Zo sveta ocele

 

Zdroj: mesačník Ocelářska unie č. 4, 2020

Svetová produkcia ocele sa v apríli znížila o trinásť percent

Svetová výroba surovej ocele dosiahla v apríli 2020 podľa predbežných výsledkov 137,1 miliónov ton a medziročne tak poklesla o trinásť percent.

Zníženie výroby zaznamenali prakticky všetky štáty sveta s výnimkou Číny, ktorá v apríli vyrobila 85 miliónov ton surovej ocele, čo je v porovnaní s aprílom roku 2019 zvýšenie výroby o 0,2 percenta. Naopak, najväčšie zníženie produkcie zaznamenala India. Zníženie výroby tu medziročne dosiahlo 65,2 percenta (3,1 milióna ton). Veľké zníženie produkcie si pripísali aj štáty v Európe či v Severnej a Južnej Amerike. Výroba v Európskej únii dosiahla 10,7 miliónov ton, čo predstavuje medziročný pokles o 22,9 percenta. Ešte väčší prepad zaznamenala Ukrajina a Turecko (-30,9 percenta, respektíve -26,3 percenta). V Severnej Amerike poklesla výroba o 28,3 percenta (v USA o 32,5 percenta, na 5 miliónov ton), pričom v Južnej Amerike dokonca o 42,8 percenta.

 

Začatie antidumpingového konania za tepla valcovanej ocele v Turecku

Európska komisia 14. mája 2020 formálne začala antidumpingové konanie proti dovozu za tepla valcovaných plechov z Turecka.

Stalo sa tak na základe formálnej sťažnosti zo strany Euroferu, podanej v marci. Európska komisia už vybrala vzorku výrobcov v EÚ (Nemecko, Francúzsko). Kritériom pre výber vzoriek bol objem výroby a predaja podobných výrobkov EÚ v relevantnom období v roku 2019.