Na svetovom šampionáte v Osrblí sa biatlonisti ŠK ŽP ukázali v dobrom svetle

 

Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov v biatlone sa tento rok konali v Osrblí na prelome januára a februára. V 16-člennej reprezentácii Slovenska si svoje miesto našlo aj päť členov biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová a svojimi výkonmi jednoznačne ukázali, že im toto miesto právom patrí.

V kategórii kadetiek sme mali trojnásobné zastúpenie, keď nás reprezentovali sestry Remeňové a Ema Kapustová. V juniorskej kategórii štartovali Tomáš Sklenárik a Lukáš Ottinger. Úvodné vytrvalostné preteky síce našim nevyšli celkom podľa predstáv, po štafetách sa však nálada trochu zlepšila a na konci šampionátu všetci naši reprezentanti podávali výborné výkony, pričom zaznamenali aj najlepšie umiestnenia.

 

Ema Kapustová a sestry Remeňové počas svetového šampionátu v Osrblí. Foto: Igor Stančík
Ema Kapustová a sestry Remeňové počas svetového šampionátu v Osrbl

 

Po 10. mieste v štafete kadetiek s dvojicou našich sestier Remeňových sa rovnaké umiestnenie podarilo zopakovať aj štafete juniorov, kde sme mali takisto dvoch zástupcov – T. Sklenárika a L. Ottingera. Najlepšie umiestnenie nielen v našich farbách, ale aj celkove v našej reprezentácii zaznamenala v šprinte kadetiek Z. Remeňová, ktorá skončila na výbornom 10. mieste po bezchybnej streľbe. O deň neskôr pridali v šprinte juniorov pekné umiestnenia aj T. Sklenárik a L. Ottinger v podobe 19. resp. 26. miesta. V stíhačke sa potom menej darilo Tomášovi, ktorý klesol na 32. priečku, naopak zlepšil sa Lukáš, ktorý skončil 17. Rovnaké umiestnenie zaznamenala v stíhačke aj Z. Remeňová. Najlepšie umiestnenie E. Kapustovej bolo 21. miesto zo stíhačky, kde M. Remeňová skončila 38. a výrazne si tak polepšila oproti šprintu.

 

Lukáš Ottinger na trati počas šprintu juniorov. Foto: A. Nociarová
Lukáš Ottinger na trati počas šprintu juniorov

 

Zhodnotenie trénera biatlonového oddielu ŠK ŽP a reprezentačného trénera kadetiek Mgr. Petra Kazára:

– Celý šampionát hodnotím veľmi dobre po bežeckej, ale aj streleckej stránke výkonu našich reprezentantov. V konkurencii 35 krajín sveta sme získali dve 10. miesta v štafete kadetiek a aj juniorov a skvelé 10. miesto Zuzany Remeňovej v rýchlostných pretekoch. Za rovnako hodnotné považujem aj výborné 21. miesto Emy Kapustovej v stíhacích pretekoch kadetiek, taktiež výborné 17. miesto Lukáša Ottingera v stíhacích pretekoch a 19. miesto Tomáša Sklenárika v rýchlostných pretekoch. Všetci traja patrili medzi najmladších v trojročníkových kategóriách. Mária Remeňová veľmi dobre rozbehla štafetu na prvom úseku a zvládla aj stíhacie preteky. Jej najlepším výsledkom bolo, aj napriek výbornému behu, 38. miesto zo stíhacích pretekov, v ktorých si vylepšila svoju štartovaciu pozíciu až o 22 miest.

V reprezentácii Slovenska jednoznačne dominoval kolektív oddielu biatlonu ŠK ŽP a.s. Dôkazom tejto skutočnosti boli najhodnotnejšie slovenské výkony v individuálnych disciplínach, výborne zvládnuté štafetové úseky na úrovni TOP 6 a fakt, že do záverečných stíhacích pretekov sa z celkové počtu sedem kvalifikovaných reprezentantov SR, dostalo až päť „Železiarov“, ktorí získali aj najvyššie umiestnenia.

Osobne som veľmi šťastný, že náš systém prípravy každoročne produkuje mladých reprezentantov na vysokej medzinárodnej úrovni v dievčenských, ale aj chlapčenských kategóriách. Veľké poďakovanie za dlhodobú podporu a prácu patrí najmä spoločnosti Železiarne Podbrezová a.s. a jej dcérskym spoločnostiam a všetkým zainteresovaným zamestnancom. Za pomoc počas šampionátu ďakujem aj ďalším trénerom reprezentačných družstiev, masérovi, skvelému fanklubu a servisnému tímu, ktorí počas majstrovstiev odvádzali výbornú prácu.

 

Výsledkový servis:

27.1. Vytrvalostné preteky kadetiek: 51. M. Remeňová, 63. Z. Remeňová, 84. E. Kapustová.

28.1. Vytrvalostné preteky juniorov: 66. T. Sklenárik, 70. L. Ottinger.

29.1. Štafeta kadetiek: 10. M. Remeňová, Z. Remeňová + ďalšia členka slovenskej štafety B. Horniaková.

30.1. Štafeta juniorov: 10. L. Ottinger, T. Sklenárik + ďalší členovia slovenskej štafety M. Baloga a M. Lepeň.

1.2. Šprint kadetiek: 10. Z. Remeňová, 32. E. Kapustová, 60. M. Remeňová.

2.2. Šprint juniorov: 19. T. Sklenárik, 26. L. Ottinger.

3.2. Stíhačka kadetiek: 17. Z. Remeňová, 21. E. Kapustová, 38. M. Remeňová.

3.2. Stíhačka juniorov: 17. L. Ottinger, 32. T. Sklenárik.