Po troch víťazstvách prišlo prvé zakopnutie

Železiari sa tešia z gólu do siete Zlatých Moraviec. Foto: J. Zajko

Povzbudení úspešným vstupom do nového ročníka Niké ligy privítali futbalisti FK Železiarne Podbrezová v ďalšom kole našej najvyššej súťaže hráčov ViOn-u Zlaté Moravce. Cieľom nášho tímu bolo udržať sa na víťaznej vlne a potvrdiť tak priebežnú prvú priečku v tabuľke.

Začali sme ako z veľkej knihy. Už po niekoľkých desiatkach sekúnd Galčíkov center našiel nohu Bartoša, ktorý efektnou pätičkou otvoril skóre. Následne spálil veľkú šancu Kuzma. Hostia sa spoliehali na pozornú defenzívu a v útoku toho v prvom dejstve veľa nevymysleli. Ani naše náznaky šancí ďalší úspech nepriniesli. 

Krátko po prestávke sa vyznamenal Ludha. O pár minút nepochodil na opačnej strane Galčík. Ten istý hráč neuspel ani v ďalšej šanci. Tutovku spálil aj Paraj, keď  trestuhodne minul bránu po zaváhaní brankára Slávika. Gólman Zlatých Moraviec však držal svoj tím v hre o body. Predviedol niekoľko výborných zákrokov, no jeho spoluhráči na opačnej strane sa trápili. Do konca duelu sa už nič nezmenilo, železiari zvíťazili aj v treťom ligovom vystúpení a upevnili si pozíciu lídra.

Víťazstvo si cení

Spokojnosť s troma bodmi prevládala aj u Romana Skuhravého, trénera nášho tímu. Vyzdvihol, že išlo o prvý zápas, v ktorom jeho zverenci neumožnili súperovi ohroziť našu bránu, v čom vidí veľký posun.

„V minulej sezóne by sme takýto duel remizovali a možno i prehrali. Na našej ceste to bol možno dôležitejší súboj ako v úvodnom kole na pôde Banskej Bystrice. Herne sa nám totiž úplne nedarilo, ale vytvorili sme si šance, ktoré by sme možno inokedy premenili,“ povedal český lodivod.

Prehra v Trnave

S vedomím, že v úvodných troch kolách nestratili ani bod, cestovali naši hráči na ďalší zápas na horúcu pôdu do Trnavy. Spartakovci mali za sebou euforický postupový večer v predkole Konferenčnej ligy, preto sa dalo očakávať, že viacerí hráči z úspešného vystúpenia proti poľskému Lechu Poznaň nenastúpia. Tak sa aj stalo, no aj ďalší chlapci z malého Ríma ukázali, že majú svoju kvalitu a od začiatku duelu mali hernú prevahu. Vo veľkom teple videla slabá návšteva len priemerný futbal. V 20. minúte sme mali obrovské šťastie. Strelu Ristovskeho najskôr zneškodnil Ludha, dorážka úplne voľného Oseniho skončila na tyči. V 32. minúte sa rútil na bránu Azango, no znovu sa vyznamenal mladý podbrezovský brankár.

Keď sa už zdalo, že protagonisti odídu do šatní za bezgólového stavu, odhodlal sa k strele z veľkej diaľky Bainovič a otvoril skóre stretnutia.

Ludha odvrátil vyššiu prehru

Ako sme prvý polčas skončili, tak sme začali i druhý. Niektorí diváci ešte dopíjali pivo a dojedali zvyšky klobásy v bufete, keď center Štefánika našiel hlavu slovinského futbalistu Kompana Breznika a ten hlavou zvýšil skóre. Krátko na to opäť čaroval Ludha po strele Oseniho. Spartaku pribúdali šance a len vďaka Ludhovi sa skóre nemenilo. Postupne si na ňom vylámali zuby Risovski či v úplnom závere Daniel. 

Čo sa týka našej ofenzívnej hry, aktivitou hýril striedajúci Špyrka, ktorý dvakrát ohrozil Takáča v bráne Trnavy. Ďalším sporadickým šanciam chýbala razantnosť a najmä presnosť. Objektívne musíme povedať, že zápas v Trnave nám príliš nevyšiel, a tak tri body zostali zaslúžene doma.

Uznali kvalitu súpera

Po stretnutí, pochopiteľne, nemohla vládnuť v našom tábore optimistická nálada. „Dnes sa znovu v celom zápase ukázala kvalita Trnavy. Pokiaľ nebudeme hrať na hrane svojich možností, tak Spartak je v kľúčových momentoch lepší. Zlomový moment bol druhý gól. Snažili sme sa, ale súper bol lepší. My sme mali veľa priemerných výkonov, a preto sme zaslúžene prehrali,“ povedal, okrem iného, Roman Skuhravý.

Smútok a sklamanie sa zráčilo aj z tváre Petra Kováčika, zatiaľ nášho najlepšieho strelca v aktuálnom ročníku. „Prišli sme sem s cieľom vyhrať. Hrali sme však bez energie, robili sme veľa chýb, súper mal mnoho šancí. Prehrali sme zaslúžene, pretože v prvom polčase sme nemali prakticky ani strelu na bránu. V druhom dejstve sa to zlepšilo, ale na Trnavu je to málo. So Spartakom je to vždy ťažké, či už doma alebo vonku,“ povedal po zápase „Guľa.“

Náročný program pokračuje a železiarov čakal už v stredu zápas Slovnaft Cupu na pôde Tatranu Čierny Balog. Duel sa skončil po našej redakčnej uzávierke.