Kreatívna tvorba je pre mňa neskutočný relax

 

Blíži sa Veľká noc a k nej neodmysliteľne patria vajíčka, ako symbol nového života. Ich zdobenie je jedným z najstarších prejavov ľudového umenia. Zo starodávnych zvykov sa postupne vyvinuli kraslice, ako odmena dievčat pre chlapcov za kúpačku či šibačku. Tradícia zdobenia veľkonočných vajec je stále živá a venuje sa jej aj naša bývalá spolupracovníčka zo ŽP Gastroservis, s.r.o. Margita Hahnová, ktorá nám dovolila nazrieť do svojej tvorby:

Čo vás inšpirovalo k zdobeniu veľkonočných vajíčok?

– Veľkonočné sviatky som sa snažila vždy spríjemniť jarnými dekoráciami. Vlastnoručne som vyrábala rôzne vence, zajace, sliepky, aj maľované vajíčka.
S akou technikou ste začínali a kedy to bolo?
– Vajíčka som začínala zdobiť servítkovou technikou, neskôr ma zaujali madeirové kraslice. V roku 2016 som sa náhodou stretla s jednou paňou vo vlaku, ktorá opletala vajíčka drôtom. Táto technika ma hneď očarila a zostala som jej verná dodnes.

Znamená to, že sa jej venujete už dlhšie a trend aj v tomto smere napreduje. Čo preferujete momentálne?

– Áno. S drôtom som sa skamarátila. Dnes už opletám vajíčka náročnejšou technikou. Kombinujem rôzne hrúbky a farby drôtu. Vytváram z nich rôzne vzory. Vajíčka používam v prírodných farbách, niektoré maľujem. Pri opletaní používam rôzne koráliky alebo aplikujem na ne obrázky. Ja najviac preferujem biele vajíčka opletané medeným drôtom.

Proces výroby jednej kraslice nie je jednoduchý a vyžaduje si nesporne obrovskú dávku trpezlivosti, ale aj šikovnú ruku. Priblížite nám postup?

Po piatich rokoch som nadobudla zručnosť– Po takmer piatich rokoch som už nadobudla zručnosť, ale trpezlivosť je veľmi dôležitá. Je to mravenčia práca. Odrôtovanie slepačieho vajíčka mi trvá podľa náročnosti vzoru dve až tri hodiny. Mám už v tom dosť dobrú prax, takže začínam opletanie vytváraním tzv. mištičky do polovice, až potom usadím do nej vajíčko a celé ho opletiem.

Kde hľadáte inšpiráciu?

– V rôznych publikáciách drotárskych majstrov, tvorcov drôtovaných šperkov a na internetových stránkach. Ale musím povedať, že som veľká výmyselníčka. Niekedy začnem pliesť a ešte neviem, aký bude finálny výrobok.

Pri pohľade na vaše nádherné kraslice som presvedčená, že toto nie je jediné, v čom vynikáte a zároveň nachádzate potešenie.

– Áno. Vyrábam aj rôzne vianočné ozdoby a dekorácie. Pletiem z papiera. Vyrábam postavičky zo šúpolia. Venujem sa výrobe mydiel, kytíc zo saténových ruží, bonbónových kytíc a uterákových tort.

Uterákové torty? To znie zaujímavo. O čo ide?

– Stočením froté osušky a uteráka vytvarujem poschodovú tortu, ktorú ozdobím saténovými kvetmi, jednoporciovanou kávou, balenými miničokoládkami a inými dekoratívnymi prvkami.

Čo vo vašich záľubách prevyšuje tie ostatné?

– Momentálne ma najviac baví drôtovanie.

Prezraďte, čím to je, že dokážete byť stále vysmiata a nabitá pozitívnou energiou? Poraďte, ako sa to dá…
– V mojom veku sa už človek musí tešiť z každej maličkosti. Hlavne, že nám ešte ako tak slúži zdravie. Kreatívna tvorba je pre mňa neskutočný relax. Teším sa, že mojimi výrobkami robím ľuďom radosť.

 

Je to mravenčia práca, ale výsledok stojí za obdiv. Foto: súkromný archív