Miroslav Poliaček: Je normálne, že sme sa k určitým zmenám odhodlali

Futbalisti FK Železiarne Podbrezová naplno zarezávajú v príprave na jarnú edíciu Niké ligy. My sme sa na stránkach nášho dvojtýždenníka ešte vrátili k jesennej časti, ktorá bola pre železiarov pomerne vydarená. Mužstvo sa od začiatku sezóny pohybovalo v horných poschodiach tabuľky a nebyť nie príliš ideálneho záveru, hodnotenie by bolo ešte pozitívnejšie. Dnes je isté, že jar sľubuje poriadnu zápletku. Boj o prvú šestku bude napínavý, pretože na postup si brúsia zuby viacerí kandidáti.

Nielen o jesennej časti, ale aj o pohybe v kádri či ambíciách sme sa rozprávali s Miroslavom Poliačkom, generálnym manažérom FK Železiarne Podbrezová.

Jesenná časť Niké ligy sa skončila pred takmer mesiacom. Vráťme sa však späť. Aká bola z vášho pohľadu?
– Myslím si, že fajn, pretože sme odohrali veľa dobrých zápasov. Samozrejme, záver jesene a najmä posledné dve stretnutia sme si predstavovali inak. Preto je aj bilancovanie poznačené práve domácim súbojom so Slovanom a aj posledným vystúpením v Skalici. Bolo by však nefér, aby sme jeseň hodnotili len na základe týchto dvoch zápasov. Dnes môžem skonštatovať, že naše mužstvo je približne tam, kde chceme, aby bolo. Túžime sa biť o prvú šestku, pričom na jar nás čakajú ešte štyri rozhodujúce zápasy. Verím, že všetko dobre dopadne a zahráme si v skupine o titul.

Prvá časť súťaže priniesla viacero pekných momentov. Dá sa vybrať jeden, ktorý by ste vyzdvihli?
– Ťažko vypichnúť jeden. V minulej sezóne sme vyhrali nad Trnavou i Slovanom, čo sú pre nás stále najväčšie výzvy. V tomto ročníku si cením víťazstvo nad Žilinou. Trošku ma mrzí, že nám chýbajú práve skalpy Slovana či Spartaka. Potešili ma tiež vysoké výhry a krásna predvedená hra s množstvom gólov v súboji s Košicami, Ružomberkom či Michalovcami.

Jednou z najväčších udalostí v klube bol podpis dlhoročnej zmluvy s trénerom Romanom Skuhravým. Tento krok bol značne medializovaný a futbalová verejnosť sa k nemu postavila viac ako pozitívne. Prečo ste sa tak rozhodli?
– Tréner Skuhravý u nás urobil a stále robí dobrú robotu. Navyše, myslíme si, že ešte nie sme na konci nášho snaženia. V Romanovi sme našli človeka, ktorého sme hľadali. Bolo by chybou, keby sme oňho nezabojovali a nepredĺžili mu zmluvu. Verím, že nás spoločne čakajú ďalšie pekné chvíle.

Poďme už k hráčskemu kádru. Nie je tajomstvom, že o podbrezovských hráčov je dlhodobo záujem, čo sme videli aj v ostatných dňoch, keď nastali viaceré odchody…
– Je normálne, že sme sa k určitým zmenám odhodlali. Minulý rok sme chceli, aby mladší chalani nahradili tých skúsenejších a prevzali na ramená bremeno zodpovednosti. Myslím si, že sa im to podarilo a aktuálne môžem skonštatovať, že o viacerých našich hráčov je záujem doma i v zahraničí. Mnohí z nich už niečo pre futbal v Podbrezovej urobili, preto sme im vyhoveli a umožnili prestup.

V dobrom svetle sa ukázali predsezónne posily – Mark Assinor či Ridwan Sanusi. Ako ste spokojný s ich výkonmi?
– Legionári priniesli do tímu zdravú konkurenciu. Teší ma, že majú hlad po tom, aby čo najviac hrali. Sme s nimi spokojní. Samozrejme, ani oni sa nevyhli chvíľkovým výpadkom. V globále môžeme ale tieto transfery hodnotiť ako vydarené. Verím však, že jar bude v ich podaní ešte lepšia.

Filozofiou klubu je zapracovanie mladých hráčov do zostavy. Budete v tejto myšlienke pokračovať aj na jar?
– Určite áno. Dnes vieme, že v jarnej časti dáme príležitosť viacerým našim dorastencom a je len na nich, akým spôsobom na seba upozornia. Súčasťou tímu bude i Filip Mielke, lenže jeho už nerátam medzi mládežníkov, hoci má dorastenecký vek. Je totiž už dlhší čas v prvom tíme.

Jarná časť sa začína v prvej polovici februára a hráči už v týchto dňoch naplno zarezávajú. Čo vás v príprave čaká?
– V rámci prípravy máme naplánované sústredenie v Poľsku, avšak väčšinu času sa budeme pripravovať v domácich podmienkach. Opäť sme zvolili model bez sústredenia v teplejšom podnebí. Samozrejme, súčasťou tohto obdobia budú i prípravné duely.

Vráťme sa ešte k jesennej časti. Okrem fungovania klubu ste pred sezónou predstavili viacero noviniek. Či už nový systém predaja vstupeniek, bufet so širokou ponukou jedál a nápojov a tou najväčšou novinkou je vynovený trávnik. Ako tieto kroky vnímate s odstupom času?
– Určite išlo o krok vpred. Pri vstupenkách bolo cieľom zefektívniť predaj. Narážali sme totiž na to, že pri atraktívnych zápasoch ľudia dlho čakali pri pokladniach. Systém predaja online sa ukázal ako efektívny. Osobne si myslím, že dnes je už nevyhnutné, aby sme fanúšikom dali niečo viac, aj keď ešte chvíľu potrvá, kým si ľudia na všetko zvyknú. Čo sa bufetov týka, chceli sme, aby mali návštevníci v Zelpo aréne bohatý výber občerstvenia a cítili sa komfortnejšie. Ohlasy sú do týchto dní pozitívne. Výmena trávnika predstavovala náročný proces, ale išlo o nevyhnutný krok, keďže pôvodný povrch bol už v zlom stave. Zápas s Ružomberkom o pohárovú Európu bol toho dôkazom, preto dopadol tak, ako dopadol. Dnes sme svedkami, že hracia plocha je vo vynikajúcom stave, hoci ešte potrebujeme určitý čas, aby sa povrch spevnil a usadil. Na jar však bude trávnik ešte lepší. Som rád, že nám majitelia umožnili realizovať takúto investíciu a tešíme sa, že minimálne päť rokov budeme mať skvelú hraciu plochu.

Vaše prianie v závere?
– Chcel by som, aby sme sa posunuli do prvej šestky, pretože naši hráči takú konfrontáciu potrebujú. Takisto by som chcel, ak sa už niektorí hráči posunú ďalej, aby to zarezonovalo, že Podbrezová pomohla ďalším mladým futbalistom dostať sa do zaujímavých klubov.

Káder FK Železiarne Podbrezová bude oproti jeseni značne pozmenený. Foto: J. Zajko