Koncerty na hrade Ľupča prilákali stovky návštevníkov

Koncerty na nádvorí hradu mali neopakovateľnú atmosféru. Foto: J. Zajko

Letná prázdninová sezóna na hrade Ľupča sa pomaly končí a čochvíľa sa návštevníci budú prechádzať po nádvorí pokrytom jesennými listami Korvínovej lipy. Sezóna 2023 ponúkla turistom viaceré novinky – systém dvoch prehliadkových okruhov, občerstvenie umiestnené priamo na hradnom nádvorí či vystúpenia sokoliarov, ktoré sa od júla konali každú druhú nedeľu.

Leto však neprinieslo návštevníkom hradu len tieto možnosti, ale počas mesiacov jún, júl a august sa nádvorie trikrát rozozvučalo ladnými tónmi populárnych piesní. Hrad totiž privítal známych hudobných hostí zo Slovenska i Českej republiky.

Hudobné leto odštartovala Lucie Bílá, v sprievode klaviristu Petra Maláska. Hradné múry sa už dlho nerozozvučali hudobnými tónmi. Aj preto bol o koncert enormný záujem a na nádvoria sa počas vystúpenia známej interpretky dostalo viac ako tisíc ľudí. Skutočnosť, že jedna z najznámejších českých speváčok prišla len v sprievode klaviristu naznačovala, že do svojho repertoáru zaradila skôr pomalšie piesne.

Návštevníkov potešili i ďalší umelci

Druhým letným koncertom na Ľupčianskom hrade bolo vystúpenie českej speváčky Lenky Filipovej. Oproti predchádzajúcemu koncertu išlo o komornejšie podujatie, ktorého sa zúčastnilo približne šesťsto ľudí. Kultúrny večer nevyžadoval veľké pódium, obľúbená hudobníčka spievala a hrala v priestore hradného lapidária, ktoré dodávalo koncertu historickú atmosféru.ucie Bílá vystúpila na hrade Ľupča aj s klaviristom Petrom Maláskom. Foto: J. Zajko

Bodku za kultúrnym letom na hrade dal slovenský interpret Pavol Hammel. Hoci je známejší skôr staršiemu poslucháčovi, hity ako Medulienka, Kamalásky alebo Učiteľka tanca predstavujú v našej hudbe klasiku.

Koncertné pódium sa nachádzalo pod hradným bralom, a tak si mohli návštevníci vychutnať nielen kvalitnú hudbu, ale aj nádherný výhľad na hrdo sa týčiacu kultúrnu pamiatku.

Prialo aj počasie

Premenlivé počasie bolo charakteristické aj pre tohtoročné leto. Napriek tomu na všetkých troch koncertoch prevládali slnečné, teplé, miestami až horúce poveternostné podmienky. Nezabudlo sa ani na pohodlie návštevníkov. Tí sa počas horúčav na koncertoch mohli občerstviť v cateringovej zóne na nádvorí hradu.

Po dlhom čase tak príjemná hudba spestrovala hradnú atmosféru. Počas vystúpení umelcov boli realizované rôzne varianty umiestnenia pódia a občerstvenia, niektoré koncerty ponúkali výlučne možnosti sedenia, na iných poslucháči aj stáli, nepriamo sa tak zmerala aj kapacita hradných nádvorí. Do budúcnosti sa tak otvorili na hrade Ľupča rôzne možnosti usporiadania kultúrno-spoločenských podujatí.