Výprava za nočnými zážitkami

 

Vo štvrtok, 11. októbra, šesť členov geografického krúžku podniklo nočný výstup na Brezniansku skalku za účelom pozorovania nočnej oblohy. Podmienky boli takmer ideálne, avšak jeden z hlavných cieľov pozorovania – Jupiter a jeho mesiace, bol už žiaľ schovaný pod horizontom. Na nočnej oblohe sme cez ďalekohľad pozorovali Saturn, Mars či Neptún. Cestou hore sme sa ešte zastavili v prieskumnej uránovej štôlni. Na záver sme si vyskúšali písanie svetlom do tmy.

Hneď nasledujúci deň, piatok 12. októbra, sme pokračovali v aktivitách nášho geograficko – expedičného krúžku. Po škole sme sa stretli na autobusovej stanici a nastúpili na spoj smer Pohorelá. Z obce Pohorelá sme vyrazili po modrej značke smerom k útulni a cestou hore sme si vychutnávali farby jesene, ktoré nám znásobovalo svetlo zo zapadajúceho slnka.

Na chatu sme dorazili už po jeho západe, ale ešte za svetla a stihli sme si vychutnať pohľad na Vysoké Tatry. Rýchlo sme si chytili miesta na spanie a pustili sme sa do večere. Ani sme sa nenazdali a bola tma, ktorá nám umožnila pozorovať nádhernú nočnú oblohu. Posedeli sme chvíľu pri ohni s „hrebeňovkármi“ a pobrali sme sa do spacákov.

 

Nočný výstup za účelom pozorovania nočnej oblohy
Nočný výstup za účelom pozorovania nočnej oblohy

Noc nebola o nič nezaujímavejšia. Síce nevyspatí, ale napriek tomu spokojní sme vstávali ráno o šiestej. Rýchlo sme si spravili čaj a naraňajkovali sa. Po rozlúčke s „hrebeňovkármi“ sme sa ponáhľali naspäť do civilizácie. V Pohorelej sme zistili, že z horného konca nám autobus tak skoro nepôjde. Tak sme sa vybrali rýchlo ku hlavnej ceste, kde sme už nastúpili na spoj, ktorý nás doviezol do Brezna. Ďakujem všetkým piatim účastníkom za skvelú atmosféru a za to, ako to všetko skvele zvládli.