Striebro pre našich kolkárov v Lige majstrov

 

V dňoch 30. – 31. marca sa stretli štyri najlepšie ženské a štyri mužské kolkárske družstvá vo finálovom turnaji o víťaza Ligy majstrov pre sezónu 2018/2019.

Naši kolkári, ako obhajcovia titulu, postúpili do týchto bojov cez rakúsky Orth a slovinský Maribor. V semifinále sa najskôr v sobotu, 30. marca, stretli s maďarským Szegedi TE. Druhou mužskou semifinálovou dvojicou bol domáci Zaprešič s nemeckým Zerbstom.
Semifinále Ligy majstrov bolo pre našich kolkárov úspešné a možno povedať, že zaslúžene sme postúpili do finále, keď sme nepríjemný Szeged zdolali 5:3.
Po počiatočných taktických výmenách a striedaniach sa na dráhy postavili už tie správne zostavy. Na Norberta Kissa (631) sme nasadili nášho najlepšieho kolkára Vilmoša Zavarka (702, najlepší výkon dňa). Kto očakával väčší odpor Maďara, mohol zostať sklamaný, lebo náš kolkár súpera riadne vycvičil a nahral na neho 71 kolov, 4:0 a bod. Milan Tomka začal s Loncsarevitom dobre, ale žiaľ 590 nestačilo na mladého Srba (606) – 2:2, bez bodu. Už doliečený Daniel Tepša (652) si relatívne bez problémov poradil s nervóznym Karsaiom (613) 3:1 a získal bod. Celkovo sme mali po prvej trojici náskok 94 kolkov.
V druhej časti nastúpil Nemček (613) proti Brancsekovi (623). Začiatok bol pre nás výborný a znamenal 2 sety (333:303). Žiaľ, tretia dráha a plné na štvrtej priniesli straty setov a v závere aj celkového bodu – 2:2. Erik Kuna sa stretol so starým harcovníkom Tiborom Szélom a prvú dráhu prehral o 6 kolov. Na druhej však už ušiel Maďarovi o 33 kolkov. Tretia bola vyrovnaná, ale s lepšou dorážkou pre Széla. Keďže už bolo prakticky rozhodnuté, rozhodli sme sa pre vystriedanie Erika, aby trochu pošetril mierne natiahnutý sval. Striedajúci Bystrík Vadovič udržal Széla hlavne výbornou dorážkou. Tomáš Pašiak (646) dostal za súpera našu bývalú dlhoročnú oporu Jovana Ćalića (631). Od prvej nerozhodnej dráhy bolo jasné, že duel bude zaujímavý. Tomáš sa zahryzol do súpera a výbornou poslednou dráhou získal ďalší bod pre družstvo.
V nedeľu, 31. marca, sa rozhodlo o novom víťazovi Ligy majstrov. Chorvátske mužstvo KK Zaprešič dokonale využilo domáce prostredie, keď sa im v búrlivej atmosfére podarilo zdolať našich chlapcov len tesne. Naši kolkári odohrali vynikajúci zápas plný zvratov a napätia. Potvrdili sme, že patríme k absolútnej svetovej špičke.
Na začiatku stretnutia sa opäť taktizovalo s tajnými súpiskami. Nakoniec v prvej trojici za nás nastúpili Tepša, Vadovič a Zavarko. Začali sme veľmi aktívne a vybudovali si solíny náskok. Zavarko (688) postupne naberal rozdiel na Fridlovi (628) a zbierka setov bola 4:0 v náš prospech a plus 60 kolkov. Tepša po prvej vyhratej šesťdesiatke trochu ubral z plynu, čo nás žiaľ v závere stálo bod (na sety 2:2) – Manev na tretej dráhe (173) nahral rozhodujúci náskok. Vadovč (651) narazil na viacnásobného majstra sveta, Bogdanoviča (670) a bol mu viac ako vyrovnaným súperom, žiaľ aj tu sme stratil bod. Pred druhou trojicou sme mali náskok 26 kolkov.
V druhej časti začali lepšie Chorváti, po 60 hodoch zmazali manko a ich náskok bol +71 kolkov. V druhej šesťdesiatke výborne hrajúci Nemček (662) napokon prevalcoval Stoklasa (636) a získal 3 sety. Pašiaka (612) čakala ťažká misia – najlepší hráč zápasu – Bolanča (694). Vôbec nedal nášmu hráčovi šancu a popri setoch 0:4 natiahol aj náskok v koloch. Prvú dráhu síce Erik Kuna (681) s Macedóncom Vlakevskim (679) prehral, no potom už pozbieral všetky sety a po 3:1 aj celý bod.
Záverečné dráhy boli dramatické, keď naši chlapci výrazne znižovali rozdiel v kolkoch, čo mohlo znamenať aj naše víťazstvo. Aj neutíchajúce chorály domácich na tribúnach zostali chvíľami zaskočené. Malá skupinka našich verných fanúšikov mala chvíľu priestor na svoje povzbudzovanie. Na našu škodu sa nám však manko už zmazať nepoarilo. Zvíťazili sme síce 13:11 na sety, ani to nám však nestačilo na obhajobu titulu. Celkove sme podľahli chorvátskemu súperovi 3:5. Naši kolkári napriek tesnej prehre podali pekný výkon a rozšírili si svoju medailovú zbierku o cenné striebro.
ŠK Železiarne Podbrezová: Tepša 624, Vadovič 651, Zavarko 688, Nemček 662, Pašiak 612 a Kuna 681. Celkove 3:5 (3918:3946).