Ani studené počasie nepokazilo dobrú náladu

 

Zamestnanci ŽP a.s. na rekondičnom pobyte
Spoločne foto objektívom M. Jančoviča

Počas posledného aprílového týždňa sa na Táľoch zúčastnila necelá dvadsiatka zamestnancov ŽP a.s. prvého turnusu rekondičných pobytov. Do konca roka absolvuje pobyt, vyplývajúci zo zákona č. 124/2006 Z.z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, viac ako tristo našich zamestnancov. Počas siedmich dní majú zúčastnení vypracovaný harmonogram procedúr, ktorých sa musia denne zúčastniť, aby tak naplnili zmysel a poslanie pobytu. Rekondičné pobyty totiž nie sú liečebnými a majú v prvom rade slúžiť ako prevencia možného poškodenia zdravia, zvyšovať fyzickú kondíciu a celkovú odolnosť zamestnancov, ktorí majú charakter práce so zvýšeným rizikom vzniku chorôb z povolania. Procedúry a cvičenia však zúčastnení vzali skôr ako výzvu pre vlastné telo a s úsmevom sa viacerí priznali, že na sebe objavili aj svaly, o ktorých prítomnosti doteraz ani nevedeli. 

 

Erik ŠpilákErik ŠPILÁK, Vt

-Rekondičných pobytov som už absolvoval niekoľko. Vždy sa teším, že si oddýchnem, stretnem ľudí z práce, pohýbem sa trošku, hoci z procedúr mám najradšej masáž. Zaujímavé z cvičení bolo to na pohybové ústrojenstvo, počas ktorého sme precvičili všetky kĺby a pozoruhodná bola aj joga, kde nám vysvetlili správnosť dýchania. Poobede trošku von na prechádzku so známymi. Zoceľuje sa tu kolektív.

 

Jozef ONDRÍČEK, VoJozef Ondríček

-Dakedy sme aj na dva týždne chodili na rekondičný pobyt, no tých sedem dní je akurát. Keď som tu bol prvýkrát, tak sme na procedúry chodili aj do Brusna. Predsa len je ponuka liečebných domov pestrejšia, no aj tu je to v poriadku. Strava je veľmi dobrá a aj tie cvičenia vedia prekvapiť, a to nielen mňa, ale aj kolegu, ktorý je športovec a hráva kolky na medzinárodnej úrovni.

 

Bystrík VadovičBystrík VADOVIČ, Vo

-Ja sa rekondičného pobytu zúčastňujem po prvýkrát, no kedysi som pracoval v Brusne, takže viem porovnávať. Tále mi však nie sú neznáme, nakoľko sem chodievame často so spoluhráčmi z Kolkárskeho oddielu ŽP Šport. Podľa mňa je tu však procedúr málo na to, že tu strávim týždeň. Je to hlavne o relaxe. Mám tu niekoľko známych z práce, ale aj z iných útvarov tu poznám ľudí, však v Podbrezovej som už deväť rokov.

Ivan BURSA, VvrIvan Bursa

-Na Táľoch nie som prvýkrát, no služby sú tu stále kvalitné, strava dobrá. V tomto roku je však viac procedúr, ako v minulosti, čo mne osobne vyhovuje, skôr tak aj čas prejde. Treba cvičiť každý deň, hoci po práci sa asi nikomu nechce. No má to zmysel. Mimo procedúr čas trávim najmä v izbe, vzhľadom k počasiu, no so spolubývajúcim sme si sadli, máme spoločné témy na rozhovory, takže sa nenudíme.

 

Dušan VránskyDušan VRÁNSKY, Vvr

-Rekondičných pobytov sa zúčastňujem pomerne pravidelne a už som bol aj inde. Tále nemajú možnosť využívať danosti, ktoré sú v Tepliciach, či Dudinciach, no tu sú procedúry zamerané najmä na cvičenia. Včera sme poriadne precvičili celé telo, dalo to zabrať. Mohol by som aj doma cvičiť, no žijem v rodinnom dome, a tak mám dostatok fyzickej aktivity. Vo voľnom čase počúvame hudbu.

 

Marcel BODNÁR, Žiaromat KalinovoMarcel Bodnár

-Počasie nám počas pobytu zatiaľ veľmi nepraje, no so službami a ponukou som spokojný. Už som na Táľoch druhýkrát, takže prostredie poznám. Vtedy sme využili počasie aj na túry na Krpáčovo, či do doliny, smerom na Bystrú. Spomedzi procedúr sa mi páčila masáž a je fajn aj voľný prístup do bazéna, či vírivky. Mám tu kolegov z Kalinova, takže sa poznáme, no partia sa vytvorila celkovo aj s ostatnými z pobytu.

 

Miroslav TušimMiroslav TUŠIM, Žiaromat Kalinovo

-Pobytu na Táľoch sa zúčastňujem už tretíkrát a teším sa, že si na týždeň oddýchnem od práce. Tých sedem dní je akurát, hoci doma veľmi nechýbam, keďže sú deti na internáte a manželka na dva týždne v zahraničí. Spomedzi procedúr sa mi páčia hlavne tie relaxačné, nakoľko ja najradšej cvičím natiahnutý na posteli, no všetko nové je na niečo dobré, a tak aj tie cvičenia a procedúry sú prospešné.

 

Zdenka VÉGHOVÁ, VtZdenka Véghová

-Na pobyte som sama žena medzi mužmi, no sú voči mne pozorní. Tále poznám, no už dávnejšie som tu nebola, preto si rada vo voľnom čase vyjdem do okolia. Okrem prechádzok som si so sebou doniesla aj ručné práce, knihy, takže v izbe sa nenudím. Včera som si dobre zacvičila, hoci pre niekoho to možno bolo až únavné, no mne sa to páčilo. Taktiež cvičenia vo vode sú fajn, páči sa mi tu.

 

Miroslav MachajdíkMiroslav MACHAJDÍK, Vt

-Rekondičných pobytov som už absolvoval niekoľko. Okrem Táľov som bol aj v Turčianskych, či Rajeckých Tepliciach a tam bola tá ponuka pestrejšia, najmä, čo sa procedúr týka. Tu však oceňujem zaujímavý spôsob cvičenia s vlastným telom, bez závažia, a napriek tomu ma dnes bolí každý sval. Prvé dni som nespal veľmi dobre, no po včerajšku, po tom cvičení, som spal „ako zarezaný“. Veľa som sa však dozvedel ako si môžem cvičením sám pomôcť.

 

Kazimír KOKAVEC, TcúKazimír Kokavec

-Tále sa mi páčia a harmonogram, ktorý tu máme nastavený mi vyhovuje. Na pobyte som už asi šiesty a možno už aj ôsmykrát, no týždeň oddychu padne vhod, vyčistí to hlavu. Okrem cvičení sa mi páči parafínový zábal, či perličkový kúpeľ, ale aj voľný prístup do bazéna. Dnes som si hneď ráno dal niekoľko dĺžok. Rád plávam, aj bicyklujem, no len pre radosť, väčšiu záťaž už moje kríže nezvládnu.