Tip na víkend – Ponická Huta

 

Rebrík do nebies nad Dúbravicou

 

Cieľ tejto túry leží mimo hlavných turistických oblastí, ale je to jedinečná lokalita, ktorej história siaha do obdobia neolitu, dva až tritisíc rokov pred naším letopočtom. Je to Hradisko na Kláštore, kam sa dostaneme okružným náučným chodníkom zo stredu obce Ponická Huta. Do obce prídete cez Šalkovú a Poniky.

Túru začíname strmším výstupom na skalné bralo, s pekným výhľadom s názvom Baba. Je ozdobené železným krížom odliatym v minulosti v obci. Smrekovým lesom sa serpentínami dostávame na hrebeň, ktorý je tvorený balvanmi krásne obrastenými machom a nízkymi stromami. O chvíľu dosahujeme západný hrebeň vrchu Učovník, kde sa nachádza samotné Hradisko. Najkrajšou jeho časťou je majestátna skalná brána. V lesnom teréne sú stále viditeľné zvyšky valového opevnenia, ktoré je dlhé pol kilometra. Tu boli nájdené bohaté nálezy keramiky a železné nástroje. Dole zídeme Malou dolinou popri areáli dobového hrnčiarskeho kruhu k potoku Malá Zolná, až k východisku túry. Na trase je spolu sedem informačných panelov, vďaka ktorým sme spoznali históriu tejto oblasti z obdobia doby bronzovej a železnej a dozvedeli sme sa aj o živote Keltov a o baníckej tradícii.

 

Skalné bralo Baba

 

Okrem ťažby a spracovania rúd zohrávalo Hradisko aj strážnu funkciu pri ceste z údolia Zolnej, popri ktorej smerovala cesta k ľubietovského banského revíru s významnými ložiskami medi. Cez toto územie viedli významné cesty, ktorými sa dopravovala meď k odberateľom. Obec Ponická Huta vznikla pri vysokej peci, postavenej v roku 1780. V peci tavili železnú rudu a vyrábali surové železo, ktoré dopravovali do Podbrezovej na prečistenie.

Nad vedľajšou dedinou Dúbravica sme sa ešte vyštverali na netradičnú stavbu, drevený rebrík do neba. Láka turistov najmä preto, že nie je o nič opretý. Ide o dielo vizuálneho umelca. Asi päť metrov vysoký rebrík sa nachádza na kopci uprostred lúk a ponúka krásne výhľady po okolí a na Ľubietovský Vepor.