Vladimír Soták, ml.: Napriek zložitej situácii na trhu nie je výroba ohrozená

Zastavenie dodávok ruského plynu by pre našu spoločnosť znamenalo pohromu. Foto: Pexels

Svet sa ešte nedokázal spamätať z pandémie koronavírusu a už čelí ďalšej skúške. Vojnový konflikt na Ukrajine je témou číslo jeden už celý mesiac. Nepokoje za našou východnou hranicou vplývajú na fungovanie mnohých oblastí, pričom nejasná budúcnosť vyvoláva množstvo otáznikov. Dnes nevie nikto s istotou povedať, čo bude v najbližšom období.

Vojna ovplyvňuje aj fungovanie Železiarní Podbrezová. Vedenie musí reagovať na neustále sa meniacu situáciu, sledovať vývoj na trhu a prognózy na najbližšie dni a týždne.
„V čase, keď sme očakávali, že dôjde k oživeniu trhu a nárastu výroby, čo sa už aj začalo, nás dianie na Ukrajine poriadne zaskočilo. A nielen nás, ale i konkurenciu a všetky priemyselné odvetvia,“ priznal Ing. Vladimír Soták, ml., obchodný riaditeľ akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová.

Dôvod na paniku ale nevidí. Vedenie najväčšieho zamestnávateľa na Horehroní bolo dobre pripravené, hoci vojenský konflikt neočakávalo. „Dlhodobo zabezpečujeme vstupné materiály v dostatočnom predstihu a objeme. To isté platí aj o energiách. Preto sme momentálne v situácii, keď stále dokážeme vyrábať na sto percent. Naše výrobné kapacity sú naplnené a produkcia ocele nie je nijakým spôsobom ohrozená ani obmedzená,“ pokračoval.

Stabilní odberatelia

Obchodovanie ale komplikuje najmä neustále zvyšovanie cien vstupných materiálov a energií. S touto skutočnosťou bojujú podniky už od minulého roka. Konflikt na Ukrajine veciam nepomohol, práve naopak.

„Zmeny cien surovín sú obrovské. V súčasnosti, z pohľadu obchodu, sme schopní aj na túto situáciu reagovať. Máme stabilných odberateľov z rôznych kútov sveta a naďalej dokážeme predávať všetky naše produkty za výhodné ceny,“ optimisticky poznamenal obchodný riaditeľ. Následne dodal, že kupujúcimi sú predovšetkým firmy, ktoré sú finančne stabilné a dokážu akceptovať enormné nárasty v koncových cenách výrobkov. Platobná schopnosť zákazníkov a následne ich odberateľov má ale svoje hranice.
„Nie každá firma dokáže navýšiť prevádzkový kapitál tak, aby pokryla permanentné cenové nárasty,“ upozornil člen Predstavenstva Železiarní Podbrezová a.s.

Zastavia ruský plyn?

V súvislosti so súčasným dianím vo svete je nosnou témou aj dodávka plynu z Ruska. Jeho prípadné zastavenie by bolo podľa riaditeľa pohromou, ba až katastrofou pre celú slovenskú ekonomiku. Ovplyvnené by bolo fungovanie prakticky všetkého – od malého obchodíka až po veľké závody.

„Zastavenie dodávok plynu, energií či vstupných surovín, potrebných na výrobu ocele, sú najväčším rizikom. Po vyčerpaní všetkých zásob na strane vstupov by sme boli nútení skončiť s výrobou, v prípade plynu by bolo ukončenie okamžité,“ naznačil V. Soták, ml., ktorý ale verí, že takýto čierny scenár sa nenaplní. Dodávku ruského plynu však považuje za nevyhnutnosť pre plynulosť výroby.

Hrozí obmedzenie výroby?

Zamestnancov Železiarní Podbrezová, ale aj širokú verejnosť najviac zaujíma, či je teda ohrozená produkcia ocele v našich závodoch. Táto otázka je nateraz zodpovedaná. Pracovníci môžu byť pokojní, výroba v železiarňach by sa nemala v najbližšom období nijako meniť.

„Určite existujú možnosti, že by sme naozaj museli obmedziť výrobu. Okrem spomínaného nedostatku plynu a šrotu by sa tak stalo v prípade, že ceny vstupných surovín porastú do takých výšok, že odberatelia už nebudú akceptovať konečnú cenu za naše výrobky. To sú faktory, ktoré predstavujú určitú dávku rizika,“ povedal V. Soták, ml. a vysvetlil, ako ceny vstupných surovín ovplyvňuje dianie vo svete:

„Napríklad, Turecko je najväčším importérom železného šrotu na svete. Ukrajina mu dodáva túto surovinu a patrí medzi jeho top dodávateľov. Turci teraz evidujú výpadok. Snažia sa ho nahradiť nákupom šrotu z iných častí sveta. Celý tento proces priamo ovplyvňuje cenu suroviny nielen u nás, ale aj v okolitých štátoch.“

Cenové ponuky meškajú

V našej spoločnosti je nateraz situácia pokojná. V mesiacoch marec a apríl by k zásadným zmenám dôjsť nemalo. To sa týka objemu výroby a takisto uplatnenia navýšenia nákladov do koncových cien. Čo však bude ďalej, nikto nevie povedať. V minulých rokoch boli v tomto období už rozposlané cenové ponuky odberateľom a postupne prichádzali objednávky. V súčasnosti je situácia diametrálne odlišná.

„Je veľmi ťažké vyjadriť sa k ďalším mesiacom. Ešte stále nie sme v stave, aby sme vyšli von s konkrétnymi cenníkmi. Ale predpokladám, že začiatkom apríla budeme mať bližšie informácie o ekonomickom vývoji. Potom spracujeme stratégiu predaja na mesiac máj,“ avizuje obchodný riaditeľ.

V závere dodáva, že vedenie železiarní bude pozorne sledovať všetky ceny na strane vstupov, aby mohlo na poslednú chvíľu pripraviť spomínané ponuky na najbližšie týždne. „Dôležitá však bude aj reakcia našich zákazníkov, čo je pre nich akceptovateľné a čo nie.“

Z predošlých riadkov vyplýva, že hoci je situácia vážna, panika je zbytočná. Vedenie Železiarní Podbrezová sa bude zo všetkých síl snažiť udržať výrobu v takom rozsahu, ako tomu bolo pred vypuknutím vojnového konfliktu za našimi východnými hranicami. Podobne, ako celá spoločnosť, tak aj v našej firme veríme, že situácia sa čím skôr upokojí a turbulentné obdobie sa v dohľadnej dobe skončí.