Patríme do elitnej kategórie dvanástich klubov so štatútom futbalovej akadémie

 

FK Železiarne Podbrezová dlhodobo systematicky pracuje s mladými futbalistami od prípravky až po juniorov. Koľko tímov máme momentálne v mládežníckych kategóriách?

– Vo futbalovej akadémii FK Železiarne Podbrezová máme 12 družstiev. Od najmladšej kategórie U7, až po starší dorast U19.

Mohli by ste v krátkosti zbilancovať jesennú časť po jednotlivých kategóriách?

Jozef Mores, koordinátor mládeže FK ŽP– Čo sa hodnotenia jesennej časti týka, rozdelil by som ju na tri časti, podľa cieľov v jednotlivých kategóriách. V kategórii prípraviek je našim cieľom vybudovať širokú základňu hráčov, z ktorej sa postupne vyprofilujú budúci hráči prvoligových dorasteneckých družstiev, juniorky a ligového „A“ družstva. Mladých hráčov postupne „zasväcujeme“ do tajomstiev futbalu, učíme základom futbalovej abecedy a pozitívnemu vzťahu ku klubu. Pritiahnuť mladých chlapcov k futbalu nie je v súčasnosti jednoduchá záležitosť. Je mnoho iných lákadiel, ktoré sú našimi silnými protivníkmi. Ten záujem mladých celkovo o šport je malý. Je to boj o každého mladého chlapca. Dôležitú úlohu v tomto smere zohrávajú rodičia a rodinné zázemie. Ich záujem a podpora sú veľmi dôležitým faktorom v tom, aby deti chceli športovať. Nám sa ale celkom darí postupne dopĺňať kádre prípraviek. Spolu s našim satelitom – Čiernym Balogom máme, čo sa prípraviek týka, celkovo 112 detí. To je slušné číslo, ale zároveň musím dodať, že v náboroch musíme byť ešte precíznejší a dôslednejší.

V kategórii žiakov nám urobili radosť starší žiaci U15. V tabuľke po jesennej časti skončili na 4. mieste, čím sa kvalifikovali do barážovej skupiny stred-východ, v ktorej sa bude bojovať o postup do finále o majstra Slovenska.

V doraste nám počas jesene, hlavne v prvej polovici, zabrala najstaršia kategória U19. Po 10. kole sme dokonca figurovali na 1. mieste. Po jesennej časti sme na 6. mieste, čo vzhľadom na presuny tých najtalentovanejších hráčov do „A“ družstva berieme ako dobré východiskové postavenie pred odvetnou časťou. Pozitívom je spomínané zaradenie dorastencov do kádra „A“ družstva. Mejri, Ludha, Galčík a Voško. Sú to naozaj talentovaní chlapci a verím, že sa v čo najkratšom čase uplatnia aj v seniorskom družstve, podobne ako Alexander Mojžiš, ktorý pravidelne nastupuje za „A“ družstvo. V kategóriách U17 a U16 sa hlavne zameriavame na dobrý tréningový proces, identifikáciu talentovaných hráčov pre ich budúce zaradenie do juniorky a „A“ družstva a pripravujeme si ich pre kategóriu U19.

Pozitívom boli nominácie hráčov mládeže do reprezentácií Slovenska, Prachar a Belko U16, Geschwandtner a Raffay sú v hľadáčiku U17, vo výbere U18 Katunský a Galčík, v U19 Ludha a v širšom kádri Voško. Mejri by tam už dávno bol, len mal české občianstvo a jeho zmena je dosť komplikovaný proces.

Nachádzajú sa v mládežníckych kádroch iba hráči z Horehronia, alebo tu hrajú aj futbalisti z iných končín Slovenska?

– V mládežníckych kádroch nájdeme okrem domácich chlapcov z Horehronia aj hráčov zo všetkých kútov Slovenska. Máme tu chlapcov z východného Slovenska, z Trebišova, Sniny, Košíc, Rožňavy, Starej Ľubovne, ďalej z Oravy, Kysúc, Považia, západného Slovenska, zo Šurian, Prievidze, Bratislavy. Obsiahnuté je takmer celé Slovensko. Dopĺňanie kádrov talentovanými hráčmi z celého Slovenska je nevyhnutnou súčasťou našej práce. Pôsobíme v najvyšších mládežníckych súťažiach, či už v žiackej 1. lige, ako aj v dorasteneckej 1. lige. Patríme do elitnej kategórie dvanástich klubov so štatútom futbalovej akadémie, kde musíme plniť prísne licenčné kritériá, konfrontujeme sa s takými klubmi ako Slovan Bratislava, DAC Dunajská Streda, MŠK Žilina, AS Trenčín a inými. A na to potrebujeme byť bezpodmienečne konkurencieschopní. Preto je neustále skvalitňovanie našich kádrov aj chlapcami z vonku nevyhnutné.

Aké sú vaše plány a vízie do budúcnosti?

– V prvom rade chceme vychovávať a zásobovať seniorské družstvá, to znamená juniorku a „A“ družstvo, odchovancami z našej futbalovej akadémie. Chceme sa prezentovať atraktívnym, moderným, útočným, herným štýlom, dopĺňať jednotlivé kategórie talentovanými hráčmi, ktorí by vhodne doplnili domácich chlapcov, to znamená, že máme v pláne zlepšiť našu náborovú a skautingovú činnosť. V neposlednom rade sa zameriame na zlepšovanie našej práce, hlavne prostredníctvom vzdelávania našich trénerov a prednášok.