Deti spoznali nový šport a zabavili sa

 

De hrali s veľkým nasadením. Softbalový turnaj SG ŽP.
De hrali s veľkým nasadením. Foto: I. Kardhordová

 

Dňa 21. júna sa na futbalovom ihrisku v Podbrezovej – Skalici konal softbalový turnaj pre žiakov základných škôl z blízkeho okolia. Akciu s názvom Šport nás spája organizovalo Súkromné gymnázium ŽP a išlo o prvý ročník tohto podujatia.

„Táto myšlienka vznikla na základe podnetu zo základných škôl, do ktroých chodíme na nábory k deviatakom. Poprosili nás, či by sme mohli zorganizovať niečo pre ôsmakov, aby sme ich oboznámili s tým, ako fungujú naše súkromné školy. Chceli sme žiakom ukázať, že sa tu venujeme športu, a to nielen futbalu či biatlonu, ale že prinášame aj nové športy. Naši telocvikári potom prišli s nápadom, že predstavíme softbal, ktorý patrí medzi nové športy,“ vysvetlila Mgr. Marketa Gregušová, výchovná poradkyňa v SG ŽP a hlavná organizátorka.

Väčšina detí sa so softbalom predtým nikdy nestretla, preto organizátori na začiatku turnaja žiakom vysvetlili pravidlá tejto hry. Prvé zápasy boli ešte trochu neisté, no deti sa do toho postupne dostávali a hra ich čoraz viac bavila. Na priebeh zápasov dozeral hlavný rozhodca PaedDr. Roman Snopko, PhD.

 

Softbalový turnaj organizovaný SG ŽP.
Nová hra chytila aj dievčatá. Foto: I. Kardhordová

 

Turnaja sa zúčastnilo päť základných škôl. Víťazom sa stala ZŠ s MŠ Pionierska 2 z Brezna, na druhom mieste sa umiestnili žiaci zo ZŠ s MŠ Karola Rapoša Pionerska 4 Brezno a tretie miesto obsadila ZŠ Kláry Jarunkovej z Podbrezovej. Na štvrtom mieste skončili žiaci z Valaskej, piate miesto ostalo pre ZŠ Jánošovka z Čierneho Balogu. Za prvé miesto získalo víťazné družstvo pre svoju školu softbalovú sadu, druhé miesto organizátori odmenili sadou na stolný tenis a tretie miesto dostalo futsalovú loptu. Pre ostatných, ktorí sa neumiestnili v prvej trojke, boli pripravené sladké odmeny. Ceny všetkým umiestneným družstvám odovzdávala riaditeľka SG ŽP PaedDr. Katarína Zingorová.

 

 

„Myslím si, že nálada bola skvelá, deti sa bavili, síce zo začiatku z toho mali deti také nejaké obavy, predsa len bola to pre nich nová hra, nepoznali pravidlá, tie prvé hry boli také rozpačité, ale potom to už malo taký správny náboj, deti sa správalo veľmi športovo voči sebe,“ zhodnotila na záver Mgr. Marketa Gregušová.

 

O svoje dojmy z turnaja sa s nami podelili samotní žiaci, z každej školy sme si vybrali jedného zástupcu:

   Terézia TURŇOVÁ, ZŠ s MŠ Karola Rapoša Pionierska 4, Brezno

– Bolo to super, je to dobrá hra. Potešil nás aj výsledok, umiestnili sme sa na druhom mieste. Prehrali sme len jeden zápas, tesne o jeden bod s Pionierskou 2. Tento šport je veľmi zaujímavý a páči sa mi. Predtým som softbal nikdy nehrala, dnes to bolo prvýkrát, úplne bez tréningu. Je to zaujímavé, chcela by som sa k tomu ešte niekedy dostať.

 

Dáša BABIAKOVÁ, ZŠ Jánošovka, Čierny Balog

– Na dnešnom turnaji sa mi veľmi páčilo, bolo tu pekne. Napriek tomu, že sme nevyhrali ani jeden zápas, všetci sme sa zabavili a to je hlavné. Aj keď sme to ešte nikdy nehrali, ale bola to zábava. Na turnaj nás vyberali podľa toho, kto má ako rád šport a tiež kto má záujem o túto školu budúci rok. Chlapci s dievčatami hrali spolu, čo bola dosť drina, hrať proti chlapcom mi dalo zabrať.

 

Janka SITARČÍKOVÁ, ZŠ s MŠ Pionierska 2, Brezno

– Bola tu veľmi dobrá atmosféra, podarilo sa nám aj vyhrať, čiže určite sme so všetkým spokojní. Ako asi každý zo zúčastnených, aj ja som dnes softbal hrala prvýkrát, je to pekný a zaujímavý šport. Síce nám trochu trvalo, kým sme pochopili pravidlá a dostali sa do toho, no potom to už šlo super.

 

 

Ema VIGĽAŠSKÁ, ZŠ Kláry Jarunkovej, Podbrezová

– Softbal som dnes hrala po prvýkrát, zo začiatku to vyzeralo, že to bude nuda, ale je to zábava. Predtým som videla naživo iba bejzbal a toto je dosť podobné, skoro také isté. V tíme som bola jediné dievča, chalani sa snažili a výsledkom toho bolo tretie miesto, z čoho máme všetci radosť.

 

Michal KOŠTIAĽ, ZŠ Jaroslava Simana, Valaská

– Bolo to v pohode, hral som to prvýkrát a zahral som si rád, bol to dobrý zážitok. Softbal je zaujímavý šport a keby sa dal niekde v okolí trénovať, tak by som to určite skúsil. Hoci sme sa umiestnili na predposlednom mieste, s turnajom sme spokojní. V prvom rade išlo o zábavu a myslím, že zabavili sme sa všetci.