Martin Bizub chce pokračovať v šľapajach svojich predchodcov

Martin Bizub si naposledy v Interlige výkonom 636 kolkov vytvoril nový osobný rekord. Foto: archív ŠK ŽP

Kolkári z Podbrezovej sú známi nielen na Slovensku, ale po celom svete. Nadviazať na ich úspechy v Interlige, Svetovom pohári či Lige majstrov chcú viacerí mladí hráči – odchovanci podbrezovského kolkárskeho športu. Medzi nich patrí aj Martin Bizub, bývalý žiak Súkromného gymnázia Železiarne Podbrezová.

Stále iba 20-ročný Brezňan sa ku kolkom dostal vďaka svojmu otcovi, ktorý dodnes hráva obecnú ligu v Podbrezovej. „Na kolky som s ním chodil už od detstva. Keď som mal 15 rokov, prihlásil ma do ich tímu Strojár. Potom si ma na jednom zápase obecnej ligy všimol vtedajší tréner mládeže Bystrík Vadovič a stiahol ma do Kolkárskeho oddielu ŠK Železiarne Podbrezová,“ približuje svoje začiatky Martin Bizub.

Ako väčšina chlapcov, aj on začínal najprv s futbalom. Od detstva hrával za Podbrezovú. Svoj prechod ku kolkárskemu športu však rozhodne neľutuje a verí, že najlepšie roky má ešte len pred sebou. „Myslím si, že moja kariéra je ešte len na začiatku. Zatiaľ je pre mňa najväčší úspech vydarený prvý štart v Interlige, spolu s tretím miestom na majstrovstvách Slovenska juniorov v minulom roku.“

Martin v objatí so svojím vzorom J. Bínom po úspešnom výkone. 	Foto: archív ŠK ŽPA prečo by kolky odporučil aj iným? „Ide o relatívne jednoduchý šport, pri ktorom však nikto nikdy nemôže povedať, že ho vie hrať. Iba pravidelným tréningom prichádza pokrok. Výhodu vidím aj v tom, že kolky hráva a pozná malá skupina ľudí, čiže v tomto športe je jednoduchšie uspieť a dostať sa na vrcholovú úroveň,“ myslí si študent financií, bankovníctva a poisťovníctva na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Martinova obľúbená kolkáreň na Slovensku sa nachádza v Trstenej, v zahraničí mu najviac sedí tá v chorvátskom Otočaci. Medzi jeho športové idoly patria kolkári Erik Kuna a Jan Bína, s ktorými sa stretol práve v Podbrezovej. Veľký vzor však vidí aj v poľskom futbalistovi Robertovi Lewandowskom. V kolkoch sa riadi heslom: „Nezáleží na tom, či si v pozícii favorita alebo outsidera, pretože každý zápas sa začína od stavu 0:0. A je len na tebe, ako s tým naložíš.“