Cieľom v najbližších dvoch sezónach bude návrat medzi slovenskú elitu

 

FK Železiarne Podbrezová sa po piatich sezónach lúči s najvyššou domácou súťažou. Mužstvo pod vedením trénera Vladimíra Veselého v nadstavbovej časti o udržanie sa vo Fortuna lige nenazbieralo toľko bodov, aby to stačilo na záchranu a sezónu uzavrelo s bilanciou 7 víťazstiev, 8 remíz a 17 prehier s celkovým skóre 28:48. Získaných 29 bodov žiaľ stačilo len na posledné 12. miesto v tabuľke, čo znamenalo priamy zostup. Na predposledný AS Trenčín, ktorý sa nakoniec v našej najvyššej lige zachránil, keď bol v baráži úspešnejší ako FK Poprad, sme stratili dva body.
Viac o príčinách zostupu a plánoch do budúcnosti hovorí Ing. Július Kriváň, prezident FK Železiarne Podbrezová:

– O svoje miesto na futbalovom výslní sme bojovali dlho a počas piatich sezón sme si ho aj zastali. Bohužiaľ, z viacerých príčin sme nedokázali dotiahnuť túto sezónu do úspešného záchranárskeho konca. Určite jednou z príčin je dlhá domáca séria bez výhry a celková jarná bilancia, ktorá bola v našom ponímaní veľmi slabá. Výsledky sú však zrkadlom zdravotného stavu hráčov. Počas jari sme mali opäť extrémne množstvo zranených hráčov a vyskytovali sa aj viaceré sporné momenty, ktoré zrážali mladých hráčov, hlavne po psychickej stránke. Pre zranenia absentovali vo väčšine jarnej časti Štefánik, Mikuš, Breznanik, Urbanič, Pastorek, Wiezik či Mejri. Naše mužstvo malo predpoklady na udržanie sa v najvyššej súťaži, no nakoniec pre mladých hráčov, bez väčších ligových skúseností, bola jarná časť vysokou školou futbalu. Počas nadstavbovej časti o udržanie sa vo Fortuna lige bolo odpískaných šesť pokutových kopov proti Podbrezovej. Naopak, ani jedna penalta v prospech našich futbalistov (napr. po faule na Breznanika v 21. kole v Trenčíne alebo v nadstavbovej časti o záchranu po rukách hráčov Zlatých Moraviec, Nitry a Trenčína). O všetkých týchto sporných situáciách máme aj obrazový materiál, ktorý vieme na požiadanie poskytnúť.

V tejto sezóne sme sa snažili dávať šancu mladým futbalistom. Veď len do širšej nominácie reprezentantov do 21 rokov boli nominovaní šiesti naši hráči. Čiže razíme cestu mladým slovenským hráčom a tým pádom chceme pomôcť aj slovenskému futbalu. Myslím si, že to je jediná udržateľná cesta, ako robiť futbal v slovenskom klube, totožnom s podmienkami a rozpočtom, ako je náš. Verím, že nám za pravdu dá aj toto letné prestupové obdobie. Sme stabilizovaný klub s jasnou filozofiou – dávať priestor mladým talentovaným hráčom. Od tohto s určitosťou neupustíme a cieľom v najbližších dvoch sezónach bude návrat medzi slovenskú elitu, ktorý by mohol byť pekným darčekom k stému výročiu založenia nášho futbalového klubu.