Boj železiarov o hornú „šestku“ sľubuje drámu až do posledného kola

Peter Kováčik (v strede) má na svojom konte najviac asistencií zo všetkých futbalistov Niké ligy. Dnes už jeden z najskúsenejších hráčov nášho tímu sa pokúsi so spoluhráčmi vybojovať vytúžené umiestnenie v prvej šestke. Foto: M. Štefánik

Brány slovenských futbalových štadiónov sa po necelých dvoch mesiacoch znovu otvorili. Začala sa totiž jarná časť našej najvyššej súťaže Niké ligy. Do bojov zasiahli aj futbalisti FK Železiarne Podbrezová, ktorí v úvodnom kole privítali na vlastnom trávniku MFK Zemplín Michalovce. Následne cestovali k nováčikovi do Košíc.

Prvý duel po zimnej prestávke sme začali výborne. Už v druhej minúte prišla chyba brankára Michaloviec Freliha. Slovinec rozohrával loptu na spoluhráča, no našiel len Kováčika. Ten ju posunul Parajovi, ktorý otvoril skóre – 1:0. To bolo však na dlhé minúty všetko. Oba celky sa akoby hľadali a náznaky šancí sa rodili len sporadicky.

Po prestávke mohol pridať druhý gól Kabongo, ktorého v šestnástke nedovolene zasiahol Frelih. Loptu si na biely bod postavil práve faulovaný český útočník, lenže slabú strelu mu brankár chytil. V 69. minúte odviedol výbornú prácu Kováčik, na bránkovej čiare našiel úplne voľného Sanusiho, ktorý sa nemohol pomýliť – 2:0.

Marcin úspešný

Zemplínčania, ktorí v lige v tejto sezóne ešte nevyhrali, vykresali iskierku nádeje necelú štvrťhodinu pred koncom. Unikajúceho Marcina nedovolene zastavil Bartoš a rozhodca odpískal druhú penaltu v stretnutí. Faulovaný Marcin s prehľadom znížil a duel zdramatizoval. Lenže naši hráči si už tri body postrážili a pripísali si prvé jarné víťazstvo.

„Nepekná výhra, ale napriek tomu zaslúžená. Na hráčoch bolo vidieť prechod z umelej trávy a tlak z prvého zápasu. Takisto sme mali dosť zmien v základnej zostave, takže sme boli takí kŕčovití. Až som sa pousmial, aké jednoduché situácie sme si sami skomplikovali. Každopádne, boli sme nebezpečnejšie mužstvo a zaslúžene sme vyhrali,“ povedal krátko po zápase Roman Skuhravý, tréner nášho tímu.

Na východe bez gólov

Nadviazať na víťazstvo túžili naši hráči aj v Košiciach. V prvom polčase videli diváci len málo šancí, ale tú najväčšiu zahodil Assinor, keď napálil loptu len do konštrukcie brány. Neujala sa ani možnosť Baja.

Po zmene strán sa obraz hry príliš nezmenil, gól mohol streliť Kabongo, ale v závere pohrozili aj domáci. Podbrezová bola o niečo futbalovejšia, no vytúženého presného zásahu sa nedočkala.

„Cením si bod, ktorý sme získali, pretože v prvom polčase sme hrali v neštandardnej situácii, mali sme totiž dvoch zranených hráčov. Zápas to bol bojovný, vyrovnaný. Gól mohli dať Košice a aj my, takže bod musíme brať s pokorou,“ zhodnotil R. Skuhravý.

Rozhodnú posledné duely

Ani prvé dve jarné kolá nedali jasnú odpoveď, ktoré tímy si zahrajú v hornej šestke. Naše mužstvo čakajú kľúčové duely, ale to isté platí aj o Trnave, Banskej Bystrici, Dunajskej Strede či Trenčíne. Slovan a Žilina majú miestenku medzi poltuctom najlepších už zabezpečenú. „S Dunajskou Stredou hráme kľúčový a rozhodujúci duel. Ak ho vyhráme, sme v prvej šestke. Ak nie, budeme mať ešte jeden pokus,“ uzavrel pred najbližším domácim duelom s DAC náš kormidelník.

V stretnutí s Dunajskou Stredou pôjde o mimoriadne dôležité body do ligovej tabuľky. Preto neváhajte a v nedeľu príďte do Zelpo arény. Okrem dobrého futbalu čaká fanúšikov i prekvapenie.

SÚHRN NIKÉ LIGY

19. kolo: FK Železiarne Podbrezová – MFK Zemplín Michalovce 2:1 (1:0)

Góly: 2. Paraj, 69. Sanusi – 77. Marcin (11 m). ŽK: Paraj – Niarchos. Rozhodovali: Dohál – Štrbo, Košecký. Diváci: 741.

Podbrezová: Rehák – Bartoš, Bakaľa, Mielke – Kováčik, Bajo, Chyla, Paraj, Sanusi (73. Talakov, 90+4 Faško) – Galčík (86. Markovič), Kabongo (73. Assinor).

20. kolo: FC Košice – FK Železiarne Podbrezová 0:0

Rozhodovali: Kráľovič – Bednár, Zemko. a kariet. Diváci: 2253

Podbrezová: Rehák – Bartoš, Bakaša, Grešák (9. Oravec) – Kováčik, Bajo, Paraj, Chyla (69. Markovič) – Galčík (46. Kabongo), Sanusi (84. Okunola) – Assinor.

Program Niké ligy

21. kolo – 25. februára o 17.30: FK Železiarne Podbrezová – FC DAC 1904 Dunajská Streda.

22. kolo – 2. marca o 17.00: MFK Ružomberok – FK Železiarne Podbrezová.