Liečivá sila prírody

 

 

Borák lekárskyBorák lekársky

Rastie do výšky okolo 40 – 60 centimetrov, má typický krásny modrý, až modro-fialový kvet. Celá rastlina (stonka, listy) je posiata jemnými „chĺpkami“ a listy Boráka sú mäkučké. Obsahuje liečivé látky, triesloviny, flavonoidy, živicu, éterické oleje, sacharidy, železo, vápnik, horčík, draslík, zinok, selén, meď, mangán, vitamíny A, B, C a kyseliny. Nutričná hodnota (100 g) je 90,2 kJ, 22 kcal, 2,1 g bielkoviny, 2,95 g sacharidy, 0,65 g tuk, 93 g voda. Používa sa vo forme čaju (sušená alebo čerstvá rastlina), môže sa aj tepelne spracovať, podobne ako špenát (listy) a vyrába sa z neho aj liečivý olej.  Borák lekársky sa neodporúča  užívať tehotným, kojacim ženám,  a  ak užívate antidepresíva alebo lieky na riedenie krvi.

 

Účinky na zdravie

sú širokospektrálne, má záber skoro na každú oblasť zdravia. Podporuje obranyschopnosť, je prevenciou proti vzniku rakoviny a civilizačných ochorení. Podporuje trávenie, hojenie rán a pokožky, zdravé dýchacie cesty, odstraňuje hlien a eliminuje kašeľ, činnosť srdca, ciev a je prevenciou proti vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Má antiseptické, mierne antibiotické a detoxikačné účinky. Upravuje stolicu, prečisťuje a podporuje tvorbu krvi. Pôsobí preventívne proti vzniku anémie,  má močopudné účinky, odvodňuje a prečisťuje močové cesty.

 

Výskyt a zber

Z Boráka lekárskeho sa zbierajú listy a kvety, ktoré sa môžu používať čerstvé alebo sušené. Čerstvé ako zelenina do šalátu, ale aj tepelne upravené. Môžete ich sušiť a použiť  na liečivý čaj alebo ako korenie, so špecifickou chuťou a vôňou. Vyrába sa z neho aj liečivý olej.

Rastie v nižších nadmorských výškach a obľubuje slnečné stanovištia.

 

Borákový čaj

2 ČL sušeného boráka, 3 deci vody, sitko na čaj.

Borák vložíte do sitka na čaj, zalejete vriacou vodou a necháte zakryté lúhovať 14 – 17 minút. Teplý čaj pite  1 – 2 krát denne pri akútnych zdravotných problémoch.

 

Alchemilka  žlTozelenáAlchemilka  žlTozelená

Má skutočne až „alchymické“ účinky na zdravie,  predovšetkým u žien. Rastie v čistom prostredí (lúky, lesy, čistinky, vyššie položené miesta v horách). Dorastá do výšky okolo 25 centimetrov. Má zelené listy pravidelne usporiadané do kruhu až po sedem kúskov, pripomínajú väčší štvorlístok, so špicatými končekmi listu. Kvety sú žlto-zelené. Alchemilke sa darí  v čistom prostredí, na mokrých vápenitých pôdach. Rastie aj vo vysokých nadmorských výškach (nad 1 100 metrov nad morom) a  nazýva sa Alpská.

Obsahuje flavonoidy, éterické oleje, silice, kyseliny, vitamíny, vláknina a minerálne látky.

 

Účinky na zdravie

Podporuje imunitný systém, ochraňuje bunky, pôsobí ako prevencia proti vzniku rakoviny, trávenie a metabolizmus. Upravuje stolicu, odstraňuje hnačky, zápchu a plynatosť. Podporuje, hojenie pokožky, poranení, popálenín a kožných chorôb (ekzém, psoriáza, akné…). Dezinfikuje  rany, má močopudné účinky, odvodňuje, prečisťuje močové cesty, obličky, podporuje a prečisťuje pečeň. Eliminuje prejavy menopauzy, normalizuje tlak, odstraňuje návaly, zlepšuje celkovú pohodu, zlepšuje plodnosť u žien a mužov., Odstraňuje menštruačné kŕče, silné krvácanie a výtoky, prečisťuje rodidlá, podporuje funkciu vaječníkov, maternice, plodnosť a upravuje menštruačný cyklus. Zlepšuje kvalitu spánku, upokojuje nervový systém a pôsobí preventívne proti vzniku kardiovaskulárnych ochorení, zabezpečuje silné cievy a srdce.

 

Výskyt a zber

Rastie na lúkach, čistinkách pri potok a riekach, v horách na vápenitých a vlhkých pôdach. Z Alchemilky sa zbierajú kvety, stonky a aj listy. Kvet s vňaťou sa zbiera od mája do augusta (počas jej kvitnutia)  a listy sa môžu zbierať od augusta do konca septembra. Alchemilka sa dá použiť čerstvá, ale aj sušená. Po zbere sa môže usušiť.

 

Kúpeľ z Alchemilky

250 g sušenej  alebo 500 g čerstvej Alchemilky, hrniec (5 litrový).

 

Sušenú alebo čerstvú Alchemilku vložte do väčšieho hrnca a zalejte vodou (pokojne aj 4  – 5 litrov),  nechajte  lúhovať pri izbovej teplote aspoň dvanásť hodín. Ideálne je namočiť  Alchemilku ráno a večer si pripraviť liečivý kúpeľ. Po aspoň dvanástich hodinách lúhovania ju v hrnci zohrejte na miernom ohni a  sceďte (plátno alebo tenké sito). Teplú tekutinu vylejte do vane a dopustite teplou vodou tak, aby ste mali ponorené aj brucho. Liečivý kúpeľ pomáha odstrániť zápaly, výtok, odstraňuje silné krvácanie počas menštruácie a bolesti. Kúpeľ z Alchemilky si môžete robiť raz týždeň.

 

Obklad na rany, kožné choroby

Používa sa čerstvá rastlina (listy, kvety, stonky). Umytú čerstvú rastlinu rozomeľte alebo popučte (valčekom, v mažiari), nech sa uvoľní jej liečivá šťava a celú túto hmotu postupne nanášajte na rany alebo miesta, kde je pokožka postihnutá nejakým kožným ochorením. Po nanesení liečivej alchemilkovej hmoty na pokožku nechajte  bylinu pôsobiť aspoň 30 minút. Môžete si miesto s Alchemilkou na rane upevniť obväzom alebo gázou. Procedúru môžete opakovať 3 – 4 krát do týždňa, až kým sa rana nezahojí.