Železiari pri chuti – v lige získali šesť bodov a strelili desať gólov

Futbalisti FK Železiarne Podbrezová majú za sebou zápasy ôsmeho a deviateho kola našej najvyššej súťaže. Počínali si úspešne, keď obe merania síl zvládli a do tabuľky Niké ligy si pripísali ďalšie dôležité body. Tentokrát získali skalp tímov z východu – Michaloviec a Košíc.

Na pôdu posledného celku zo Zemplína cestovali zverenci Romana Skuhravého odhodlaní vybojovať tri body, hoci si uvedomovali, že Michalovce kožu lacno nepredajú.

V úvodnej štvrťhodine zápasu zahodil šancu Bajo, čo domáci rýchlo potrestali. Centrovaná lopta z rohu od Žofčáka sa dostala až k Marjanovičovi a Zemplín vyhrával. O chvíľu sme si vydýchli po hlavičke Jeřábka, lopta skončila na brvne. V 20. minúte prišiel pekný futbalový moment. Patrik Blahút sa oprel do strely a vyrovnal. V závere prvého dejstva sme pridali aj druhý gól. Kováčik potiahol útok, našiel Assinora a dostali sme sa do vedenia.

Po obrátke sme viackrát skúšali šťastie, ale snažili sa i domáci, avšak dlho gól nepadol. V 72. minúte sa dostal k lopte striedajúci Kabongo a rozvlnil sieť tretíkrát. Zemplínčania sa nevzdávali, ale v bráne železiarov stál opäť výborne chytajúci Ludha. V 79. minúte strelili hráči z Horehronia ďalší pekný gól, keď sa presadil Kováčik. V samom závere ešte prikrášlil výsledok piatym zásahom Okunola. Misiu sme splnili, z ďalekého východu sme doviezli plný počet bodov.

Obrovská vzpruha

Roman Skuhravý, tréner nášho tímu, si už pred výkopom uvedomoval, že jeho zverencov čaká ťažký súboj. „Vážim si, že sme dokázali výsledok otočiť proti pracujúcemu súperovi a na ťažkom teréne. Boli sme odmenení za to, ako sme zápas odpracovali,“ povedal na pozápasovej tlačovej konferencii. Následne dodal, že výsledok a výkon bol pre mužstvo obrovskou vzpruhou.

Zaujímavosťou je, že po tomto stretnutí bol z postu hlavného trénera MFK Zemplín Michalovce odvolaný Marek Petruš.

Atraktívny duel

V ďalšom kole pricestoval do Zelpo arény nováčik z Košíc. Začali sme výborne a Assinor hneď v úvode takmer otvoril skóre. Loptu sme v prvej štvrťhodine držali viac na kopačkách, ale v 13. minúte prišiel šok na opačnej strane. Na vysoký center si najvyššie vyskočil Lačný a otvoril skóre. Boli sme mierne zaskočení, ale v 27. minúte odviedol výbornú prácu Kabongo, loptu posunul Blahútovi a bolo vyrovnané. O pár minút na to bola znovu v akcii táto dvojica. Kabongo sa rútil na bránu, no namiesto zakončenia nezištne nahral Blahútovi a ten pridal aj druhý zásah.

Po obrátke odštartovalo parádne futbalové divadlo. Najskôr sa do úniku dostal hosťujúci Faško a nekompromisne vyrovnal. Po hodine hry mohol zavŕšiť hetrik Blahút, ale vylámal si zuby na Putnockom. O pár sekúnd na to založil košický brankár rýchly brejk, k lopte sa dostal Gallovič, zasekol si Blahúta a bolo 2:3.

Naši hráči boli viditeľné zaskočení, ale rozhodne sa nevzdávali. Assinorov pokus ešte gólom neskončil, ale v 80. minúte odpískal rozhodca Ruc pokutový kop. Situáciu si ešte pozrel na videu, ale na jeho verdikte sa už nič nezmenilo. Loptu si na biely bod postavil Špyrka a umiestnenou strelou vyrovnal. A to nebolo všetko. O dve minúty si zabehol za obranu Okunola a pridal náš štvrtý gól. V samom závere ešte prikrášlil víťazstvo Assinor a na trávniku i tribúnach zavládla obrovská radosť.

Diváci videli v Zelpo aréne strhujúci zápas, o ktorý sa postarali obe mužstvá. Nad jeho úrovňou sa rozplývali aj televízni komentátori, ktorí ho nazvali reklamou na futbal. Tento duel bol ideálnou pozvánkou na ďalšie ligové stretnutia v Zelpo aréne.

Gól hráčov nerozhodil

„Som šťastný za chlapcov, pretože takéto víťazstvá sú najcennejšie. Musím pochváliť Košice, boli na nás výborne pripravené. Keď sme sa dostali do vedenia, zostal som pokojný, pretože som mal z mužstva pocit, že to s ním nič neurobilo,“ zhodnotil duel Roman Skuhravý a dodal: „Myslím si, že sme si umne a zaslúžene došli k otočeniu výsledku. Som šťastný za takýto zápas. Pre nás je to veľmi cenné víťazstvo.“

Úspešné zápasy dodali tímu ešte viac sebavedomia. Podbrezová bola po deviatom kole v tabuľke na vynikajúcom druhom mieste. Nadviazať na výkony z predošlých duelov sa pokúsia naši hráči už v najbližšom kole na pôde favorizovanej Dunajskej Stredy.

Dvojica podbrezovských futbalistov S. Ďatko (vľavo) a M. Assinor. Foto: M. Štefánik
Pred zápasom s Košicami odovzdali Vladimír Soták ml., viceprezident FK Železiarne Podbrezová (vpravo) a Michal Budovec, športový manažér klubu (vľavo), pamätné dresy Mikulášovi Bakaľovi a Richardovi Ludhovi. Obaja futbalisti odohrali za náš klub už sto zápasov v seniorskom drese. Foto: M. Jenčová