TIP NA VÝLET

Bicyklom na kalváriu v Predajnej

Kaplnka na vrchole kalvárie v Predajnej. Foto: M. Gončár

Náš región sa pýši mnohými zaujímavými miestami, ktoré určite stoja za návštevu. Kým niekto preferuje turistiku, ďalší radšej vysadnú na bicykel a vychutnajú si chvíle na čerstvom vzduchu s vetrom vo vlasoch. My vám ponúkame ďalší zaujímavý tip na výlet. Nepôjdeme príliš ďaleko a odskočíme si kúsok od Podbrezovej, a to do obce Predajná.

Obyvateľom obce, ale i mnohým z vás je toto miesto dobre známe, no sú medzi nami aj takí, ktorí ho nepoznajú alebo hľadajú inšpiráciu na malý výlet. Možno už tušíte, že dnes vás zavedieme na miestnu kalváriu.

Tento raz sme turistické topánky vymenili za bicykel a z Podbrezovej sme sa vybrali cez Lopej okolo neslávne známych gudronových jám do Predajnej. Na križovatke pri kostole sme odbočili doprava smerom do obce Jasenie a prešli cez dedinu až ku kúpalisku. Tesne pred ním sme sa vybrali smerom doľava. Poteší nás pekne obnovená budova hasičskej zbrojnice. Kúsok od nej sa nachádza historická zvonica.

Pohľad na obec Jasenie z neďalekého kopca. Foto: M. GončárNásledne pokračujeme niekoľko stoviek metrov asfaltovou cestou, až sa dostaneme k miernemu stúpaniu, ktoré ale bez problémov zvládne aj bežný cyklista. Naskytnú sa nám nádherné výhľady na obec Jasenie i okolité kopce, pokochať sa môžeme pohľadom na Nízke Tatry i všade zazelenané lúky. Pri ďalšom putovaní je potrebné všímať si cyklistické značky. Asfaltovú cestu po pár metroch vystrieda poľná v kombinácii so štrkovou, aby sme následne prešli lúkami až do Predajnej.

Zaujímavá architektúra

V čase našej návštevy boli lúky nepokosené, trasa je ideálna skôr pre horské bicykle, no my sme ju zvládli aj na trekingovom a dá sa povedať, že prakticky bez ťažkostí, hoci s trochou opatrnosti. Spúšťame sa totiž dole a žiadne stúpanie nás už nepotrápi a aj povrch bol pomerne pevný. Upozorňujeme, že cesta je poľná a v prípade vytrvalejšieho dažďa sa môže zmeniť na blatisté pole.

Čoskoro sme sa dostali k malému ohradenému objektu vodární. Hľadali sme cestičku ku kalvárii, no vysoká tráva ju statočne maskovala. Napokon sme ju našli a okolo spomínaného vodárenského objektu sme začali stúpať. Možno by sa hodila šípka, ktorá by ukázala, kde sa cestička nachádza. A možno sme ju len prehliadli.

Kalvária na vrchu Hrádok má netradičnú architektúru. V betónovom podstavci je osadený drevený stĺp s označením zastavenia a malým obrázkom. Drevo chráni kovová strecha. Niektoré zastavenia, konkrétne obrázky, poznačil zub času. Krížová cesta má zaujímavú a pomerne dlhú históriu, o ktorej si prečítate na informačných tabuliach. Na mieste je v skale vybudovaná malá jaskyňa so sochou Nepoškvrneného Počatia Panny Márie, ktorá je pekné vyzdobená. Krížová cesta nie je dlhá, za pár minút ste pri poslednom zastavení na kopčeku.

Kaplnka na vrchole

Zaujali nás i mohutné stromy, ktoré tu rastú desiatky, ba aj stovky rokov. Poväčšine ide o lipy alebo duby, no nájdeme tu aj iné dreviny, ktoré si pamätajú celé dejiny. Oddýchnuť si môžete na zachovalých lavičkách. Ak pôjdete z Jasenia trasou, ktorú opisujeme, nedostanete sa na začiatok krížovej cesty, ale už budete niekoľko metrov od jej začiatku. Na informačných tabuliach nechýbajú obrázky z histórie, ktoré vás ešte viac vtiahnu do časov, keď dané miesto naši predkovia budovali alebo ho obnovovali. Dozvedáme sa, že pôvodná kalvária bola vybudovaná ešte v roku 1861.Jedno zo zastavení krížovej cesty.

Pozvoľna stúpame jednotlivými zastaveniami, občas vyskočíme z bicykla a dostaneme sa až na vrchol, konkrétne na malú lúku, husto obrastenú stromami, kde stojí Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie. Je vidieť, že je obnovená, hoci dlažba na niektorých schodíkoch opadáva.

Trošku sme boli prekvapení, že lúka v okolí stavby je nepokosená, čiže sme sa prešli po vysokej tráve. Samozrejme, že nám to neprekážalo, veď sme v prírode a nie v záhrade. Lúku lemujú drevené lavičky, kde si môžete oddýchnuť alebo sa pomodliť.

Návšteva mlyna

Cez mreže nahliadame do kaplnky so sochou Piety. Interiér stavby je krásne obnovený. Webová stránka obce píše, že každý rok, 15. septembra, na sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, sa na mieste koná odpustová slávnosť, spojená s ďakovaním za úrodu. Ešte si prečítame niekoľko informácií o obnove kaplnky a nasadáme na bicykel. Púšťame sa pomerne prudko dole jednotlivými zastaveniami, až sa dostaneme na úplný začiatok, kde sa medzi dvoma mohutnými stromami nachádza ďalšia menšia stavba, ktorá je začiatkom krížovej cesty. Atmosféru dotvára hučiaci potok.

Následne už prechádzame cez most na hlavnú cestu a prichádzame na miesto, kde sme dnešné putovanie začínali.

Výlet si môžete ešte predĺžiť a ísť ďalej okolo biatlonovej strelnice priamo do centra obce Predajná. Neďaleko od neho sa nachádza historický mlyn, kde sa dá urobiť malá zastávka. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, ktorú radi navštevujú mnohí turisti  a pozrieť si ju môžete aj vy po dohode s majiteľom (kontakt si ľahko vyhľadáte na internete).

Viacerých možno zaujíma možnosť občerstvenia. V obci Jasenie sme obchádzali miestne pohostinstvo, v Predajnej nájdete reštauráciu, kde vás radi obslúžia každý deň až do večerných hodín.

Slovo na záver

Vybrať sa na kalváriu v Predajnej určite odporúčame. Trasa nie je náročná a ani príliš dlhá, zvládnete ju aj s deťmi. My sme vyrazili na bicykloch z Podbrezovej až podvečer a domov sme prišli ešte za šera. Okrem toho, že sa trochu „vyvetráte,“ určite si dobre zašportujete a pokocháte sa krásnou prírodou. V okolí sú aj ďalšie trasy, možno sú niektoré zaujímavejšie, my sme zvolili tú z Jasenia.

A čo je výhodou, na miesto sa ľahko dostanete aj pešo. V krásnom prostredí obce Predajná určite prídete na iné myšlienky.