Rehabilitácia naďalej aj v stredu

Využite liečivú silu magnetu – magnetoterapiu

 

Zdroj: ŽP Rehabilitácia

Poslanie našej dcérskej spoločnosti ŽP Rehabilitácia, s.r.o. vám určite nie je neznáme a nepochybne ste už mnohí využili aj jej služby. Pre tých, ktorí doposiaľ nemali príležitosť, sme v predchádzajúcich číslach Podbrezovana spoločnosť predstavili a oboznámili vás najmä s rehabilitačno-relaxačnými službami. To sú tie, ktoré si nevyžadujú odporúčanie lekára. Jednoducho, sú pre záujemcov, ktorí chcú urobiť niečo pre svoje zdravie skôr, ako prídu bolesti pohybového aparátu, čo dnes už, žiaľ, vôbec nesúvisí s vekom. Už od júna poskytuje spoločnosť služby aj v stredu popoludní. Zamestnanci si môžu vybrať aj z ďalších liečebných procedúr.

Prírodný magnet využívali ľudia už v staroveku a stredoveku. Naši predkovia poznali účinky magnetického poľa magnetovca. Prišli na to, že keď prikladajú doštičky tohto minerálu na rany a bolestivé zranenia, zdravotný stav sa zlepší. Vďaka liečivej sile magnetov vznikla magnetoterapia, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou komplexnej medicínskej terapie.

Magnetoterapia je založená na pôsobení špecifického magnetického poľa na ľudský organizmus. Aplikáciou pulzného magnetického poľa dochádza k aktivácii metabolizmu buniek. Je dokázané, že počas rôznych chorobných stavov sa mení povrchové napätie na bunkových membránach. V priebehu magnetoterapie dochádza v tkanivách k zvýšeniu prísunu kyslíka a živín a k lepšiemu odvádzaniu splodín látkovej výmeny, čo je východiskovou podmienkou všetkých ozdravovacích procesov. Možno povedať, že aplikácia pulzného magnetického poľa vhodných parametrov stimuluje bunky k tomu, aby opäť kmitali na svojich harmonických frekvenciách a tým aktivuje v organizme regeneračné a samoliečiace procesy.
Magnetoterapia je jednou z najpríjemnejších procedúr fyzikálnej terapie, magnetické pole pozvoľna odstraňuje váš problém. Bude na vás pôsobiť magnetické pole z rôznych aplikátorov. Pri terapii nie je nutné sa vyzliekať. Magnetické pole prechádza rovnomerne aj cez vrstvu oblečenia. Procedúra trvá 20 až 30 minút.

 

 

Využitie magnetoterapie pri problémoch s kĺbmi

Oblasť použitia magnetoterapie je široká, pretože magnetické polia indukujú množstvo biologických efektov aj v hlbokých tkanivách. Je používaná predovšetkým v ortopédii, traumatológii, neurológii, reumatológii, športovej medicíne a fyzioterapii. Je indikovaná na liečbu bolesti, zápalov a opuchov. Význam má predovšetkým liečba po zlomeninách kostí, operáciách alebo úrazových poraneniach kĺbov. Výhodou je skutočnosť, že sa môže aplikovať aj v prípade použitia ortopedických pomôcok, sadrových obväzov, kĺbnych protéz a kovových súčiastok. Vo veľkej miere sa uplatňuje aj pri degeneratívnych ochoreniach kĺbov (artróze) a chrbtice (spondyloartróze), kedy zmierňuje tlak vyvíjaný na postihnuté kĺbové chrupky.

Magnetoterapia je taktiež využívaná aj pri liečbe bolestí kĺbov a chrbtice, reumatizme, koreňových syndrómoch, Bechterevovej chorobe či syndróme zmrznutého ramena.

 

Magnetické pole prechádza celým telom a vyznačuje sa hneď niekoľkými priaznivými účinkami:
• analgetický – má priaznivý vplyv na tlmenie bolesti,
• vazodilatačný – rozširuje cievy a napomáha lepšiemu prekrveniu tkanív,
• antiedematózny – pôsobí priaznivo proti opuchom,
• regeneračný – urýchľuje hojenie mäkkých tkanív a kostných štruktúr,
• myorelaxačný – napomáha uvoľňovať svaly znižovaním ich napätia (tonusu) pomocou ovplyvňovania iónov vápnika.

 

Kedy sa neodporúča podstúpiť magnetoterapiu

Napriek tomu, že neboli zistené nijaké nepriaznivé účinky magnetoterapie, neodporúča sa podstúpiť terapiu počas tehotenstva alebo menštruácie.

 

Magnetoterapia ďalej nesmie byť použitá pri:

• krvácavých stavoch akéhokoľvek charakteru,
• neznámych bolestiach v brušnej oblasti,
• žiadnom infekčnom alebo mykotickom ochorení,
• záchvatových ochoreniach (napr. epilepsia)
• ochoreniach krvi,
• akútnej tuberkulóze,
• nízkom tlaku krvi (hypotenzii),
• kardiostimulátore,
• po onkologických operáciách alebo po liečbe chemotorapiou.