku a spoluprácu vo formáciách na jednotlivých postoch.

Klub podpísal zmluvy so štyrmi novými hráčmi, ktorí pravidelne nastupovali do prípravných zápasov. Nahradia chýbajúce posty v strede poľa práve oni?

-Ťažko povedať v tejto fáze. Hráči, ktorí prišli nie sú žiadne veľké mená, ale o to väčšiu majú chuť hrať a cieľ presadiť sa. Dosť to meníme, takže by som nechcel predbiehať, aby boli hráči v napätí a neuspokojili sa. Spomínaní štyria hrali vo svojich pôvodných kluboch úplne iným spôsobom, štýlom, s inými úlohami a preto sa snažíme to skĺbiť, aby sme boli kompaktní a homogénni. Toto je v podstate náš cieľ. Uvidíme, ako sa ukážu v posledných dvoch prípravných dueloch. Samozrejme, nejakú predstavu o zostave už mám, ale ako to poskladáme, tak to bude otázka najbližších dvoch týždňov.

V posledných dvoch dueloch zasiahli do hry aj traja Argentínčania, ktorí sú na skúške. Ako sa vám javia?

-Nie sú tu ešte ani týždeň a neviem akým spôsobom trénovali predtým, takže im treba dať čas, aby ukázali, čo v nich naozaj je. Teraz hrali tridsať minút, minulý zápas tak isto. Videli sme nejaké veci, ktoré majú dobré, ktoré horšie a uvidíme, v porovnaní s našimi hráčmi, na čo to bude stačiť.

Martin Kuciak dostal šancu až v štvrtom prípravnom zápase. Skúšali ste Vavrúša s Lukáčom na post brankárskej dvojky?

-Určite, pretože ich nepoznám. Týchto hráčov som videl len na tréningu a je to iné, ako ich vidieť v zápase. Pre mňa sú to dôležité informácie, ako s jednotlivými hráčmi počítať, lepšie povedané, na čom treba ešte pracovať. Hráči sami bojujú o svoju budúcnosť v mužstve.

Jarnú časť hralo mužstvo značne oklieštené. Aká je momentálna situácia s rekonvalescentmi?

-Andrej Rendla pomaly začína. Jeho zranenie bolo ťažké, takže zápasovú minutáž sa snažíme korigovať podľa jeho pocitov. Trénoval však naplno, nechýbal ani minútu. Nie je to otázka týždňa, ale ja si myslím, že on je dostatočne skúsený, pozná svoje telo a tak vie, čo môže a čo nie. Endy Opoku Bernadina má problém s priťahovačom. Nie je to vážne zranenie, nič natrhnuté, či roztrhnuté, ale je to bolestivé. Dúfam, že do prvého zápasu ligy bude v poriadku. Matúš Mikuš má problém so zápalom okostice. Mal by už v priebehu budúceho týždňa trénovať. Škoda, že nám v hrubej fáze prípravy vypadli obaja útočníci, budú to musieť dobehnúť. Michal Breznanik je po operácii a postupne sa lieči v opatere fyzioterapeuta. V jesennej časti novej sezóny do hry asi nezasiahne, uvidíme, ako sa bude jeho stav vyvíjať.

V Podbrezovej bol vždy dobrý kolektív, ktorý ťahal za jeden povraz. Ako to je v súčasnosti?

-My si ťažko môžeme myslieť, že ideme do ligy súperov prevalcovať, že budeme herne dominovať. Hra však určite závisí aj od toho, akí sme súdržní a silní. Všetci, čo prišli do mužstva zapasovali, takže kolektív je v poriadku. Uvidíme, keď sa hráči dostanú do kritických situácií, vtedy sa odhalí charakter kolektívu, či jedinca.

Kto ponesie na rukáve kapitánsku pásku?

-Voľba kapitána je na chalanoch. Ak už budeme mať informáciu, že sme kompletní a nik nový do kabíny nepríde, tak voľba kapitána bude vyriešená v priebehu sústredenia v Čechách. Lídri sú tu jasne vyprofilovaní, no uvidíme, kto to bude. Verím, že si hráči zvolia takého zástupcu, ktorý ich uháji tak na ihrisku, ako aj mimo neho.

Potešujúcou správou je návrat Andreja Rendlu
Potešujúcou správou je návrat Andreja Rendlu, ktorý sa po roku vracia na ligové trávniky. Nastúpil do dvoch prípravných duelov a proti poľskému Podbeskidzie Bielsko – Biala vsietil gól, ktorým zavŕšil skóre stretnutia na konečných 2:0 (foto archív)