Hádanky a logické úlohy pre každého

Zdroj: depositphotos.com

 

V minulom roku, v 23. čísle Podbrezovana, sme si pre vás pripravili logické úlohy a hádanky, ktorými ste si mali precvičiť váš mozog. Spätná väzba je pre nás dôležitá a teší nás, že sa vám „posilka“ pre mozog páčila. Na vaše želanie vám prinášame ďalšie hádanky, s ktorými sa (možno) trochu potrápite.

 

Hádanky

1. Čo sa vyskytuje raz v každej minúte, dvakrát v každom momente, ale ani raz v roku.

2. Koľkokrát môžete odčítať číslo 2 od čísla 32?

3. Ľudia ma majú stále k jedlu, no cez to všetko ma nikdy nezjedia. Čo som?

4. Čo sa zamočí pri sušení?

5. Kto robí kroky aj keď stále sedí?

6. Ako je možné, že som mal predvčerom 35 rokov a na budúci rok budem mať 38 rokov?

7. Koľko stojí loptička, ak je pálka drahšia o euro a dokopy stoja 1,10 eura?

 

Logické úlohy

1. Na ostrove žijú dve skupiny ľudí. Prví sa nazývajú poctivci a hovoria vždy pravdu, a tí druhí sú podvodníci a vždy klamú. Na trhu sa hádajú traja obyvatelia. Nazvime si ich obyvateľ „A“, „B“ a „C“. Ide okolo nich cudzinec a chce vedieť, kto patrí k akej skupine. Opýta sa obyvateľa „A“: „Ste podvodník alebo poctivec?“ Obyvateľ „A“ odpovie, ale cudzinec nerozumel, čo mu povedal, pretože hovoril nezrozumiteľne. Preto sa opýtal obyvateľa „B“: „Prosím vás, čo povedal obyvateľ „A“?“
Obyvateľ „B“ odpovie: „Hovoril, že je podvodník.“ Na to sa ozve tretí obyvateľ „C“ a povie: „Neverte mu, obyvateľ „B“ klame!“
Ku ktorej skupine patria obyvateľ „A“, „B“ a „C“?

2. Alica blúdi čarovným lesom už niekoľko dní. Zrazu narazí na leva a jednorožca a chce zistiť, aký je deň. Lev klame vždy v pondelok, utorok a v stredu. Jednorožec vo štvrtok, piatok a v sobotu. Lev jej povie: „Včera som klamal.“ Jednorožec dodá: „Aj ja.“ Aký je teda deň?

3. Jedno kráľovstvo bolo s okolitým svetom spojené len jediným mostom. Ten strážili vojaci, ktorí z kráľovstva nepustili nikoho, kto sa snažil utiecť a každého, kto chcel do kráľovstva vojsť, poslali po moste späť. Stráže mali počas dňa len jedinú 5-minútovú prestávku, počas ktorej na moste nehliadkovali. Prechod cez most trvá presne 8 minút. Jednej žene sa ale podarilo z kráľovstva po moste utiecť. Ako to urobila?

4. Na rodinnej oslave sa stretli starý otec, stará mama, dvaja otcovia, dve mamy, štyri deti, tri vnúčatá, brat, dve sestry, dvaja synovia, dve dcéry, svokor a svokra. Dokážete určiť, ako je možné, že na oslave bolo len 7 ľudí?

5. Ak správne hodíš bumerang, tak sa k tebe vráti. Dokážeš však hodiť loptu (čo najsilnejšie), aby sa k tebe vrátila a aby pritom do ničoho nenarazila, nebola k ničomu pripevnená a bez pomoci iných ľudí?

 

Obrázok

 

Odpovede hádanky

1. Písmeno „m“.

2. Iba raz. Akonáhle odčítate číslo 2 od čísla 32, ďalej odčítavate 2 od 30, od 28 atď.

3. Tanier.

4. Uterák.

5. Hráč šachu.

6. Jednoducho. Narodil som sa 31.decembra a otázku kladiem 1. januára. To znamená, že 30. decembra som mal 35 rokov, no 31. decembra som oslavoval 36-te narodeniny. O rok neskôr budem mať už 38, pretože 31. decembra tohto roku oslávim 37. narodeniny.

7. Pálka stojí 1,05 € a loptička 0,05 €.

 

Odpovede logické úlohy

1. Na takomto ostrove nie je možné, aby niekto povedal: „Som klamár.“ Poctivec by týmto výrokom klamal a podvodník by hovoril pravdu. Takže obyvateľ „B“ musel klamať, a je teda podvodník. A pretože obyvateľ „C“ povedal, že „B“ klame, je poctivec. Obyvateľ „A“ je taktiež poctivec, za predpokladu, že mu obyvateľ „B“ veľmi dobre rozumel, čo povedal.

2. Keďže v nedeľu hovoria obaja pravdu, tento deň to byť nemôže (lev tvrdí, že včera klamal, ale v sobotu neklame). Jedna z postáv teda musí klamať. Správnou odpoveďou je teda štvrtok. Včera, teda v stredu, lev skutočne klamal. Keďže jednorožec klame vo štvrtok, môže povedať, že včera klamal, pretože v stredu hovorí vždy pravdu.

3. Kým mali stráže prestávku, žena sa rýchlo vydala mostom a nikto teda nevedel, že kráľovstvo opustila. Vedela však, že na druhú stranu mosta za 5 minút neprejde (keďže cesta trvala 8 minút), a preto sa v polovici mosta otočila a zamierila späť ku kráľovstvu. Keď sa stráže vrátili z prestávky a uvideli ženu prichádzajúcu po moste, okamžite ju poslali preč do susediaceho kráľovstva podľa ich zákona. A tak sa žene podarilo ujsť.

4. Aj keď to na prvý pohľad vyzerá, že na oslave musela byť kopa ľudí, v skutočnosti ich bolo len sedem. Celé rodinné stretnutie pozostávalo z troch detí, súrodencov – dvoch dievčat a jedného chlapca. Zostava pokračuje ich rodičmi a rodičmi otca súrodencov.

5. Stačí hodiť loptu priamo nad seba. Gravitácia sa postará o zbytok.

 

Odpoveď obrázok

Dostali ste sa k výsledku 105 alebo snáď 102? V skutočnosti je správna odpoveď číslo 81. Ak máte nesprávny výsledok, pravdepodobne to bude preto, že ste si nevšimli, že v tretej rovnici sa nachádzajú 2 žlté kvety a v poslednej len 1. Ďalším dôvodom môže byť počet lístkov, ktoré majú fialové kvety. Že ste si to nevšimli? Pri matematických hádankách musíte byť pozorní.