Svetový deň bez mobilu

 

Vedeli ste, že 6. február je svetovým dňom bez mobilu? Tento rok to bolo už po 19. krát, čo si svet pripomenul deň, kedy by sme mali aspoň obmedziť používanie mobilného telefónu.

Za vznikom svetového dňa bez mobilu stojí francúzsky spisovateľ Phil Marso, ktorý v roku 1999 napísal ako prvý knihu o mobile – Tueur de portable sans mobile apparent. Jeho zámerom bolo zvýšiť povedomie o stúpajúcej závislosti na mobilných zariadeniach. Prvýkrát sa tento deň oslavoval v roku 2001 a prvé ročníky boli populárne najmä v Kanade, Španielsku, Francúzsku, Belgicku, Švajčiarsku či Fínsku. V tento deň by si ľudia mali vypnúť mobilné telefóny, aby sa zamysleli nad zmenami života pod vplyvom tohto komunikačného prostriedku. Jedným z cieľov svetového dňa bez mobilu je uvedomenie si skutočných hodnôt života. Určite aj vy poznáte vo svojom okolí niekoho, kto si svoj život bez mobilu nevie ani predstaviť. Pár rokov dozadu dokonca vznikol pojem „nomofóbia.“ Je to strach zo straty mobilného telefónu alebo mobilného signálu. Základ slova nomo pochádza zo skratky „no mobile“.

Na túto fóbiu poukázali vedci z Veľkej Británie a vypracovali aj štúdiu. Podľa ich výsledkov až 53 percent majiteľov mobilných telefónov má strach či trpí obavou zo straty svojho mobilného telefónu. Respondenti ako hlavný dôvod uviedli kontakt so svojou rodinou a blízkymi. Nomofóbiou častejšie trpia muži, podľa štatistík je to až 58 percent. Ženy za nimi ďaleko nezaostávajú, je ich 48 percent. Riziková skupina závislých na smartfónoch sú aj ľudia, ktorí sú nútení používať mobil viac ako 3 hodiny denne.

A ako ste na tom vy? Viete si predstaviť svoj život bez mobilu? Koniec koncov, deň bez mobilu si môžete urobiť kedykoľvek chcete :-).