Dvanásť majstrovských medailí pre našich biatlonistov

 

Prvý októbrový víkend sa v Predajnej uskutočnili majstrovstvá Slovenska v letnom biatlone. V sobotu boli pre pretekárov pripravené rýchlostné preteky a v nedeľu sa biatlonisti postavili na štart pretekov s hromadným štartom. V dorasteneckých a juniorských kategóriách mal zastúpenie aj Biatlonový oddiel ŠK Železiarne Podbrezová.

V prvý súťažný deň vybojovali naši pretekári v rýchlostných pretekoch šesť medailí. V kategórii starších dorastencov získal bronz Sebastián Ilavský a celkovo skončil štvrtý, keďže pretekali aj českí reprezentanti a práve jeden z nich súťaž vyhral. V rovnakej kategórii sa umiestnil na dvanástom mieste Matej Vránsky, zo Slovákov bol v cieli desiaty. Aj v kategórií starších dorasteniek oživili konkurenciu české reprezentantky. Z celkového víťazstva sa tešila naša biatlonistka Tamara Molentová, ktorá sa zároveň stala majsterkou Slovenska. Na štvrtom mieste celkovo skončila Sára Pacerová a v rámci majstrovstiev Slovenska jej patrila bronzová medaila. Rovnako v juniorských kategóriách štartovali pretekári z Česka. Medzi juniormi sa darilo Filipovi Burymu, ktorý získal bronz a celkovo skončil piaty. Súťaž junioriek ovládla Ema Kapustová po bezchybnej streľbe a zaslúžene získala majstrovský titul. Striebro pridala Zuzana Remeňová, ktorá skončila v absolútnom poradí tretia. Jej dvojičke Márii sa nedarilo na strelnici a nakoniec obsadila šieste miesto, zo Sloveniek bola piata.

 

Preteky s hromadným štartom sú medzi biatlonistami obľúbené. Foto: A. Demeterová

 

V nedeľu boli na programe preteky s hromadným štartom a opäť sme získali šesť medailí. Kategóriu starších dorastencov vyhral S. Ilavský a rozšíril našu medailovú zbierku o zlato. Len o tri sekundy ušla v rovnakej kategórii bronzová medaila M. Vránskemu, ktorý dobehol piaty a zo Slovákov bol v cieli na štvrtom mieste. Medzi staršími dorastenkami opäť dominovala T. Molentová, ktorá zvíťazila aj v druhom súťažnom dni a vybojovala ďalšiu zlatú medailu. Rovnaké umiestnenie ako v predchádzajúcom dni zaznamenala S. Pacerová – skončila štvrtá v konečnom poradí a získala bronz z majstrovstiev Slovenska. V kategórii juniorov bol opäť piaty F. Bury, tentokrát mu to však stačilo na striebro, keď zo Slovákov bol druhý najlepší. Na svoj majstrovský titul z rýchlostných pretekov nadviazala juniorka E. Kapustová, ktorá ovládla aj preteky s hromadným štartom. Striebro získala M. Remeňová a tesne za stupňami víťazov ostala Z. Remeňová, ktorá skončila štvrtá.

Víkendové preteky v Predajnej zhodnotila Anežka Smarkoňová, trénerka Biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová:

– Na preteky majstrovstiev Slovenska v letnom biatlone sme nastúpili takmer v kompletnej zostave a očakávali sme tie najlepšie umiestnenia, ktoré sa nám nakoniec aj podarilo vybojovať. Po bežeckej stránke boli športovci veľmi dobre pripravení, čo konkurencii dostatočne ukázali. Ani zmena trate, na ktorú sme neboli až tak zvyknutí, nás nijako neobmedzila po bežeckej, ale ani streleckej stránke. Keďže to boli záverečné preteky v letnom biatlone, mali sme dostatok času sa na ne pripraviť počas celej sezóny, či už na atletických a komplexných tréningoch v špeciálnych tempách alebo na predchádzajúcich pretekoch. Najlepšiu bežeckú formu vo svojej kategórii predviedla Tamara Molentová, ktorej sa zároveň podarila životná streľba a dokázala vybojovať v obidvoch súťažných dňoch prvé miesto. V nedeľu sa na poslednej štvrtej položke podarila Sebastiánovi Ilavskému rýchla a presná streľba, ktorú doplnil dobrým behom a stal sa majstrom Slovenska. Na strelnici fúkal počas oboch víkendových dní pomerne pokojný vietor a pri streľbách sme nemali nijaké závažné problémy. Najčastejšie chyby boli robené v odtrhávaní rán od groupingu, ale na trati sme ich dokázali dobehnúť. Ema Kapustová predviedla opäť streľbu, na akú sme u nej zvyknutí a taktiež si vybojovala dve prvé miesta. Naši biatlonisti predvádzali veľmi dobrú prípravu pred streľbou a rýchlu streleckú činnosť, ktorá im pomohla pred súpermi urobiť si náskok.