Novinky na hrade Ľupča majú pozitívny ohlas

Účastníci detského tábora zo Zvolena pri vystavených obrazoch Petra Uchnára v Gizelinej sále hradu Ľupča. Foto: M. Gončár

Prvým júlovým víkendom sa začala letná sezóna na hrade Ľupča. Premiéru mal systém dvoch okruhov, nové občerstvenie v areáli hradu, výstava ilustrácií Petra Uchnára a úspešný štart hlavnej sezóny zavŕšilo nedeľné vystúpenie sokoliarov.

Vďaka systému dvoch okruhov návštevníci čakajú na prehliadku s výkladom lektora priamo v areáli hradu, zatiaľ si môžu pozrieť dvanásť informačných tabúľ. Tie hovoria o vzniku hradu, o jeho polohe, ale aj o sochárskom umení majstra Kulicha alebo o opevnení dolného nádvoria. Posledným zastavením je panelová výstava s názvom Premeny hradu, z ktorej sa dozvedia o rekonštrukčných prácach vykonávaných na hrade v priebehu posledných dvoch desaťročí. Okrem toho môžu turisti individuálne navštíviť tri expozície, v ktorých sa nachádzajú archeologické exponáty nájdené na hrade v neďalekej lokalite Kláštorisko, výstavu obrazov ruských maliarov a expozíciu militárií, z ktorej sa dozvedia o rôznych typoch zbraní používaných v priebehu storočí. Zaujímavosťou tejto expozície sú palné zbrane používané v období druhej svetovej vojny, ktoré boli nájdené pri čistení hradnej studne.

Tohtoročné novinky

Návštevníkom systém dvoch okruhov vyhovuje, pretože si čas čakania na prehliadku môžu krátiť na nádvoriach čítaním informácií alebo pri káve v novootvorenom občerstvení nazvanom „Koštovky u havrana“.

Čakanie na začiatok výkladu je hneď príjemnejšie, ak ho človek strávi v historickom prostredí južného nádvoria, ktoré poskytuje výhľad na obec Slovenská Ľupča, ale aj na neďaleký vrch zvaný Kopa, ktorý v minulosti slúžil ako vartovka.

Navyše, každú druhú nedeľu (16. júla, 30. júla, 13. augusta, 27. augusta a 10. septembra) budú čas strávený v areáli hradu spríjemňovať vystúpenia sokoliarov bystrickej skupiny Biatec. Počas ich vystúpenia sa návštevníci hradu môžu dozvedieť zaujímavé informácie o živote dravcov a vidieť ukážky lovenia potravy. Hneď počas prvej nedele videli vystúpenia desiatky návštevníkov a zaujali aj tých najmenších, ktorí sedeli so zatajeným dychom v prvom rade.

Novinkou v hradných priestoroch je inštalácia výstavy grafika a ilustrátora Petra Uchnára. Svetovo uznávaný výtvarník bude v priestore Spoločenskej a Gizelinej sály vystavovať svoju tvorbu počas celej letnej sezóny až do 1. októbra. Držiteľ niekoľkých prestížnych ocenení, v rámci výstavy Vzdušné zámky, predstavuje ilustrácie z Petra Pana, Gulliverových ciest a ďalších rozprávkových kníh pre deti a ich rodičov. Návštevníkov výstava zaujala už počas prvých dní letnej sezóny, pričom by mnohí skúmaním ilustrácií vedeli stráviť aj viac času, ako je v rámci prehliadky vyčlenené.

Návštevy aj z exotiky

Hrad Ľupča je veľkým lákadlom aj pre zahraničných turistov. Najviac ich do Ľupče prúdi z neďalekej Českej republiky. Niektoré dni prišlo dokonca viac českých, ako tuzemských návštevníkov. Medzi ďalšie jazyky znejúce na hrade patrí maďarčina, ukrajinčina a poľština. Avšak hrad v tomto roku už navštívili aj turisti z Kataru, Turecka či Japonska. Návštevníci vyjadrujú s novinkami veľkú spokojnosť, chvália komentovanú prehliadku a obdivujú úsilie majiteľov, ktorí vynakladajú veľké úsilie pri obnove tejto pamiatky, vďaka čomu budú hrad objavovať aj budúce generácie.