Úspešné mládežnícke majstrovstvá sveta v biatlone

Členovia Biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová v dejisku mládežníckeho svetového šampionátu v Obertilliachu. Foto: I. Stančík

V dňoch 27. februára až 6. marca sa v rakúskom Obertilliachu uskutočnili Majstrovstvá sveta juniorov a kadetov pre rok 2021. Z našich biatlonistov sa do slovenskej reprezentácie dostali Ema Kapustová, Sára Pacerová a Kristína Makovínyova v kategórii kadetiek, Filip Bury a Sebastián Ilavský v kategórii kadetov, Zuzana Remeňová v kategórii junioriek a Lukáš Ottinger v kategórii juniorov.

Železiari mali na mládežníckych majstrovstvách sveta výrazné sedemčlenné zastúpenie športovcov v našej reprezentácii z celkového počtu sedemnásť. Vedúcim výpravy na mimoriadne úspešnom šampionáte a hlavným trénerom reprezentácie bol predseda oddielu biatlonu Peter Kazár a členom realizačného tímu bol aj masér ŠK Železiarne Podbrezová Milan Dziad. Už v minulom čísle Podbrezovana sme vás informovali o senzačnom bronze Emy Kapustovej vo vytrvalostných pretekoch, teraz vám prinášame aj ostatné výsledky našich biatlonistov, ktorí sa na mládežníckych majstrovstvách sveta prezentovali peknými výsledkami.

V kategórii kadetiek sme mali trojnásobné zastúpenie. E. Kapustová po úvodných vytrvalostných pretekoch, kde skončila tretia a získala pre Slovensko bronz, pridala ešte 30. miesto v rýchlostných pretekoch a po bezchybnej streľbe v stíhacích pretekoch aj výborné 9. miesto. K. Makovínyová začala šampionát 29. miestom vo vytrvalostných pretekoch, v rýchlostných pretekoch bola 43. a v stíhacích 56. S. Pacerová obsadila v rovnakých disciplínach postupne 54., 33. a 56. miesto. Na záver šli dve naše pretekárky aj štafetu kadetiek, kde naša najlepšia E. Kapustová chýbala, keďže bola zaradená do juniorskej štafety. Dvojicu K. Makovínyová a S. Pacerová doplnila V. Holmiková, slovenské biatlonistky boli v cieli nakoniec štrnáste.

Medzi kadetmi nás reprezentovali F. Bury a S. Ilavský, ktorý síce nie je členom Biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová, ale patrí do Centra talentovanej mládeže Podbrezová. V úvodných vytrvalostných pretekoch obsadil tento pretekár 70. priečku, potom pridal ešte 59. miesto v rýchlostných pretekoch a rovnaké umiestnenie zopakoval aj v stíhacích pretekoch. F. Bury štartoval len v rýchlostných pretekoch, kde skončil sedemdesiaty a do stíhacích pretekov sa nekvalifikoval. V štafete kadetov sa S. Ilavský predstavil s dvojicou A. Černák a B. Melicher. Naši kadeti napodobnili svoje rovesníčky, keď finišovali na 14. mieste.

V kategórii junioriek sa na mládežníckom svetovom šampionáte predstavila Z. Remeňová. Vo vytrvalostných pretekoch skončila na peknom 23. mieste. V rovnakých pretekoch sa podarilo získať skvelé striebro jej reprezentačnej kolegyni Henriete Horvátovej. Po bronze Emy Kapustovej to bola druhá medaila slovenského biatlonu na tohtoročných mládežníckych majstrovstvách sveta. V rýchlostných pretekoch naša juniorka Z. Remeňová obsadila 40. a v stíhacích pretekoch 24. miesto. Bola aj členkou štafety junioriek, kde štartovala z našich biatlonistiek aj kadetka E. Kapustová. Slovenská juniorská biatlonová štafeta v zložení Z. Remeňová, L. Michaličková, J. Machyniaková a E. Kapustová obsadila pekné deviate miesto.

Medzi juniormi sme mali zastúpenie vďaka L. Ottingerovi. Ten svoje umiestnenia počas šampionátu postupne zlepšoval, keď začal 59. miestom vo vytrvalostných pretekoch, v rýchlostných pretekoch bol 48. a v záverečnej „stíhačke“ 36. Štartoval aj v štafete juniorov, ktorá v zložení S. Hubač, T. Sklenárik, L. Ottinger a P. Golian obsadila 16. miesto.

S vystúpením našich pretekárov bol spokojný aj hlavný tréner Peter Kazár, ktorý tohtoročné mládežnícke majstrovstvá sveta v biatlone zhodnotil nasledovne:  „Vystúpenia našich mládežníkov celkovo hodnotím ako výborné. Slovenskému tímu sa podarilo „prelomiť“ medailové čakanie a veľkým prísľubom do budúcnosti sú výborné výkony viacerých športovcov a celková úroveň bežeckých časov i strelecká bilancia. Dve biatlonistky, vekom ešte len kadetky, už dosiahli vynikajúcu úroveň streleckej bilancie na svetovej úrovni 93 percent (E. Kapustová, K. Makovínyová). Z. Remeňová zásluhou vynikajúceho behu a dobrej streľby, na úrovni 85 percent, bodovala v každom jednom štarte a ako prvá členka štafety junioriek opäť odviedla vynikajúcu prácu. E. Kapustová spojila v stíhacích pretekoch výborný beh s bezchybnou streľbou a celkovo druhým najlepším časom sa prebojovala z 30. miesta na štarte na konečné deviate. Veľmi dobre si v bežeckej stope počínala ďalšia kadetka S. Pacerová a junior L. Ottinger bol na tom po bežeckej stránke taktiež veľmi dobre. K. Makovínyová patrí vekom medzi najmladšie kadetky a pri prvom medzinárodnom štarte sa už prebojovala do TOP 30. Verím, že aj vďaka podpore ŽP sa podarí obnoviť v Osrblí základnú infraštruktúru v podobe novej dráhy na kolieskové lyže a v spolupráci s výborným zázemím ŠK ŽP budeme môcť prinášať do nášho regiónu ďalšie vynikajúce správy z pódií na najvýznamnejších medzinárodných podujatiach.“